şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın son myk toplantısında merkez bankası hakkında yaptığı açıklama...

mehmet şimşek’in geçtiğimiz günlerde; “dünya borç batağında, faizler yükseliyor” diyerek dövizle borçlanma konusunda yaptığı uyarıda erdoğan tarafından tepki görmüştü. cumhurbaşkanı myk’da ise merkez bankasıyla yaptığı son toplantıda faizleri yükseltmeyin talimatı verdiği fakat arkasından iş çevrilerek buna uymadıklarını söyledi.

arkamdan iş çeviriyorlar
  • hükümet ile devleti aynı şey sanmak diye başlık açıp “siz akp’yi elestirecegim diye devlet dusmani olmussunuz” diyen dallamaları göremediğimiz durumdur.

kuvvetler ayrılığı diye bir şey varsa görelim bakalim.
  • bu da bir çeşit kuvvetler ayrılığı gibi bir şey sanırım. ben kızıyorum gene yapıyorlar diyor, hem seçmen kaybetmiyor hem de yapılması gereken yapılıyor. harcanıyorum resmen ya burada, beni de aranıza alın*
  • bu kez de merkez bankası reisimizi kandırmıştır.
    ey merkez bankası sen kimsin yaa?

(bkz: kandırıldık)
  • yani bırakın dolar artsın yani bırakın ihracat azalsın mi demek oluyor ya kısaca kriz var mı demek oluyor? (bkz: aklımda deli sorular)
  • mevcut ekonomik buhranın suçunu merkez bankasına ya da mehmet şimşek beye atmak için yol yapan bir tip izlenimi veriyor daha çok.

malum kendisi tüm iyi şeylerden sorumlu, tüm kötü şeylerin suçu ise hep başkalarında oluyor.
    suriye fiyaskosunun suçunu davutoğluna attı. fetöden kandırıldım falan diye yırtmaya çalıştı.

yeni bir kandırıldım vakası ve mağduriyet geliyor.
    yiyen olur mu bilmem.
  • halen istediği gibi ve istediği kadar tek adam olamayan reise dert olmuş olan hadise.
  • merkez bankası yasal olarak bağımsız iken pek mümkün olmayan durum, yasa değiştirilip mb cumhurbaşkanlığına bağlı hale getirilirse olabilecek şeydir ancak.
  • merkez bankası’nın bağımsız olduğunu bilse ve rahat bıraksa kendisi için hayırlı olacak kişi beyanı. faize ve merkez bankası’na karşı yaptığı her konuşmada faizler yükseliyor.
  • ben yapmadım miki yaptı tadında açıklama yersen tabi şu an faiz düşürme olanağı olmadığını hatta yükseltileceğini oda biliyor.