şükela:  tümü | bugün
  • sariyer yusuf ziya onis stadinin hemen arkasinda bulunan cogunlukla gures ve halter milli takimlarinin kamp yaptiklari bir spor tesisinin adi.
  • mersinde yaşayan veya mersin doğumlu olan tüm ahmetler
  • ilkokul 5. sınıf türkçe kitabımızda nefis bir hikâyesini okuduğum, o hikâyeden bildiğim efsane güreşçi.
    şimdi bulsam o hikayeyi çıktısını alır duvarıma asardım, öyle beğenmiştim yani.
  • 1948 londra olmipiyatları'nda altın kazanan unutulmaz güreşçi. usturaya vurulmuş başı bütün takıma uğr getirmiş, güreşte fırtına gibi esmiştik. sevimli mersinli bir kelime yabancı dil bilmediğinden herkese bildiği tek kelimeyi söyülüyor ve hello diyordu. o kadar sevildi ki final güreşinde büyük bir kalabalık mersinlinin ya da nam-ı diğer mr. hello'nun altına uzanmasını izlemişti.
  • (bkz: misirli ahmet)
  • ailemizin yakin dostu olan aci bir kuvvete sahip babamin anlattiina gore elleri cok buuyuk olan efsane insan.

dedem onunla ilgili bir aniyi soyle anlatmisti:

olimpiyatlarda kilo kisitlamasi o zamanlar olmadiigi iicin belli bir agirlikta olanlar agir siklet sayiliyormus.bizim ahmetin karsisina amerikan agir siklet gurescisi cikmis.adam 120 kilodan fazla ve zebellah gibin bisey.tabi biizim ahmetteki aci kuvvetin farkinda degil daha.karsilasma baslar bizim ahmet 1 ,2, 3 derken kaldirip kaldirip amerikaliyi yere vurur.amerikalida mecal guc namina birsey kalmamistir.bizim ki son bir hamle daha yapar tus yapmak icin fakat hakem olayin farkinda ve break break diye olayi kurtarmaya amerikaliya bir nebze olsun nefes alma firsati vermeye calisir.bizim ahmetin bildigi tek kelime ise hello dur.hakem break break dedikce bizim ahmette her seferinde : vallahi birakmam billahi birakmam der.
  • heykeli kayıplardaymış. bakım ve onarım gerekçesiyle yerinden edilmiş, iki senedir geri dönememiş. allah'tan koca heykel, depoda falan kaybolmuyordur. mezarından kalkacak ondan korkuyorum koca mersinli. gerisini ben değil büyükşehir belediyesi'nin yetkilileri düşünsün, ben olsam korkardım vallahi.
  • türkiye'ye ye olimpiyatlarda ilk madalya kazandıran sporcumuzdur. madalyası bronzdur. işin ilginç yanı kendisinden 15 dakika sonra altın madalyada kazanılmıştır işte mersinli ahmet 'i bu kadar ünlü kılan o 15 dakikadır.

kendisiyle ilgili hikayeye gelince olimpiyatlardan sonra atatürk sporcuları makamına davet eder. bizim mersinli de hemen atatürk' ün sağından yer kapar. masada limonata vardır, atatürk kendi elleriyle gençlerin bardağını doldurur. ilk yudumda mersinli bitirir bardağı , atatürk; bir daha doldurur bardağı iç aslanım der mersinli ahmet yine tek yudumda bitirir. bu böyle 3-4 devam eder derken atatürk çaktırmadan bir zarf sıkıştırır mersinliye ,mersinli o telaşla koşturmaya başlar ve kızılaya kadar koşar en son soteye çekilir ve zarfı açar , zarfın içinde bir mektup ve iyi bir para vardır. mersinli ahmet bütün mal varlıgını (yıllarca gümrük meydanında ( şimdiki ulu caminin olduğu yer) kahve işletmiştir) bu parayla sağlamıştır..

kendisine limonatayı neden bir yudumda bitirdiğini soranlara ise , koskocaman atatürk iç demiş nazlana nazlanamı içseydim diyerek kendisine gelen eleştirlere aynı sertlikle cevap vermiştir.
  • limonata hikayesini çok sempatik tavırlar içerisinde anlatan rahmetli sporcumuz.

(bkz: trt3)
  • iri cüssesi, sürekli neşeli hali, usturuyla kazınmış kafasıyla 1948 londra olimpiyatları'nın en sempatik sporcusuydu.