şükela:  tümü | bugün
61 entry daha
  • 23 nisan günü, çocukluk fotoğrafını görünce lanet ettim şu kaderimize. onunla aynı yaşlarda biri olarak lanet ettim.

meslek seçene kadar ailem bana "biz annemizi babamızı geçtik, siz de bizi geçin bi sınıf atlayın" dedi. ben üniversiteyi bitirdim, diplomamı elime aldım, merve'ye göre bi nebze şanslıyım en azindan iş bulabildim. yüksek lisansım başarılı geçiyor bitmek üzere, o sırada akademik yayınlar yaptım az çok, ha aldığım maaş da 3 aşağı 5 yukarı devlettekilerle aynı hatta bazı yerlerinden daha çok. ama bunların bir değeri yok anlıyor musunuz? tükürdüğümün düzeninde, "devlet memuru" olamadığın zaman atom parçala, anlamı yok. kimsenin gözünde bir değerin yok. her şey atanmak oldu çünkü her şey. 22 sinden 40 ina kadar bu insanların tek derdi atanmak. insanlar mala bağladı, "abdülhamit'in akşam yemeğine giderken giydiği ayakkabıyı üreten adamın baldızının bacanağının kazağının markası"nı ezberlemekten başka çıkış yollarının olmadığına inandırıldı. kimbilir merve ne baskılar gördü, evinden, ailesinden, sokaktaki teyzelerden, kızı torpille belediyeye kapak atmiş koca popolu ayşe teyzeden herkesten ya herkesten! merve bunun için mi okudu? insanlar bunun için mi emek çekti?

çok mu zor insanlara istihdam yaratmak? anladik, herkesi devlete almayacaksınız, ben o işten geçtim, özel sektörü düzenlemek çok mu zor?

zekası geri çevre, ulan her şey "memurluk" mu? olmuyor işte! olmuyor! kimse sizin gibi namusunu, onurunu satıp sağda solda kadrolu çalışamıyor. insanlar tükeniyor. insanlar çaresiz. 2 yılda bir yapılan kpssde, 2 yılda toplam 5000 kadro açılmıyor. ama hepimiz mecburen giriyoruz, umudumuzu diri tutuyoruz. ama tükeniyoruz. elimizden tutan yok, destek olanımız yok, belki önümüze atılan kemiklerden bize de bir kırıntı düşer diye bekliyoruz. azıcık o aklınızı çaliştırın. kimse memur olamadı diye hayatı kayacak değil. eğer o boktan fikirlerinizle etrafa hayatı zehretmezseniz belki de insanlar bir çıkış arayacak. anne babalar, ölüyoruz, ölüyoruz. 2 sene geç girelim devlete ama nolur yeter artık. ölüyoruz. ölüyoruz devlet büyükleri. ö lü yo ruz!
  • yerime atansaydın da gitmeseydin canım, değmezdi hiçbiri için...
  • "bugün aydın’da intihar eden ataması yapılmayan öğretmen merve çavdar’ın ailesi ile röportaja gittim. polis iner inmez beni alenen takibe aldı, ailenin evine varınca kapı da başka bir polis otosu bekliyordu. anne gözyaşları içerisinde “konuşamam” dedi sadece. gerisini siz anlayın." - - - sedat sur