şükela:  tümü | bugün
  • "her ne kadar avukatlarımız istemese de yasa gereği 3 zanlıya avukat görevlendirildi. biri baro üyesi olmak üzere iki cmk avukatı, bir de özel avukat sorgularda yer alacak. baro üyesi avukatımız, sadece sorguda yer alacak, herhangi bir savunma yapmayacak" kısmı okunursa anlaşılacak olaydır. türkçe de mi bilmiyorsunuz lan
  • avukat sadece sorguda yer alacak, savunmada bulunmayacak demişlerse 2.kez saçmalamış barodur.

avukat usul tamamlayıcısı süs değildir bir.

dünyanın en ağır en şerefsiz adamının bile savunma hakkı kutsaldır, bu da iki.
  • birtakım cinayet şüphelilerine avukat atamayacaklarını belirttiklerine dair haberler çıktı.

ülkemizde yerleşik "hırsızı savunan avukat hırsızlığı da savunur" hatalı mantığını besleyen bir açıklama. biliyorsunuz, avukatlar hakkındaki en yaygın kanılar bu mantığa dayanıyor. ben, avukatın suça konu fiili savunmadığını veya savunmaması gerektiğini falan açıklamak gayesinde değilim. sadece belirtelim ki; bu açıklama belki gönüllerde yer etmiştir ancak mesleğe pek faydalı bir açıklama olmasa gerek...
  • şu yazıdan alıntı; http://www.fenayazarim.com/2015/02/ozur-dileyerek/

''öncelikle mersin barosu’nun failler için avukat görevlendirmeme şeklindeki tutumunu en başından beri beğenmedim. çünkü bir avukat, savunduğu sanığın suç ortağı değildir. avukatın oradaki görevi de her ne pahasına olursa olsun sanığın ceza almamasını sağlamak da değildir. binlerce yıllık insanlık tecrübesi göstermiştir ki; savunmanın (avukatın) yer almadığı bir yargılama, adil yargılama değildir. avukatın yargılamadaki varlık amacı da gerçeği çarpıtıp adaleti saptırmak değil; yargının diğer süjeleri gibi adil yargılamayı tesis etmektir. bu sebepten, suçtan suça göre değişmeksizin de her şüpheli/sanık savunma hakkına sahiptir. evet, “cinsel saldırı” ve “öldürme” suçları gayri ahlakidir, kabul. peki, siz bana bir tane sevimli ve ahlaksızlık içermeyen suç tipi söyleyin. felsefi tartışmaya girmek istemem ama hemen her suç içinde ahlaksızlık da barındırır. madem öyle, hiçbir ceza yargılamasında avukat bulunmasın.
    bu yüzden mersin barosu’nun, avukatın varlık amacını inkâr edercesine ve toplumun genelinde zaten var olan bu “suç ortağı” algısını güçlendirircesine davranış sergilemesini eleştiriyorum. kaldı ki cmk hükümleri gereği, sürecin işleyebilmesi için sonunda avukat görevlendirmek zorunda kaldılar.''
  • savunmanın kutsallığı, silahların eşitliği gibi ilkeri bilmeyen ya da önemsemeyen popülist bir yönetime sahip olduğu ayan-beyan ortada olan güzide avukatlık meslek örgütü.
  • baskanlari 8 mart dunya kadinlar gunu'nde konusmaci bir baska kadin avukati kursuden itmistir, baro'nun ününe ün katmıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/…-kursuden-itti-40388488