şükela:  tümü | bugün
 • ya da axiom of maria. buradaki meryem (maria) hz. isa'nın anası olan değil, hz. musa'nın bacısı olan maria, yani maria prophetissa*.

  simyacılıkta hayli ünlü olan aksiyomu şudur: birden iki olur, ikiden üç olur ve üçüncü ise dördün bir eksiğidir.
  görüldüğü üzere aksiyomdaki kilit unsur üç. çünkü üç, sakatlanmış bir dörtlüktür. dört bütünlüktür ve üçten üstündür. üçlük sürekli bir bütünlüğe, dengeye kavuşma arzusudur; dörtlük ise dengenin ve de bütünlüğün somutlaşmış halidir. üçte gerilim vardır,enerji vardır, çatışma vardır; dörtte ise huzur ve dinginlik. üç bacaklı bir sandalye ancak bir bacak daha eklenirse dengeye kavuşarak gerçek bir sandalye olabilir, tıpkı aksiyomdaki gibi: "üçüncüden bir olur dördüncü (olarak)" "out of the third comes the one as the fourth"

  aksiyomu simyadan alıp psikiyatriye taşıyan ise carl jung olmuştur. üç rakamını eril, dört rakamını ise dişil olarak nitelendiren jung'a göre kişinin bireyleşmesi, kendinin farkına varıp bütünlüğe ve de dengeye varması ancak üç temel bilinçaltı arketipi olan shadow, anima ve egosuyla yüzleşip bunlarla hemhal olmasıyla mümkün olabilir.

  okuma kaynağı: c.g.jung; dört arketip, çev. zehra aksu yılmazer, metis yayınları, istanbul 2003, s.102-103.

  soru: hristiyanlık kozmolojisinin üçe, teslise (baba,oğul, kutsal ruh), isa'nın çarmıha* üç çiviyle gerilmesine karşıt, islam kozmolojisinin dörde [ evrenin dört unsurdan/anasır-ı erbaa (ateş, su, hava, toprak) oluşmasının insandaki karşılığı da dörttür/ahlat-ı erbaa/çar anasır(kan, sarı safra, kara safra, balgam)] olan meyyaliyetini, iki dinin denge ve bütünlük unsurlarını da dikkate alarak jung'un bireyleşme (individuation) kavramı bağlamında tartışın. süre sınırı yok. başarılar.

  * adının meryem mi yoksa gülsüm mü olduğu konusu tartışmalı. https://sorularlaislamiyet.com/…-yoksa-gulsum-mudur
  **farsça kökenli çar+mıh'ın dört+çivi anlamına geldiğine dikkat. kimisi elleri ve ayakları için sadece iki çivi kullanıldığını, kimisi elleri için iki, ayakları için bir olmak üzere üç çivi kullanıldığını kimisi ise her bir eli ve ayağı için toplamda dört çivi kullanıldığını ileri sürüyor.