şükela:  tümü | bugün
  • kayra'nın ilk yasal albüm satışının müjdecisi olan video. uzun zamandır bu adamın yaşattığı duyguların karşılığını maddi olarak bir şekilde vermek istiyordum zaten.
  • yayınlanan bölüm 1 videosunu izlerken insanı çok garip yerlere götürdüğünü sezdiğiniz single. eğer siz de, türkçe rap'i 95'ten hemen sonra tanıdıysanız, hadi 95 cartel'i geçtim; 2000'lere yakın ve 2000'den hemen sonra yeraltı operasyonu ile tanıdıysanız, videodaki her kare, her kadraj sizi çok çok eski günlere götürecektir. islamic force, nefret, yeraltı operasyonu vol.1, blue jean hiphop sayfaları, s2k stickerları çok derinden yaralayacaktır. ve iyi ki o dönemi yaşadığınızı düşündürecektir.
  • türkçe rapi bir öykü tadında özetleyebilecek daha iyi bir isim yoktu zaten. yine yaptın yapacağını. sağol, var ol kayra! albüm de hemen alınacak pek tabii ki!
  • kayra'nın ve farazi'nin çıtayı çok yükseklere bıraktığı çalışma. şimdi diğerleri düşünsün demek isterim ama neyi düşünsünler. herkesin bir şekilde adı geçmiş. "betıl rep mi kanka?", "kanka tabii ki betıl rep", "ooo fena dis koymuşsun"cu rapper arkadaşlarımız klibiyle beraber tekrar tekrar dinlesinler. türk rap müziği buralara gelecekse gelsin, paramız mı var gangsta olalım?

edi: malum ortamlara düşmüş bile, şahsi kanaatim bu singılı ardından gelecek epyi satın almak daha yararlı olur.
  • dünya çapında bir iş. klibi de altyapısı da sözleri de. ortaokulda cartel'i, lise başında ceza'yı keşfeden bizim jenerasyonun gözlerini doldurmaya yetmiş bir klip ve parça olmuş. helal olsun. aslında o takım elbiseli eleman gençliği yok olmaya başlayan, onu özleyen, nice çarka dişli olmuş insanı temsil eder.
  • insanda ağır nostalji uyandıran, yıllar sonra bile açılıp dinlenebilecek, tekrar eski günleri yad edilebilecek farazi & kayra şarkısı. bunlar da sözleri;

verse 1
    odamda şimdi şenlik arçelik kasetçalar, böyle şevki görmemiş dilimde safi rap,
    aylar önce çıkmış tüm kasetler geç gelir fakat bir şey diyeyim bir gram sorun değil,
    öyle dar zamanlarımda geldiler ki nefret'inden karakan'a dinlemiştim kana kana,
    sürekli dj mahmut ol derdim doğanay'a, ben de son kararla bit tabi turbo* orda,
    artı bir de hiç değişmeyen şaka, bak ben olmuşum ceza sense burda aziz a,
    hele o ilk defa gittiğim de akmar'a bitmeyen bu yolculuk kaset kapaklarında,
    öyle çok sevinmişim ki fuat'ı bulduğum da benim içimde hala uktedir microphone mafia,
    böyle büyülü günler gelir mi bir daha? 2010 kışında hala garip dünya.

verse 2
    adını anmasam günah karabük bedesten, ikinci katta var kasetçi adı da mertel,
    çağrışım yoluyla akla tek gelendi cartel, ha bir de şimdi burda merhaba ses'ten,
    paran ve kızlar olmadıkça mc ender, durum değişmedikçe aç silahsız* içlen,
    vakti evvelinde herkes yazıyor içten, bu yüzden öfkemin bu rengi kara öfke'den,
    artık ben de çiziyorum duvara yıllar aylar, nedense burda hep krallar hala çıplak,
    günüm değişmez içimi sardı şimdi korku, kendi dilime kendim koydum susturucu,
    eğer ki varsa hep kafamda intikam huyu, emin ol biladerim bu big l'in suçu,
    hep isterim demek huzur içinde yat çünkü ben de ''türkülerimi dağlarda unuttum''

verse 3
    ferahlatan bir eylem oluyor geriye dönmek, sorgusuz sualsiz en güzeldi dinlemek,
    lise birin sonunda duvara yazdık hiphop, aramalarda kaybolan kaset ondaon nakavt,
    hakan mc'den gelir en içten nakarat, türkçe sözlü rap müzik olur sana hayat,
    bu mabedin dibinde yılların tükensin, onca albüm hatıra hatırlayıp gülersin,
    şimdi hürmetim akar gönülden sayfaya, yazdığım ne varsa bak o günler hatrına,
    liseli genç zamanlarından aktı çok sular, artık geldi çattı bak medcezirli yaşlar,
    benzer hissiyata sahip arkadaşlar, çünkü herkesin çocukluk kahramanı var,
    arçelik kasetçalar duruyor hala, yalnız öyle büyülü günler dönmeyecek bir daha.
  • da poet'in remixinin muhteşem ötesi olduğu single. kayra her şeyi anlatmış, aynı şeyleri hepimiz yaşadık. hala garip dünya dinleyip, hala türkülerimizi dağlarda unutuyoruz. kayra eski hiphop geleneğinde hissettiğimiz ruhu taşıyacak ender kişilerden, belki de tek isim. sağ olun, var olun kayra&farazi!
  • eski bir rap dinleyicisiyseniz, gözlerinizden iki damla akıtabilecek bir parçadır.
  • karabuk ya! sarki da guzel de, mertel ilk kasetimi aldigim yerdir. bi acayip oldum.
  • dijital satış sitelerinin bir çoğunda satışa çıkmış albüm. ayrıca türkiye dışından satın almak isteyenler için itunes satışı da yakın vakitte başlayacakmış.

ttnet müzik
    müzik için efes
    mynet kavun
    avea müzik