şükela:  tümü | bugün
  • vali'lik de profesorluk, general rutbesi gibi verildigi zaman omur boyu kisinin tasiyacagi bir kariyerdir. adi suclara v.b karismadigi surece geri alinamaz bir kadrodur. ancak vali ya siyasi oyunlar nedeni ile ya da gorev yaptigi ildeki basarisizligina gore ilden ankara merkez'e cagirilir ve bir dahaki gorevlendirmesini bekler*. bu bekleyis surecini illa ankara'da gecirmek zorunda degildir, herhangi bir sehirde ikamet eder, o sehirdeki bazi kurumlarin calismalarini denetleyebilir. ya da maasini alir pasalar gibi yatar.
  • (bkz: merkez camii)
  • kızağa çekilen* valilerin kazandıkları ünvan...aralarında kartvizitine "merkez valisi" diye yazar mı bilinmez ama bu ünvan doğrudan iktidarın tekme attığı kişi anlamına gelir...bu valilerin başarısız olduğu anlamına gelmez her zaman ama genel durum iktidar ile yıldızlarının barışmamasıdır...
  • (ara: subordinal)
  • buyukelcilik ile birlikte hayallerimin gec farkina vardigim meslegi..
  • hem valisin, hem çalışmıyorsun, hem de para alıyorsun ! bunun neresi kötü anlamış değilim ?
  • bunlardan kaç tane var merak ediyorum. ye iç yat. havadan para al. ünvan da cabası. kesinlikle benim de hayallerimin mesleği.

edit:
    insanlar baklava gibidir... ehem.
    şimdi hacı merkez valiliği ya da bir başka para kaynağı insana dilediğince değerlendirebileği zamanı vermekte. neden büyük filozoflar & bilim adamları aristokratlar arasından çıkmış sanıyorsun? mali kaygıların olmayınca tüm zamanını ideallerinin peşinden koşmakta kullanabilirsin.
  • ''avantası yok, rüşveti yok kuru kuru maaşla yemişim böyle valiliği'' diyen bir merkez valisine rastlamadım. sanmıyorum içlerinde öyle biri yoktur. yoksa şüphen mi var? yok yok siz anlamamazlık etmediniz, benim içim fesat rahat olun.
  • insanlar idealistliğine göre ikiye ayrılır. 1- idealist olup parayı ikinci planda tutanlar. 2- başlarım idealistliği önemli olan hayatımı daha güzel idame ettirmem diyenler.

işte merkez valiliği bu nedenle bazılarınca güzel bazılarınca kötü görünür.
  • çoğu zaman o sırada görevde olan hükümete atar yapıp, "sen bizden uzaklaşınca çoştun gelde gözümüzün önünde dur" mantığı ile bir nevi cezalandırılan, heran heryerin valisi olmaya aday vali profilidir.