• gerizekalı bir öğrenci(?)nin eğlenerek çektiği, benimse onların adına utanarak izlediğim görüntülerdir. bu görüntülere yabancı değilim ama hiçbir öğretmenin bu kadar da sabırlı olduğunu görmemiştim, helal olsun.
  • eğitim ailede başlar. aile içinde kullanılan her ifade çocuk için yön verici. son yılların popüler cümlesi, "benim çocuğuma kimse karışamaz. " öğretmenler çocuklarınıza karışmıyor. olmamış çocuklarınızla mutlu yaşayın. öğretmeni kutluyorum; o nasıl bir sabır?
  • sıradışı bir olay değil, rutinin de böyle olduğunu gösteren görüntü.
  • bir öğretmen olarak görüşüm şu:
    eğitim bir ihtiyaç değil lükstür. okulöncesinden üniversite son sınıfa kadar, kişi benliğini koruyabildikçe, topluma uyum sağlayabildikçe ve kuralları nedeni ile beraber özümseyebildikçe okumaya hak kazanır. disiplin sorunu olmayan, çevresi ve kendisi ile barışık, etrafına fındık kadar da olsa değer veren bir öğrenci ile öğretmenin sürtüşmesi düşünülemez. her öğretmen işine koşarak gider.
    eğitim zorunlu olmamalı, zorunlu olduğu için hiçbir yaptırıma maruz kalmayan veliler ve öğrenciler dersi de troller, pijlik yapar, gider müdürün masasına da sıçar.
    ilk tokatta veya hakarette bimeri ararlar ve öğretmen hakkında soruşturma açılır, açığa alınır. aslında şu görüntü ile bimere başvurursam sınıf yönetimi konusunda öğretmen eksik bulunur soruşturma başlatılabilir.
    öğretmenler şu an zorunlu eğitim adı altında itin götüne sokulup sokulup çıkarılıyor. ders işlenmez, arada birkaç parlak öğrenci varsa da onlara böyle bir ortamda ulaşılamaz.
    kısaca zorla güzellik olmaz. en güzel sistem, okumak isteyene tam destek verilmeli, istemeyene de hayata erken atılması için yol gösterilmeli. okullar dingonun ahırı değil devletin insan kaynaklarıdır. bir ciddiyeti vardır.
  • "benim çocuğuma kimse karışamaz." ailelerinin eseri görüntülerdir.

he ama siz yine videodaki hocayı suçlayabilir, öğretmen maaşlarının yarı yarıya düşürülmesini savunabilirsiniz. bak bana kalırsa bu ülkede okulları da kapatın gitsin. madem ekşicilere göre tüm suç öğretmenlerin.

yarardan çok zararı var. kapat kapat gitsin. böylece 2 ay tatil yapan öğretmenler olmayacak ve ekşi ahalisi hayatına %200 mutlu devam edecektir.
  • simdi burada bazi arkadaslar ahkam kesiyorlar disiplin kuruluna ver veli gelsin alsin falan gibi ya da meslek lisesinde bu durum var saniyorlar ancak lisesinden ilkokuluna hemen hemen butun okullar boyle. ogretmen otoriteyi kaybetmis universitede ders verdim ogretmen isi bilecek diyenlerin meslek liselerindeki imem siniflarindan haberi yok herhalde. ne kadar balici tinerci suclu cocuk varsa bu siniflarda egitilmeye calisiliyor. bu sinif da muhtemelen onlardan cunku sadece erkeklerden oluşuyor ve dikkat edilirse normal sinif mevcutlari 40dan asagi degilken bu sinifta az ogrenci var. ıkinci olarak disiplin kurulundan bahsedelim:
    somut ornek: okulda bir ogrenci var. babasi terorle mucadelede polis. bu nedenle de hemen herkese posta koyuyor ve sonuc sifir. bu ogrenci iki ay once bir kadin ogretmen arkadasa nobet tuttugu erkek tuvaletinin onunde kadin arkadas hadi derse dedigi icin /sen kimsin de bana bagiriyorsun lan senin anani sikerim/ dedi. bu kadin arkadasin olayina bir erkek arkadas cocugun bogazini sikarak karsilik verdi. bu nedenle de kadin arkadas erkek ogretmeni tanik yazamadi cunku cocugun bogazini sikmisti. eger boyle bir durumda kadin arkadas da fiziki bir hareket yapsa- ki daha once ayni ogrencinin bogazini bir başka erkek öğretmen de siktigi icin cocuga ceza verilemedi- bu kadin ogretmen kendisi suclu konumuna dusecekti.
    neyse cocuk disipline verildi velisi belki 10 kere arandi en son kadin arkadas dilekcesini geri ceksin diye mudur yardimcisi falan defalarca rica etti. velisi geldi keza oyle. polis veli, kaymakama gidiyor bu utancla yasayamam falan diyor agliyor kaymakam milli egitim mudurunu ariyor. o da bizim okul mudur yardimcisini ariyor. ogretmen dilekceyi ceksin diyor. acaba ogrenciye tahrik mi var diyor. ulan bu olay var ya,j boyle devam etti. neyse disiplin kurulundan ogrenci için okul degistirme cezasi cikti. ancak bu karar icin bir ust disiplin kurulu karari da lazim, neyse o da cikti. bu sefer veliye kararin teblig edilmesi lazim. veli kaza yaptigi bahanesiyle okula gelmedi. neyse postayla yollandi ancak veli adreste yok diye evrak geri geldi ve bu anani sikerim senin diyen 17 yasindaki velet hala okulda. neden velisi gelip almadigi icin ve velinin daha da üst kurul olan il disiplin kuruluna ve mahkemeye de itiraz hakki bulunuyor yani isterse öğrenci daha devam eder.

