şükela:  tümü | bugün
 • biri gitsin baksın şunlara. kasada felan kilitli kaldılar galiba.
 • gece gece makroiktisat çalışma aşkı getirtendir
 • "merkez bankalarının elinde sihirli değnek yok.
  merkezlerin elindeki araçlar sürdürülebilir ve sağlam bir büyümenin gerçekleşmesi için yeterli değil. elindeki araçlar kısıtlı. asıl büyümenin potansiyelini artırmak, sürdürülebilir olmasını sağlamak yapısal reformlarla gerçekleşir. merkezler yapısal reform yapamaz. bu hükümetlerin görevidir."

  ali babacan
 • staj yapacaklar: her gün bir birime gönderiyorlar orası hakkında bilgi ve muhabbet dönüyor.haberleşme,muhasebe,idari işler,kambiyo böyle dönüyorsunuz.rahat yer ama girilmesi çok zor.kpss 95 le kapatmış.maaşlar 3500 le başlıyor.
 • dünya tarihinde ilk kez cep telefonunu almak için peşinde onlarca oğlanın dolaştığı bir genç kız gibi davranıp, önce vermeyeceğim sonra çok sıkışınca :

  tamam tamam vereceğim ama kime vereceğimi * yarın gece yarısı açıklayacağım olayına girmiş merkez bankası'dır. net.

  heyecanla bekliyoruz. du bakalım ne olacak.
 • cenazemiz var asmışlar kapıya tl'yi gömüp gelecekler.
 • bu konuda kafam karışık. kimi anlamadığım temel sorularım var. her türlü makale teklifine, tartışmaya ve yardıma açığım.

  keynes ekonomide mali politikaları göklere çıkarıyordu ve temelinde iki pedallı bir mali politika öneriyordu. resesyon zamanlarında hükümet, alımlarını arttırmalı ya da vergi indirimi yapmalı ve ekonomiye can vermeli, bütçe açıklarına göz yummalı; ekonominin istikrarlı çalıştığı dönemlerde hükümetler, harcamalarını minimize etmeli ya da vergileri arttırmalı, bütçe fazlası vermeye çalışmalı diyordu. direksiyonda hükümetin olduğu fren ve gaz pedallarının olduğu bir ekonomi yönetimi. denklemlere girmeyelim hiç.

  sonra milton friedman liderliğinde parasalcılar çıktı piyasaya. keynes'in mali politikaların etkinliğini en azından abarttığını iddia ediyorlardı. bedava öğle yemeği yoktur (bkz: bedava öğle yemeği yoktur/@kahvevotka) devletin harcaması özel sektör harcamalarını kısıtlar bu sebeple de mali politikalar etkinliğini kaybeder diyorlardı (bkz: crowding out). bir de koskoca keynes'in para politikası için ciddi bir çalışmasının olmamasını da garipsiyorlardı. parasalcılar mali politikanın etkin olmayacağını bunun yerine para arzı yönetimi ile ekonominin idaresini öneriyorlardı. yine iki pedalı bir sistemdi önerdikleri. resesyon olup olmamasına göre para arzını arttırıp azaltan bir sistem. yalnız bu sefer koltuğa hükümet değil para politikasını yönetmek üzere merkez bankalarını oturtmuşlardı. denklemlere girmeyelim hiç.

  şimdi uzun bir süredir bu iki yaklaşım da eş zamanlı kullanılmaya çalışılıyor. para politikalarını yöneten bağımsız merkez bankası. mali politikayı belirleyen hükümet.

  kafamı karıştıran konuysa para ve mali politikaların koordinasyon sorunu! ortak para birimi konusunda da sıkça konuşulmaya başlandı ya da başlanacak. yani ülkeler para politikalarını dışarıda bir avrupa merkez bankasına teslim etmişken kendilerinin sadece mali politikaya sahip olmaları ilginç bir durumdu. e işte avrupa'da da bunun patladığını gördük.

  sorumu bile netleştiremiyorum. sanırım bu dört pedallı iki şoförlü ekonomi yönetimi fikri bana garip geliyor. anlamakta zorlanıyorum. merkez bankasının neden bağımsız olması gerektiğini de biliyoruz. hükümetin potansiyel suistimallerini de tahmin edebiliriz. dahası kamu tercihi teorisinin de geçerli eleştirileri var hükümetlerin suistimal ihtimalini inceleyen.

  bir süre daha kafam karışık kalacak sanırım.
 • gerçek anlamda ilk merkez bankası 1694 yılında kurulan ingiltere merkez bankası bank of england' dır.
 • ulusal bankacilik sisteminde bilancosu diger bankalara gore ters olan tek banka.

  aylar sonra zorunlu olarak gelen edit :
  efendim tum merkez bankalarinin bilancolari bir ulkenin bankacilik sistemini olu$turan banka bilancolarina gore terstir. bu esyanin tabiaitindandir cunku merkez bankalari tum dunyada yani gorevleri geregi mevduat kar$iliginda munzam, aktif buyuklugune gore dispo keser ve borc olarak da banknot arzeder.. bu butun merkez bankalari icin gecerlidir sadece tcmb icin degil uruguay merkez bankasi efendime soyleyeyim zimbabwe merkez bankasi da bu durumdadir.
 • sabit kur sisteminde doviz kurlarini belirleyen banka. bu olusum piyasadan doviz alarak ya da dola$ima yeni doviz sokarak piyasada dengeyi korumaya cali$ir. ab icinde merkez bankalari epey a$mi$ durumdadir, kesinlikle devletten bagimsiz yapilardir, devletlerin bunlara mudahalesi yasaktir falan.