şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez ishak paşa sarayı'nda kullanılmış bir sistemdir.
 • iyidir hostur fakat eylul, ekim aylarinda havalarin yeni yeni sogumaya basladigi zamanlarda kaloriferler hemen yakilmadigi icin; usuyen birey evde battaniyeyle gezmek zorunda kalir.

  bir de gunduz calisan biriyseniz, siz aksam eve geldikten 2-3 saat sonra kaloriferler sondurulur ve sizin en verimli saatlerinizde ev sogur sogur ve yine eski dost battaniye kurtarici olur.
 • konutlar için hiç bir faydası olmayan para harcama sistemi.

  çünkü bu sistem apartmanlarda yöneticinin keyfine göre çalışır.evi, akşam güneşi alan bir yönetici gece, sabah güneşi alanı ise sabah kaloriferi yaktırmamakta bir sorun görmez. sonuç olarak yakıta ayrı, elektriğe (elektrikli radyatör-baştacı) ayrı para ödemek gerekir.
 • toplamda daha az enerji harcadığı ve hane sakinlerini kombiye mahkum kılmadığından dolayı daha ekonomiktir. bir de herkesin harcadığı enerji kadar para ödediği bir sistemse tadından yenmez. öteki türlü boş evin ısınması için para öde dur.
 • kapıcının bizlere '' kış aylarında tişörtle bahar aylarında kazakla gezin tamam mı annem '' deme şekli.
 • sadece merkezi ısıtır.
  kenarlar için de bir sistem kurulmalı.
 • apartman yöneticilerini ya da kaloriferi yakma saatlerini kim belirliyorsa türlü küfre maruz bırakan sistem. eve çıkarken araştırmanızı iyi yapın o yüzden, tüm apartman emekli ve evde oturan kişilerden oluşuyorsa derhal kaçın o evden, akşam 2 saat ısınacağınız diye her ay tonlarca para vermekten bıktım yahu.
 • kasım 2012 sonrası bu sistemi kullanan her binanın peteklerine ısı kullanım ölçer* takılması zorunlu kılınmış. eğer bu sistem binada uygulanmadıysa yöneticiye 1600 lira ceza kitliyorlarmış.

  (bkz: şimdi yönetici düşünsün).
 • hala okuduğum enerji alanı ders kitaplarında da ısrarla avantajlı olduğu iddia edilen ısıtma sistemi.ama aslında vaziyet öyle değil. mesela önceden kaldığım büyük ve çok bloklu sitede kombi ile ısınmanın 2 katı para verdik. sonra orada taşındım. olay tesisat, binanın ısıl yalıtımı, malzeme ve yakıt kalitesi, yöneticilerin dürüstlüğüyle ilişkili.

  yani kesin kârlı demek doğru değil. diğer durumda az ılıman bırakılmak kaydıyla kaliteli ve yoğuşmalı kombi çok daha ekonomik sonuç verebilir.

  merkezi ısıtmada ekonomizör, eşanjör gibi pahalı ve havasal çözümler lazım ki bunların da bakımı ve yatırım maliyeti yüksek. kaskat sistemler daha avantajlı olsa da yine yalıtım önemli kalıyor.

  bana sorarsanız bireysel sistem derim. hala okulu bitiremedim ama :)
 • hırsız uğursuz yöneticiler yüzünden nefret ettiğim sistem. bir de apartmanda illa ki 28 dereceyi görmezse üşüyen yaratıklar varsa hele, cebinizden yaz-kış okkalı bir para çıkar.

  bu sene kombili ve yalıtımlı evimizde koca kışı 400tl ile geçirdik, eylülde aldım gazı, sonra martta bir daha aldım. evin ısısını 21 dereceye ayarladık ve kombi sürekli çalışıyordu, kapat aç falan da yapmadık, ayrıca hergün dujj alan insanım. yalnız ara kattayız tabi. velhasıl sokmuşum merkezi sisteme.