şükela:  tümü | bugün
 • hayatımda gördüğüm en itici twitter kullanıcılarından. her tarafından ego akıyor resmen. her boku ben bilirim havasında.
 • gezi olayları hakında bir şey yazmış, sanırım hayatımda okuduğum en büyük saçmalık olabilir, doğruysa da saçmalık, saçmaysa da saçmalık çünkü:
  http://mervesebnem.com/…asbakan-gemileri-neden-yakt
 • provakator.

  resmini gordum; yesil sermayeli birinin tahsil gormus, babasi fakirlesmesin diye refleks veren bir tipine benzettim.

  yalniz kendime de yuh cekiyorum; onyargi boyle bir sey iste. oha.
 • şu ünlü yazının özeti, okumakla uğraşmak istemeyenler için sanırım şöyle;

  bıdı bıdı bıdı anlattığı türlü konjonktürel olaylar nedeniyle bu direnişin erdoğan'ın işine geldiği, erdoğan'ın verdiği sert tepkilerin türlü yerlere mesajlar olduğu şeklinde. en nihayetinde, direnişin erdoğan'ın kontrolünden çıkması ihtimaline rağmen erdoğan bu riski alıyor ve direniş ile kendisini tehdit eden ülkelere birnevi gözdağı veriyor.

  demiş. galiba.

  neyse, direniş, tabi uzun ve plansız bir süreç olduğu için başka bir yöne götürülmeye çalışılıyor olabilir, bence ne olduğunu/nereye gittiğini/kimin işine nasıl yarayacağını analiz etmek içün çok erken ama an itibariyle en azından direnişi doğru okumadığını düşünüyorum.

  "ülke içinde konformistlikleri nedeniyle savaş karşıtı olan hemen herkesi direnişçi yapıp ‘iç savaş’ naraları attırarak ‘fake’ savaş karşıtlığını deşifre etti. ayrıca herkesi istediği zaman psikolojik olarak savaşa hazırlayabileceğini yedi düvele gösterdi. "

  misal; direnişçiler iç savaş istiyor, demiş. halbuki, direnişçilerde türlü provokasyonlara gelmeme uyarılarının dozu ve zarar vermeme şeklindeki ortak akıl çok yüksek. bence. bunu herkes atlıyor. olay spontane geliştiğinden ve bir yerlere evrilme süreci içinde olduğundan direnişi tanımlamak hala kolay değil ama en azından entri tarihi itibariyle, gerek çöplerin toplanması, kaldırım taşlarının onarılmaya çalışılması, vandal hareketlere sosyal ortam haricinde de dur denmeye çalışılması, savaş haricinde başka bir şeyler daha istenildiğine işaret etmez mi? savaş isteyen bir grup olabilir elbette ama bunu ülke çapındaki tüm protestoculara yaymak?

  protestocular arasında kadın yoğunluğu çok fazla bir de.

  yok, o iyilik meleği arkadaşlar ender yaratıklar, geneli öyle değil, diyebilirsiniz. peki amk.

  "yüzbinlerce insanın öldüğü, milyonlarca insanın sığınmacı olduğu, kaybolduğu, işkence ve tecavüze uğradığı olaylara kayıtsız kalan, hatta bu insanlara fiziksel görünümlerinden ötürü ‘terörist’ diyebilen insanların alkol, çevre gibi faktörler yüzünden şehir terörüne başvurması ve bunu insan hakları ihlaline dayandırması hayatın bir ironisi gibi."

  yine direnişçiler şehir teröristi olmuş. twitter'da da burjuva olduklarını yazmış. terörist burjuva??! olayın sonunda terörist olursak şaşırmayın, diyenler vardı, mervaa'nım kapıyı açmış. diyoruz ki, evet vandallık yapan arkadaşlar vardır ama toplanan binlerce kişinin amacı, sesini duyurmak için şehir teröristliği yapmak değildir. o kadar siyasi analiz bıdı bıdı yazmış etmiş bağyansınız, saygım sonsuz da binlerce insanı iki vandal (tabi merve hanım'a göre iki vandaldan fazlasıdır. twitter sayfası tam bir akp dostu gibi direniş sürecinde olan hepimizin fena bulduğu olay ve provokasyon örnekleri ile dolu) üzerinden okumak oldu mu şimdi? -bayılırz okuma yapmaya. oh ulus. iliş. özlemişim amk.-

