şükela:  tümü | bugün
 • müteahhitlerle, işadamlarıyla, mafya bozuntularıyla, çiftçilerle, askerlerle, amerikalılarla, avrupalılarla, bankacılarla, borsacılarla, kara paracılarla, küçük esnafla, mit'le, polisle/polis şefleriyle, fetullah gülen'le, nakşibendilerle, süleymancılarla, nurcularla, aşiretlerle, armatörlerle, futbolcularla, medya patronlarıyla çıkar ilişkisi içinde olan, iyi geçinen; pragmatist, ilkesiz, omurgasız, denizanası gibi bir siyasi oluşumdur.
 • ülkede erkan mumcu ve mehmet ağar tipolojileri ile temsil edilen; şampanya, ayran, kımız karışımı zehirli siyasi kokteyl.
 • (bkz: dyp)
  (bkz: anap)
  (bkz: yolsuzluk)
 • (bkz: dr c)
 • ihale işiniz varsa böyle bir partide yükselmeniz ya da birini yükseltmeniz gerekir. bu partilerin varlık sebebi budur.
  ak parti merkez sağdaki boşluğu bihakkın doldurmaktadır.
 • denize düşen yılana sarılır misali, birleşmelerini beklediğim siyasi görüş.

  türkiye'de 90'ların başında başlayıp ortalarında biten bir mafya temizliği oldu. kimler öldürülmedi bu süreçte. neredeyse bütün yeraltı kadroları sessizce temizlendi.

  tabii meydan boşa çıktı ve arkasına 2 kişiyi alan "mafya" olup türedi. parsayı da topladılar bol bol. şu an en sağlam görünen mafya babaları o dönemin resmen çapulcularıydı. tabii koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler misali her şey.

  benzer bir operasyon 90 sonu 2000 başında siyaset arenasında yaşandı. merkez sağ ve merkez solda önde gelen kim var kim yok herkesi bir şekilde alaşağı ettiler. resmen ne kadar tecrübeli isim varsa iyi kötü herkes siyasetten el etek çekti bir anda. yılların siyasetçileri sus pus oldular.

  benzer bir boşluktan abdurrahman çelebi gibi akp ve chp sıyrıldı çıktılar. meydan boş olduğu için akp istediği gibi at koşturdu 7 senedir.

  ancak ne zaman merkez sağ toparlanmaya kalksa bir şekilde "demir yumruk" indi tepesine. anap ve dyp birleşmelerinin son aşamasında ayrıldılar. bu ayrılıkta erkan mumcu ve onu destekleyen (aslında köstekleyen) nur tarikatının parmağının olduğunu herkes biliyor. mesele de burada bitiyor zaten. ne zaman merkez sağ birleşmeye kalksa akp yandaşı tarikatler ayağa kalkıyor ve bir şekilde birleşmeye engel oluyorlar. mehmet ağar bu birleşmeyi yapabilecek bir kaç isimden biriydi, mafya bağlantıları, susurluk davası, ergenekon vs ile paçasından çektiler (konu mehmet ağar'ın iyiliği kötülüğü değil, bu konuda fikirlerimi bilen biliyor zaten).

  şimdi yeniden merkez sağı birleştirme çalışmaları var. bu sefer daha deneyimli ve sağlam bir siyasetçi ipleri eline almış durumda. hüsamettin cindoruk bu işe ciddiyet katıyor. yapabilir de. daha şimdiden mesut yılmaz ile dirsek temasında. ancak haftalar önceden mesut yılmaz alehinde dp adına haberler çıkardı tarikat basını.

  yine dp'deki kongre sürecinde tarikat basını tutuşmuş gibi görünüyor. hüsamettin cindoruk adını ergenokan ile birleştirmeler (doğru yanlış değil konu), süleyman soylu'yu canlı yayına çıkarmalar vs...

  şu bir gerçek ki merkez sağın yeniden birleşmesi durumunda akp ilk kez ciddi bir muhalefetle karşılaşacak ve çok ciddi oy bölünmesi yaşayacaktır. bunu bilen yandaş medya durumun olgunlaşmasına asla fırsat vermeyecek gibi duruyor. çünkü yerleştirilmeye çalışılan abd tipi cumhuriyetçiler ve demokratlar kutuplaşması ülkeyi uzaktan yönetilmeye son derece uygun hale getiriyor. çeşitliliğe/geriye dönüşe asla tahammülleri yok.
 • "faşizm kanser ise, merkez sağ sigaradır" - vedat özdemiroğlu
 • yine, yeni, yeniden birleşme varmış. dp(dyp de olur) ve anap, demokrat parti çatısı altında siyasi hayatlarına devam edeceklermiş. genel başkanı da hüsamettin cindoruk olacakmış tahmin edildiği gibi.
  umarım bu son olur, sıktı artık bir birleş bir ayrıl. kabak tadı verdiler, öğ geldi.
  şu türk siyasetini biraz renklendirin, canlandırın artık, bir işin ucundan tutun*. iki partiye de sempati beslemem ama sevindim yine de. umarım 29 gün sonra taraflardan biri ceketini alıp gitmez.

  bakınız insanlar nasıl mutlu ve umutlu
  http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/…=27793&p=6&rid=2
 • halkın, yeni boka konan sinek yaklaşımıyla desteklediği akımdır. çok partili döneme geçişten itibaren dp, ap, anap, dyp, rp ve son olarak akp ile devam etmektedir. değişen sadece liderler ve amblemlerdir. yıpranmaya yüz tutan ya kapatılmıştır ya da zaten yıpranmıştır. içlerinde dyp dışında lider değiştiripte başarılı olan bir ikincisi daha yoktur. bu akımın içinde rüzgarın yönünü iyi tahmin edip ordan oraya atlayanlarda çoktur.