şükela:  tümü | bugün
  • tam olarak " garnizon merkez komutanlığı " şeklinde geçen,merkez komutanının bulunduğu ildeki en yüksek rütbeli subayı temsil ettiği, içerisinde inzibatların bulunduğu askeri birlik karakol .komutanı 1 no.lu as.iz kolluğunu takar.kaçakların tutukluların sevkleri buradan yapılır.bi dünya evrak işleri ,askeri törenler ,bayramlar,askeri cenaze törenleri görev tanımı içinde yer alır.
  • askeri personelleri ilgilendiren her türlü olaya burası bakar. x şehrinde yaşayıp y şehrinde askerseniz izin için x şehrine döndüğünüzde eğer komutanınız sizden askeri bir yere gidip varlığını tescil et diyorsa gitmeniz gereken ilk yer burasıdır. buralara gidip nizamiyesindeki görevli yahut merkez binasındaki idari işler astsubayına evrağınıza mühür/imza attırmanız gerekmektedir.

askeri personellerin( er dahil hepsi) karıştığı her adli/idari olay öncelikle buraya bildirilir. not: polislerin baktığı yerlerde bunlar sorumludur. jandarmanın olduğu yerlerde jandarmanın olabilir.
    eğer askerseniz ve ağır cezalık bir suç işlemediyseniz, polis tarafından gözaltına alındığınızda sizi öncelikle merkez komutanlığına yok ise en yakın askeri birliğe götürecektir.

--- spoiler ---

iç hizmet kanunu madde 92: bu takdirde dahi suçlu askerler duruma göre ya salahiyetli askeri inzibat memuru gelinceye kadar vaka mahallinde tutulur veya en yakın askeri inzibat karakoluna, yoksa askeri makamlara teslim edilir. bundan sonra yapılacak hazırlık tahkikatında salahiyetli inzibat memuru veya mevcut askeri makamın tayin edeceği bir subay bulunur.
    madde 93 – üniformalı veya sivil elbiseli subay, askeri memur ve astsubaylar ağır cezalı cürümler
    dışındaki suçları işledikleri takdirde polis veya jandarma kuvvetleri tarafından en yakın askeri makama veya
    inzibat karakoluna davet edilir. askeri şahıs bu daveti kabule mecburdur.
    --- spoiler ---

ohal'in olduğu günümüzde durumlar nasıl işlemektedir bilmemekteyim. barış zamanında/olağan dönemlerde durum bu şekildedir.

1 no.lu as.iz kolluğunu karakol komutanı değil merkez komutanı ya da vekili takar. karakol komutanı 2. no.lu as.iz kolluğunu takmaktadır.
  • hizmet takımı yazıcısı olarak askerliğim boyunca birçok kez muhatap olmak durumunda kaldığım komutanlık. firardayken hırsızlık yapan askeri teşhis etmekten tutun da çarşı izninde bir kadını taciz eden orospu çocuğunun işlemlerine kadar can sıkıcı birçok konuda kendileriyle muhatap oldum. allah'tan inzibat devrelerim vardı da muhabbet sohbet oluyordu. bu komutanlıkla son münasebetim ise atarsa 2 dediğim gün oldu; takım astsubayımızın; hoca ben seni çarşıya göndereyim hem de bizim x'le adliyeye bi git bakalım sen okumuş adamsın anlarsın, ne diyormuş bununla ilgili gelen bu kağıtta demesi sonrasında adliyeye gitmiş ve yaklaşık 1 saat sonra da askerliğinin bitimine 45 gün kalmış x arkadaşı cezaevine gönderilmek üzere inzibata teslim etmiştim. hatta inzibattaki uzman çavuş beni görünce, sen yazıcısın gel lan buraya şu tutanakları sen yaz uğraştırma beni deyip şahıs teslim tutanaklarını yazdırmıştı. sonrasında takım astsubayımızı arayıp durumu izah ettiğimde arkadaşın tutuklanmasıyla hiç ilgilenmeyip; hoca senin de çarşı izninden çaldık, askerliğinin bitmesine iki gün kalmış ne işlerle uğraştırdık hakkını helal et valla, bugün akşama kadar takıl da yarın yine çarşıya çıkarsın demişti. bu da böyle bir anımdır.
  • benim gibi merkez komutanlığında yazıcı olduysanız eğer siki tuttunuz. normal yazıcının yaptığı görevler haricinde vukuata karışan askerlerin ifadelerini de siz alırsınız. nöbet tutarsın gece 11-1. nöbet biter tam uykuya dalacakken koğuş nöbetçisi kaldırır. "kalk vukuat varmış, komutan çağırıyo". saatlerce sürer bu işler. lanet edersin.

gündüzleri yine vukuata karışan askeri jandarmadan teslim alırsın, hastaneye, emniyete, adliyeye götürürsün. sonra tekrar jandarmaya teslim edersin falan.

askerliği yaptığınız yere şehit gelmemesi için dua edersiniz. zira şehit cenazesinde o şehidin tabutunu yine merkez komutanlığının askerleri yani as.iz.'ler taşır. bunun haricinde taşaklı komutanları karşılama görevleri (saygıcı olarak) de as.iz.'lerin işidir. bitmedi. yemin töreni ve diğer törenlerde de görev alır as.iz'ler.

yani anlayacağınız "offf inzibat oldum, kerhane önünde asker enselicem" olayı yok artık inzibat olunca.

diğer birliklerin komutanları genelde üsteğmen, yüzbaşı filanken sizin ki albaydır. 1 numaralı kolluk takar 'bayınız.

inzibat olmanın güzel yanı diğer birliklere kıyasla ayrıcalıklı olursunuz biraz. bazı erler, uzman çvş.'ler kolluğunuzu nöbetçi subay sanıp selam verir. suratlarındaki "hasiktir ya ermiş mk" ifadesi tebessüm ettirir.