şükela:  tümü | bugün
 • yatay geçiş ile arasındaki farkı anlayamadığım geçiş sistemi.
  benim kardeş aydın üniversitesinden sakarya ünüversitesinde aynı bölüme geçiş yapmak istiyor ancak merkezi yatay geçiş ten mi işlem yapacağız yoksa yatay geçişten mi bu ikisinin farkını bilenler lütfen yeşillendirsin.
 • ek 1 yatay geçiş olarakta anılan üniversite yatay geçiş sistemidir.
  örneğin; lys'ye girip bir lisans programına yerleştiniz. okula başladığınızda o veya bu sebeple bölümünüzü beğenmediniz.(yanlış tercih mağduriyeti dersek yerinde olur)başka bir bölüme geçmek istiyorsunuz.
  yerleştiğiniz yıl aldığınız puan türlerinden herhangi birisiyle , istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından az olmamak şartıyla, o bölüme yerleşebilirsiniz. tabikide her üniversitenin belirli kontenjanı var. bu durumda en yüksek adaydan başlanmak suretiyle yerleştirme yapılıyor.
  yalnız birçok üniversite ara dönemlerde bu şekil alımı yapmıyor. o zaman yıl sonunu beklemeniz yeni yıl için başvurmanız gerekmektedir.
 • ygs ya da lys puanızla yerleştirildiğiniz program/bölüm'den memnun değilseniz, yanlışlıkla tercih ettiyseniz. ailenizden uzaksanız veyahut ilk yılınızda çok mutsuzsanız 2014 yılından itibaren ygs/lys puanınıza eşdeğer bir programa/bölüme geçme hakkı tanınmaktadır.

  yök'ün kararına göre dönem arası %20 yi geçmeyecek şekilde üniversiteler kontenjan açabilirler yada açmama haklarına sahipler. yıl sonu ise tüm üniversitelerin %30 zorunlu oranda kontenjan açmak durumundadırlar.

  yüzde ( % ) ile ifade edilen kısım o yılın o programa / bölüme aldığı toplam öğrenci sayısının oranından ortaya çıkan sayı kontenjan olmaktadır sevgili yanlış tercih kurbanı öğrenciler.

  üniversitelerin web sayfalarını özellikle öğrenci işleri daire başkanlıklarının sayfalarını takip ederseniz kaçırmayacağınız başvurudur.

  edit: merkezi yatay geçiş ( ek madde-1 ) yapacağınız bölümün / programın sizin o yılki aldığınız ygs/lys puanınıza denk veya puanınızın noktası virgülüne yüksek olmak zorundadır. yani taban puanı sağlayamıyorsanız boşuna ümid etmeyin.
 • geçişten 2 sene sonra eski okula dönüş yapılabiliyor mu?? hukuken mümkün olmalı bu. lütfen bilen biri cevaplasın.
 • bahar döneminde yapacağınız yani geçeceğiniz okulun yatay geçiş kontenjanı açması lazım. bununla birlikte istanbul'daki devlet okulları genelde güz dönemi açıyor. bahar dönemi açan duymadım. okullar duyuru yapıyorlar.
 • 4. sınıfta yapanını aradığım hede. 4. sınıfta yapan varsa yeşillendirsin.
 • bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan birileri yeşillendirirse çok sevinirim.