şükela:  tümü | bugün
  • memleket sinirlari içinde ilk film çeken kurum. adi üstünde, ordu için ordu tarafindan çekiliyor bu film; himmet aganin izdivaci ve yarida kalmis bitirilememis bir leblebici horhor uyarlamasi..
  • enver paşa'nın almanya ziyaretinde alman ordusunda gördüğü film biriminin bir benzerini osmanlı ordusunda kurmak istemesi sonucu oluşturulmuştur. amaçları arasında ise askerlere yeni silahların kullanımını öğretmek, ordunun askeri manevralarını kaydederek eğitim amaçlı kullanmak vardır.
  • 1915 yılında, dönemin harbiye nazırı enver paşa tarafından kurulan kurumun öncelikli amacı, savaş* ve türkiye'ye gelen yabancı devlet adamlarının gezileri ile ilgili belgeseller çekmektir.

    kurumun ilk başkanı sigmund weinberg, yardımcısı da fuat uzkınay'dir. weinberg, belgesel projeleri ile ilgilenirken bir yandan da enver paşa'yı ikna etmiş ve ilk uzun film denemelerine başlamıştır.

    ilk olarak leblebici horhor ağa çekilmeye başlanmış ancak oyuncularından birinin ölmesi ile yarıda kalmıştır. daha sonra başladığı himmet ağa'nın izdivacı da yarım kalmış, savaştan sonra weinberg'in yerine getirilen uzkınay tarafından bitirilmiştir.
  • alman ordusunda savaş propagandası ve acemi askerlerin eğitim filmlerini gören enver paşa, 1915 yılında merkez ordu sinema dairesini kurarak sinemanın kurumlaşmasının temellerini atmıştır.

hesabın var mı? giriş yap