• komşu iller arası en uzun ulaşım süresine sahiptir mersin ile antalya.

ayrıca mersinin turizm potansiyelini en az kullanan şehrimiz olduğunu düşünüyorum.

muhteşem doğasının yanında roma dönemi eserleri, kleopatra kapısı, en eski yerleşim yerlerinden olan gözlükule höyüğü ve aziz paul un su kuyusu (hristiyan hacıları için zorunluluk) gibi değerlere karşın turizm nasıl gelişmez konusunda makale konusu olabilecek bir konumdadır.

tarihi değerlerin haricinde damak turizmi için de keşfedilmesi gereken şehirlerimizden birisidir.
  • mersin-antalya arası denizyolu ile ulaşım olmamasından daha garip değil.
  • yok. cidden yok. o istikamette dünya güzellikleri de var. belki yol yapılsa bu güzellikler yok olacak. kabul. ama bu istikamet çok önemli şehirleri birbirine bağlıyor. nasıl olmaz?

o istikamette yolculuk yapan midesini eline alıyor. bir kaç küçük çalışma var. bakalım.
  • bu yolun sıkıntılı olan yerlerinin büyük bir kısmı mersin sınırlarında. haliyle yapılmasının bu kadar gecikmiş olmasının sebebini de mersin'in en az izmir kadar akp muhalifi olmasına bağlıyorum ben. mersin iktidar yanlısı olsaydı, bu yol 2007'de karadeniz sahil yolunun hemen ardından açılmıştı.

son 7 senedir bu yolu yılda en az 1 defa kullanıyorum ve şunu net söyleyebilirim; çalışmalar kağnı hızında ilerliyor. çalışma koşulları açısından zor bir coğrafya kabul ediyorum ama bu kadar yavaş da olmamalı. bu yol projesinin bir diğer kardeşi de tarsus'a yapılan çukurova bölgesel havalimanı. o da kağnı hızında ilerliyor. üzülüyorum gerçekten memleketimin bu çektiğine. yalnız hakettiğimiz yatırımı alamıyoruz diye bunca zaman benliğimizden vazgeçmedik, bundan sonra da vazgeçecek değiliz. akp de bunu bildiğinden hiç umursamıyor mersine yapılan yatırımların akıbetini. çünkü bu coğrafyadaki insanlar biliyorlar bunları akp'nin cebinden yapmadığını.

aslında yapılacak bu yol tünelleriyle birlikte ulaşımı ciddi anlamda rahatlatacak. muhtemelen hemen ardından da turizm yatırımları ardı ardına gelecek ve bölge kalkınacak. çünkü gerçekten çok güzel bir coğrafyası var mersinin batısının. işte bu yüzden de için için bu yolun gecikebileceği kadar gecikmesini istiyorum. varsın olsun 30 km hızla gidelim ama manzaraya baktığımızda, inip havasını soluduğumuzda o doğallığı sonuna kadar hissedelim. yeşilin ve mavinin en güzel tonunu bir arada görme fırsatını yitirmeyelim.

not: memleketinden çok uzaklarda yaşayan bir mersinli.
  • türkiyenin en korkunç yoludur, meraklısına öneririm.
    ayrıca bir utanç abidesi sayılır, menderes döneminden beri aynıdır.
  • bir babayiğidin artık kaç saat sürüyorsa araç kamerasıyla kayda alıp yayınlaması gereken karayolu. on yılların efsanesi böylece ne derece doğruymuş görmüş olurduk...

edit: onlarca videoya ulaştım rahatlıkla bulabilirsiniz.
  • bir an çocukluğuma götüren başlık. şöyle ki, bu yoldan antalya’ya yolculuk ederken çok korkardım. öyle saçma bir yoldur ki karşıdan gelen aracın önce arkası görmüşlüğüm bile vardır. dağın yamacında denize uçurum bakan bir yol. defalarca 8 çizeceğiniz bir yoldur.

sonraları çok kullandım bu yolu. şu an belki de bir viraja motorsikletle 150-170 km hızlarla girebiliyorsam, arabada virajlara nasıl gireceğimi kestirebiliyorsam bu yol sayesinde diyebilirim. bu yolda coğrafya dışında kesinlikle fizik, ivme, açı, kuvvet neymiş öğrenirsiniz.
  • (bkz: harf hatasından dolayı ayar verenlerin zeka seviyesi)
  • araba kullanmaktan zevk aldığım, gerçek sürücülerin hiç de zorlanmadığı, gidip geldiğim o kadar yıl boyunca sadece bir (rakamla 1) kaza gördüğüm yol.

not: antalya'dan mersine konya üzeri gidecek olursanız yol kabaca 100 km uzar ve kendinizi dümdüz bir yolda bulursunuz. bununla birlikte düz yolun verdiği rehavetten dolayı insanlar gevşiyor ve kazalar oluyor. son geçişimde 6 kaza saymıştım, aman dikkat yorgunken araç kullanmayın hele konya adana arasını hiç kullanmayın.
  • bu yolu kötüleyen , yeni yol yapılsın diyenler aynı zamanda 'ağaçlar kesilmesin,doğa çok güzel abi yeaa' minvalinde konuşabiliyorsa ya coğrafya bilgisi olmayan bir salaktır ya da kördür çünkü yol boyu torosların arasından muhteşem bir manzara eşliğinde gidersiniz ve yeni yol yapılmasının maliyeti binlerce kesilecek ağaçlar,ormanlara girecek dozerlerdir . bu arada antalya-kaş arasını da yeni ve geniş bir yol ile bağlama planları var ve yine binlerce ağaç kesilecek.bu yol çalışmalarında talan edilen tarih eserlerine değinmiyorum bile.

başlıkta bir arkadaş demiş , bilmiyorum şartlar uygun mu fakat en güzeli deniz otobüsü seferleri ya da hava yolu seferi koymaktır . eğer arabanızla basmak istiyorsanız lütfen konya yolunu kullanın , tatava yapmayın .
hesabın var mı? giriş yap