  reyhanlı'dan, emek'ten ve bundan önceki binlerce saçmalığa/zulme/haksızlığıa rağmen, türk halkının/gençliğinin yaşanan olaylara dur demek içün neden daha önce ayağa kalkmadığı meselesi, muhtemelen üzerinde durulması gereken bir başka sosyolojik mesele. çoğumuzun sorduğu soru. tez konusu. sadece, hayatın bir ironisi :/ olarak okunmasından öte bir şeydir herhalde. ya da belki de dalga geçmiştir de ben ciddiye alıp eleştirmiş olabilirm... ahah neyse.

  öff.

  editasyon: anarşist/anarşik kelimelerini, vandala falan çevirdim.
 • ünlü olmasına biraz daha yardımcı olayım, unutulmasın kendisi.
  gezi direnişini, 2011'de londra'daki ayaklanmalardaki yağmalarla bir tutabilen bir insan kendisi.
  "tahrir olmayınca, tiananmen tutmayınca, ordu yardıma gelmeyince, atatürk mezarından kalkmayınca, hükümet 48 saat sonra düşmeyince başbakan geri adım atmayınca, son 4 gündür yaşadığımızın adını “’haysiyet ayaklanması” koymaya karar verenler, zannetmiyorum ki ingiltere gibi demokratik bir ülkede ciddiye alınsın. türkiye başbakanı ingiltere başbakanı’ndan daha aciz değil. türkiye’deki ‘çapulcular’ ingiltere’deki ‘çapulcular’dan daha haklı değil. ayaklanmayı başlatan olay, mark duggan isimli gencin polis tarafından öldürülmesi de gezi parkı’ndaki ağaçlardan önemli hiç değil. bu ölümü barışçıl bir şekilde protesto eden 500 kişilik gruba polisin fiziksel şiddet uygulayarak müdahale etmesi de, şüphesiz ki gezi parkı protestosunun ayaklanmaya dönüşmesinden farklı değil. arkaplanında ekonomik ve etnik nedenlere dayanan bir motivasyon olan bir ayaklanmanın bile avrupa’daki yaptırımları bu kadar sertken, çete liderliğini televizyon ünlülerinin yaptığı lümpen ayaklanmasının meşru görülmesini beklemek elbette imkansız. ama burası türkiye bizim yaşadığımız, maalesef, haysiyet ayaklanması falan değil, düpedüz haysiyetsizlik."
  http://mervesebnem.com/…74489847/capulcu-ingilizler
  kendisini tanımlayabilmesi de bir tür ironi sanırım.
 • şehir terörü dediği anda kendini yakmıştır

  terörü kimin uyguladığını 3 gündür görüyoruz sonuçta

  ulan gittim o kadar okudum ona yanarım
 • (bkz: ayran kafası)
 • https://twitter.com/…bnem/status/340205459967463424
  şu tiviti nedeniyle kendisine iki çift laf edelim o zaman; sayın hanfendi, bu ülkede orman yangınlarıyla mücadele orman genel müdürlüğü'nün görevidir ve bu kurum orman ve su işleri bakanlığına bağlıdır. bakanlıklar ise başbakanlığa bağlı. eğitimsiz ve yetersiz personel ve enik sidiği kıvamında ödenekler yüzünden her yıl üçyüz hektardan çok daha fazla orman yanıp kül olmakta. türk hava kurumu bütün taleplerine ve çabalarına rağmen başbakanlıktan ve ilgili bakanlıktan gerekli yardımı alamamış ve gene kendi imkanlarıyla mevcut ama yetersiz yangın söndürme filosuna iki uçak daha ekleyebilmiştir. örnekler çoğaltılabilir ama önemli olan sizin şunu anlamanızdır: halk ormanları vicdanını sızlatarak değil hükumeti görevini yapmaya çağırarak koruyabilir.
 • hayata komplo teorileriyle bakmayi seven biri galiba. blogunun mottosu "my heart is blue"; bana öyle geldi ki kendini cok asil saniyor bu hatun. ha bir de twitter'daki fotograftaki resim gercekten oysa, hakkaten güzel bir hatun; tehlikeli ama güzel.

  yazisini okudum. kendisinden iyi bir senarist veya kurgu roman yazari olabilir. ama calismasi lazim.