şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018 ekonmik krizi yagarası yetmezmiş gibi bir de 2019 ekonomik krizi velvelesi koparanları merkez bankamızın tokat manyağı haline getiriğini gösteren müjdeli gelişmedir.

  tcmb çek defterlerinde bankaların ödemekle yükümlü olduğu miktarı artırmış.
  türkiye cumhuriyet merkez bankası tarafından, çek defterlerinin baskı şekline ve bankaların hamile ödemekle yükümlü olduğu miktarın belirlenmesine ilişkin tebliğ’de değişikliğe gidilmiş.

  türkiye cumhuriyet merkez bankası'nın (tcmb) çek defterlerinin baskı şekline ve bankaların hamile ödemekle yükümlü olduğu miktarın belirlenmesine ilişkin tebliğ’de değişiklik yapılmasına dair tebliğ resmi gazete'de yayımlandı.tcmb'nin 20 ocak 2010 tarihli ve 27468 sayılı resmi gazete’de yayımlanan söz konusu tebliğ'in "bankanın sorumlu olduğu miktarı" belirleyen 4'üncü maddesinde yer alan "bin 600 türk lirası" ibareleri "2 bin 30 türk lirası", aynı tebliğin geçici 2'nci maddesinde yer alan "940 türk lirası” ibareleri "bin 255 türk lirası” olarak değiştirildi.28 ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek bu tebliğ hükümlerini türkiye cumhuriyet merkez bankası başkanı yürütüyor.

  kaynak:
  http://www.hurriyet.com.tr/…iktari-artirdi-41080935
 • çek'e dair bildiğim tek şey bir millet olduklarıdır.bizim merkez bankamız neden çeklerin defterini dağıtıyor ki?

  tanım: çek defteri olanları ilgilendiren müjdedir
 • zuhahaha 2 bin tl için kim çek yazıyormuş piyasada. 150 bin liralık çekimiz kaşe yedi. adam kayıp. 2 bin tl ile krizi atlatırız.

  (bkz: tişikkirlir sipirmin)
 • ekonomimizi geliştircek hatta şaha kaldıracak haber.
  eminim karar resmileştikten sonra tek evrakta 200k- 300k çeki elinde patlayan velveleciler, zevkten kendilerini ciro edilemeyecek arkası kolum gibi yazılmış çekler ile orgazm olana kadar tokatlayacaklardır.
 • göstermelik değil, işe yarar bir şeyler yapmak için, kimlik verir gibi çek defteri verilmesini engellesinler mesela. ayrıca çekler üzerinde keşidecinin finansal durumuna göre çek tutarı, değiştirelemez ve matbu olarak verilsin. vade sınırlaması olsun. iki kuruşluk şirket, on kuruş çek yazıyor kimsenin denetlediği yok. sonra oluşan ödeme problemi birbirini tetikliyor. kısacası yine boş iş.
 • çek tutarı matbu olsun, bankaların çek yasal yükümlülük tutarı, matbu tutarın %20'si olsun. şirket kredi kartı veya ticari kartların kullanımı teşvik edilsin. senedin, çekin alternatifi olmasını engellemek için kısıtlamalar getirilsin. alacak senetleri hesabı bilançodaki herhangi bir hesap ile oranlanabilir.