şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yatay geçiş ile arasındaki farkı anlayamadığım geçiş sistemi.
  benim kardeş aydın üniversitesinden sakarya ünüversitesinde aynı bölüme geçiş yapmak istiyor ancak merkezi yatay geçiş ten mi işlem yapacağız yoksa yatay geçişten mi bu ikisinin farkını bilenler lütfen yeşillendirsin.
 • ek 1 yatay geçiş olarakta anılan üniversite yatay geçiş sistemidir.
  örneğin; lys'ye girip bir lisans programına yerleştiniz. okula başladığınızda o veya bu sebeple bölümünüzü beğenmediniz.(yanlış tercih mağduriyeti dersek yerinde olur)başka bir bölüme geçmek istiyorsunuz.
  yerleştiğiniz yıl aldığınız puan türlerinden herhangi birisiyle , istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanından az olmamak şartıyla, o bölüme yerleşebilirsiniz. tabikide her üniversitenin belirli kontenjanı var. bu durumda en yüksek adaydan başlanmak suretiyle yerleştirme yapılıyor.
  yalnız birçok üniversite ara dönemlerde bu şekil alımı yapmıyor. o zaman yıl sonunu beklemeniz yeni yıl için başvurmanız gerekmektedir.
 • ygs ya da lys puanızla yerleştirildiğiniz program/bölüm'den memnun değilseniz, yanlışlıkla tercih ettiyseniz. ailenizden uzaksanız veyahut ilk yılınızda çok mutsuzsanız 2014 yılından itibaren ygs/lys puanınıza eşdeğer bir programa/bölüme geçme hakkı tanınmaktadır.

  yök'ün kararına göre dönem arası %20 yi geçmeyecek şekilde üniversiteler kontenjan açabilirler yada açmama haklarına sahipler. yıl sonu ise tüm üniversitelerin %30 zorunlu oranda kontenjan açmak durumundadırlar.

  yüzde ( % ) ile ifade edilen kısım o yılın o programa / bölüme aldığı toplam öğrenci sayısının oranından ortaya çıkan sayı kontenjan olmaktadır sevgili yanlış tercih kurbanı öğrenciler.

  üniversitelerin web sayfalarını özellikle öğrenci işleri daire başkanlıklarının sayfalarını takip ederseniz kaçırmayacağınız başvurudur.

  edit: merkezi yatay geçiş ( ek madde-1 ) yapacağınız bölümün / programın sizin o yılki aldığınız ygs/lys puanınıza denk veya puanınızın noktası virgülüne yüksek olmak zorundadır. yani taban puanı sağlayamıyorsanız boşuna ümid etmeyin.
 • bahar döneminde yapacağınız yani geçeceğiniz okulun yatay geçiş kontenjanı açması lazım. bununla birlikte istanbul'daki devlet okulları genelde güz dönemi açıyor. bahar dönemi açan duymadım. okullar duyuru yapıyorlar.
 • 4. sınıfta yapanını aradığım hede. 4. sınıfta yapan varsa yeşillendirsin.
 • çoğu kişi bilmediği için genelde asil olarak kazanmanız olasıdır.

  eğer kazanırsanız okuldan kayıt silme gibi işlerle uğraşmazsınız ki kayıt silme bazen işkence olabilir.
  eğer yeni okulunuz da memnun kalmazsanız eski okula dönebilirsiniz
  istediğiniz sınıfta, yerleştiğiniz senenin puanına göre istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz.
  istediğiniz kadar tercih yapabilirsiniz fakat 2 defa üst üste ek 1 ile geçiş yapamazsınız.
 • kimsenin pek bilmediğinden dolayı bir avantajı, bölüm veya okul değiştirirken kontenjan dolu olmuyor ve hooop hemencecik de geçiş yapabiliyorsunuz.

  ama yine kimsenin pek bilmediğinden dolayı dezavantajı da bilgi almak istiyorsunuz, alamıyorsunuz efendim. öğrenci işleri zaten malum okulların. merkezi öğrenci geçişi için hangi belge diyorsunuz, öyle bir şeylerden haberleri yok insanların.

  en güzel yanlarından bir diğeri; geçiş yaptıktan sonra bütün kayıt alma işlemlerini okullar kendi aralarında hallediyor. size sadece yeni okulunuzda derse başlamak kalıyor.