şükela:  tümü | bugün
  • milletin aşağı yukarı bir %80'inin kahrolduğu, 'başörtüden ne istiyorlar' diye kara kara düşünmeye başladığı o gün.
  • laik cumhuriyete meydan okunduğu gündür. başörtüsüyle türkiye büyük millet meclisine gelen merve kavakçı, açıkça atatürk ilke ve devrimlerine ve cumhuriyetimize o gün meydan okumuştur.

o gün meclisin açılışını ailecek biz de televizyondan izliyorduk. merve kavakçı başındaki örtüyle türkiye büyük millet meclisine girince gözümden yaşlar akmaya başladı. birden kurtuluş savaşı geldi aklıma, o verilen mücadeleler, atatürk'ün cumhuriyeti kurarken yaşadığı binbir zorluk. bir anda hepsi ama hepsi sanki boşa gitmiş gibi hissettim. ulu önder atatürk bu ülkeyi bunun için mi kurmuştu? bu muydu yani cumhuriyetimizin kurulduktan seksen sene sonra türkiye büyük millet meclisinin alacağı hal? bunun için mi samsun'a çıkmıştı ulu önder, bunun için miydi verilen o milli mücadele? bunun için mi? bu günleri de mi görecektik diye ağlıyordum. sonra baktım ağlayan sadece ben değilim. evdeki herkes ağlıyordu. cama çıktım baktım sokaktan geçen herkes son derece tedirgindi.

ışıklar içinde yatsın sosyal demokrat başbakanımız bülent ecevit daha önceden hazırladığı bir metinle atatürk ilke ve devrimlerine, laik cumhuriyete yapılan bu meydan okumaya gerekli cevabı vermişti. daha sonra dsp milletvekilleri hep bir ağızdan "dışarı... dışarı... dışarı..." diye slogan atıyorlar ve alkışlıyorlardı. biz de ailecek evde "dışarı...dışarı...dışarı..." diye bağırmaya başladık. çok zevkliydi gerçekten. ulu önder atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyete sahip çıkıyorduk.

ve sosyal demokrat başbakanımız bülent ecevit'in "lütfen bu hanıma haddini bildiriniz" sözünden sonra yapılan protestolar sonuç vermişti. merve kavakçı dışarı çıkmak zorunda kalmıştı. ve üzüntüden sel gibi akan gözyaşlarımız sevinç gözyaşlarına dönüşmüştü bir anda.

ve bu sonuçtan sonra hep birlikte; türkiye laiktir laik kalacak sloganı attık. atatürk'ün çocukları atatürk'ün cumhuriyetine yapılan saldırılara karşı ülkemizi muhafaza ve müdaha etmişlerdi. bizler mutluyduk artık...

zamanın ötesinden edit: len ne istediniz cumhuryietten, cumhriyetin temel ilkelerinden, atatürk ilke ve devrimlerinden siz de mi rahatsızsınız? iki dakkada zamanın ötesine gitmiş. hayret bir şeysiniz ya.

tamamdır zamanın ötesinden döndermeyi başardık. herkese teşekkürler.
  • bugün uzaktan ve kıyıdan köşeden tuşa getirilen; gerçek niyeti gösteren istem dışı spontan ifadelerin en güzel örneklerinden biri daha olan; aşağıdaki sözlerin bugün meclis kürsüsünden dile getirilmesinin bir nebze de olsa engellendiği gündür...

--- spoiler ---

islam dini belli bir gün veya kurumun, belli bir coğrafyanın sınırlandırılması ile hakimiyetini ilişkilendirmediğinden hayatın her alanını kendi alanı olarak talep edebiliyor. sonuçta da sadece iman etmekle yetinilemeyecek, aynı zamanda bunun iyi işler yaparak ameli salih ile desteklenmesini gerektirecek bir din anlayışı ortaya çıkıyor. bir başka ifadeyle mustafa islamoğlu hocadan ödünç alacağımız ifadeyle aktif iyiliğinin olmazsa olmazlığını gündeme getiriyor.

--- spoiler ---

http://www.habervaktim.com/…mda_siyasetin_yeri.html
  • bu cumhuriyetin bilmem kaçıncı kez gayrimeşru olduğunun ilan edildiği gündür.

çünkü bu cumhuriyet hâlâ ertuğrul özköklerin, aydın doğanların, deniz baykalların, kenan evrenlerin, esat oktay yıldıranların, vehbi koçların, nur serterlerin, ayseli göksoyların, orhan taşanların cumhuriyetidir.

merve kavakçıların, metin göktepelerin, uğur kaymazların, erdal erenlerin değil.
  • nasıl bir gün ise birilerine merve kavakçı adlı amerikan vatandaşı ile 30 yıl önce katlettikleri erdal eren'i aynı kefeye koydurmuştur.

yuh olsun...
  • bir kadina, ki o zamanlar asagi yukari 30 yasindaydi, yapilan inanilmaz bir zulumu, beraberinde 17 agustos'un yasandigi bir yili bizlere armagan eden bazi sapsiz insanlarin, ne kadar serefsiz olabileceklerini, hep beraber dunyaya rezil olarak anladigimiz bir gun.

eco; simdi ellerini masaya vurdugundan pismansin eminim, ayrica o sarfettigin sozlerden de, artik cok gec olmus olmasina ragmen, utaniyorsun.
    (bkz: too late bro)
  • o gün günlerden pazardı. aynı gün öss soruları çalındığı için yapılması planlanan sınav da iptal edilmişti.

(bkz: 2 mayıs 1999)

bu bir ekşi sözlük arkeoloji çalışmasıdır.
  • hatırlıyorum o günü. hatırlıyorum. yaklaşık 130 küsür kişi, 130 küsür eğitimle yaratılmış cehalet kurbanı bir kumpanya tertipliyorlardı. elleriyle tempo tutuyorlar, 'dışarı, dışarı' diye bağırıyorlardı. sözde 'inançlara saygılı laiklik' söylemine sahip birisi ise kürsüye çıkıp, 'burası devlete meydan okunacak yer değildir' diye haykırıyordu. o devletin kendisini 80'de zincirbozan'da nasıl 'misafir ettiğini' 20 senede ne de kolay unutmuştu.

bağırıyorlardı. kadınlı erkekli 130 kişilik bir grup insan ayağa kalkmışlar, 'dışarı, dışarı' diye bağırıyorlardı, genç bir hanım sağa sola bakıp şaşkın halde 'bunlar benden ne istiyor?' diye bakınırken etrafına.

bağırıyorlardı, 'dışarı, dışarı..'