simdi ogretmenler yatiyor yeaaah diyen sayin vatandas 17 yasindaki lavuk sana yolda durduk yere anani sikerim senin dese bunu 2145 tl net maas arti 350 tl ortalama ek ders icin kabul eder misin?

be gerizekali kardesim tek maas cocuk okutan o kadar cok ogretmen var ki emekli olabilse bu adam bir dakika o yavsaklarin agiz kokusunu ceker mi?

sigaraya 10 tl para veren veliden 10 tl yardim parasi istedigi icin bir ton laf yer mi

her sey cok bildigini sanan ama ekmegini fiyatini bile bilmeyen binlerce ergenle ugrasir mi

sevgilisinden ayrildigi icin trip atan ergen kizimizin triplerine katlanir mi

daha bir cok soru var sorulacak ama hepsinin cevabi zaten hayir. gel ogretmene yatan diyen vatandasim sana gunluk yevmiyem olan 85 tlyi vereyim soyle aksama kadar ortalama 45 ergene cocuga bir sey ogret. ozel sektoru de biliyoruz 9da is basi yap 10a kadar kahvalti 11e kadar calis 11.30a kadar kahve sigara molasi sonra 12de yemek, sodexo multinet ozel sigorta bedava servis sosyal etkinlikler.... bilmiyoruz sanma arkadas. sadece ogretmenler kadar sayiniz cok degil ve herkes bir sekilde ogretmenlerle zorunlu hasir nesir oluyor.buradan da herkes öğretmeni ve öğretmenliği çok biliyor her şey de olduğu gibi. bu ulkenin muhendisini, dis hekimini de hemsiresini de biliyoruz. çürük 2 disim icin / sapasaglam bunlar/ diyen discilerin oldugu, aidsli kan aldigi icin aids olanlarin ulkesiyiz. alçak eşek bulmuşsunuz ogretmenleri, binin.
  • burda sonra "öğrenciyle uğraşıyoruz" deyince çıkıp "o senin işin zaten uğraşacaksın, o zaman bu işi yapma rörörörörö" diye konuşuyorlar.

arkadaşlar, bir lise öğretmeninin işi edep, terbiye öğretmek değil. ha öğretir, bundan gocunmaz. ama bir lise öğretmeninin temel işi branşını değil de 18 yaşındaki adamlara ahlak öğretmek seviyesine geliyorsa, bunu sorgulamadan "öğretmen tukaka" diyorsanız olacak olan şey budur.

burdaki öğretmen gelmiş en az 60 yaşına. şöyle bir ortamda olsam, bu ortamı bir dakika daha çekmem emekli olurum. adamın demek ki belli ekonomik sıkıntıları var, olamıyor. terbiye vermek işiyle de uğraşmamayı seçmiş. girip anlatıp çıkıyor, zaten işi de o değildir.

bu ülkede, sanki disiplin ve eğitim çok muhteşemmiş gibi, liseyi zorunlu yaptılar. bunları bu seneden itibaren daha çok göreceksiniz yani. disiplin yönetmeliği zaten işlemiyor, bir de bunları okuldan da atamayacaklar. ailesinin terbiye veremediği, okulda 10 tane öğretmenden terbiye öğrenemeyen adamlar zorla 4 sene daha liseye gidecekler.

yapmayın arkadaşım, isteyen gelsin öğrensin. öğrenmek isteyen öğrenciye ders anlatılır. ben kimseye zorla bir şey öğretemem. kimsenin kafasının içine zorla bilgi koyulamaz. 10 kişinin öğrenmek istediği yerde, niye 2 kişi için eğitimin içine sıçıyorsunuz? niye 2 kişiyi tımar etmek zorunda kalıyor öğretmen? öğretmenin işi çobanlık mı? niye çobanlık yaptırıyorsunuz o zaman?

şu işin en güzel yanı, talep eden, isteyen, öğrenme amacında olan öğrenci. benden benim bilmediğim bilgiyi de talep eden öğrenci. öğrenmek istemeyen öğrenciyi 18 yaşına kadar eğitim sisteminde tutup niye bu öğrenciye verdiğim eğitimin de tadını kaçırıyorsun.

böyle öğrenmek istemeyeni, 18 senede bir bok öğrenemeyeni siktir edin evine ot gibi, zağar gibi yaşasın arkadaş. ömür boyu terbiye mi vermeye çalışacak öğretmen bunlara?
  • maaşınız helal olsun amk. bu piçlemelerin götünü kesmediğiniz her saniye için 100 doları hak ediyorsunuz. derimden donumdan çıktım izlerken nası bi oksijen israfı bu apaçiler. aboo 15 senedir ayrıydım liseden miseden. son geldiği nokta buymuş.
  • ulan şaka maka ufo görüntüsü zannettim önce...

gerçi farkı yok bunlar bu dünyaya ait değil ya neyse...
hesabın var mı? giriş yap