şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çinde düzenlenen castic uluslararası proje yarışmasında dna-ferro sıvı etkileşimini incelediği projesiyle 500 finalisti geride bırakarak dünya birincisi olan türk öğrenci. tebrik ediyorum.

  kaynak
 • yurekten tebrikler

  bende tam bu gunlerde kanseri nasil daha onceden anlayabilirim onu dusunuyordum. malum check up ta cikmiyormus. peki dna ferro sivisi nedir yani merk akyurek kardesimizin bi projesi hakkinda ayrintili bilgi varmidir?
 • tebrik ediyoruz kardesimizi ve onu destekleyenleri.

  simdi gelelim digerbkisma, haber o kadar boş yazılmışki bu arkadaş hangi yarışmada ne anlam ifade eden bir ödül almış çözemiyoruz. yetmiyor konuyu da anlamıyoruz. bari çalışmanın tam adını yazın be.

  bu benim ve diğer çok bilim insanının başına sıkça gelen bir şey. siz anlatıyorsunuz anlatıyorsunuz... muhabir gidip kafasına göre yazıyor. araştırma falan hic yok tabiki..

  lan belki çocuk süper buluş yaptı, alıp yanıma çalıstirmak isteyecegim. belki calismasini incelemek isteyecegim. biraz duzgun yazin su haberleri. bir de bir zahmet kaynak koyunda gidip inceleyelim.

  mert'e de tekrar tebrikler. basarilarinin devamini diliyoruz.
 • bu sene 32. düzenlenen çin’in en büyük bilim yarışması ‘china adolescents science technology ınnovation contest’de (castıc) fizik bölümünde birinciliği kazanan 17 yaşındaki milli gururumuz. böyle güzel haberlere o kadar çok ihtiyacimiz var ki, özellikle fizik alaninda böyle bir basari gelmesi gercekten mutluluk verici.

  çeşitli ülkelerden yaklaşık 500 gencin katıldığı castıc uluslararası proje yarışmasına, ‘nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk dna’yı tespit ettiği’ buluşuyla katılmış mert ve aynen şöyle diyor;

  “ailemde birçok kişi kanser hastası. onlarında erken tanıyla sağlıklarına kolayca kavuşmaları için bu projeye başladım. projemde nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk dna’yı ayırt edebiliyorum. ilerde geliştirebilirsem projemi hastanelerde çok pahalı ve büyük makinelerde gerçekleştirilen bu işlemi en fazla bin dolara mal edebilen bir sistem geliştirdim. bu proje için ileri seviyede optik ve manyetik laboratuvara ihtiyacım vardı. bu konuda ege üniversitesi’nden yrd. doç. dr. yavuz öztürk laboratuvarı kullanmama izin verdi. prototipi yapmakta kullandığım parçaları da ege üniversitesi’nden ödünç aldım. ileride prototipi daha da küçültmek ve geliştirmek istiyorum.”

  yolun açık olsun çocuk. sen bizim umudumuzsun..
 • 2017 ağustos ayında kazanılan birincilik haberinin 2018 ocak ayinda ulkemizde hissettirdigi gurur. tebrik ediyoruz genc arkadasimizi. uzak doğu ile aramızdaki zaman farkını tekrar irdelettirmistir.

  edit: biraz araştırınca gordum ki 2017 ağustos ile 2018 ocak arasında her ay haberi yapılmış farklı haber bültenlerinde. kanımca 2018 sonuna kadar bircok kez karşımıza çıkacaktır aynı haber.
 • bu gece krt izlerken haberim olan öğrencimiz. çinde kazandığı ödülle ilgili ayrıntıları biraz önce araştırdım ve gurur duydum. yolu açık olsun.
 • türkçe kaynaklar haricinde olmayan haberdir.
  sanırım ikinci bir (bkz: nuriye kalkmaz) sahtekarlığı yaşanıyor.

  resmi bir kaynak yayınlanması halinde entryimi editleyebilirim.
 • gözüktüğü kadarıyla, selma önal köklü, ismail yariçi, ve yavuz öztürk’ün araştırmasını duyurmak için seçtiği yoldur:

  http://www.biyoklinikder.org/…16_bildiriler/098.pdf

  zaten araştırmacılar da “mert akyurekli, meltem gonulol celikoglu, alper bayram, ismail yarici, yavuz ozturk” olarak belirtilmiş:

  https://nap.sumdu.edu.ua/…p/nap2017/paper/view/2116

  sahtekarlık olarak değerlendirilebilir mi bilemeyeceğim. gençliğinde bu tarz yarışmalara katılmış insanlar bilir ki genelde amaç okulun(ki bu okul muhtemelen bir kolejdir) adını duyurmaktır; dolayısıyla öğrenciler projelerin sadece yüzü olarak kalır, arkada hep başkaları vardır. kendi araştırmalarını yapan atılgan öğrenciler de olsa da nadir bulunur. bu işler böyle yürüyor..