şükela:  tümü | bugün
 • lisedeyken okul gezisinde gittiğimiz ve bir arkadaşın tam meryem ana heykelinin önündeki kristal vazoyu şangııııırt diye kırdığı, bunun üzerine gece karanlığından yararlanarak olay mahalini yaya olarak terk ettiğimiz mekandır. bu vesiliyle meryem ana'dan da özür dilemek isterim.
 • potansiyel kadın sığınma evi ismi...
 • 6 yaşındaki oğlumun meryem ananın evine gideceğiz dediğimde hayal ettiği şatonun yerine gördüğü ufacık ev karşısında uğradığı müthiş hayal kırıklığı..
 • 'benim de böyle bahçem olsaydı, ben de peygamber doğururdum' diyesi gelir insanın burayı görünce. gidilmeli, görülmeli.
 • üniversite yıllarımda gençlik kampına gelen çocukları buraya getiriyorduk. her yıl üç dört kez ziyaret ediyordum ve her gidişimde o bahçenin büyüsünden mi, papazların ve rahibelerin hoş sohbetinden midir bilmiyorum kendimi acaip huzurlu hissederdim. 2000 yılının ağustos ayında ziyaret ettiğimde hayli şaşırmıştım. o yıl hristiyanlar için çok önemliydi ve birçok hristiyan hacı olmak için oraya gelmişlerdi. 45 derece sıcaklık altında yaklaşık üç kilometreyi bulan bir sıra vardı, yüzlerce insan sabır içinde meryem ananın evinin bir kapısından girip, haç çıkartıp, bir mum yakıp ve diğer kapısından çıkmak için sabırla bekliyordu. ne bir arbede, ne bir taşkınlık, ne bir kötü söz, ne söylenme, sızlanma hiçbir kötü davranışta bulunmadan.... sabırla...
 • nedense türk ziyaretçiler üstlerine çeki düzen verip heyecanlanırken hıristiyan olduğu tahmin edilen turislerin bikiniyle gezdikleri mekan...
 • muhtemelen aynı boruya bağlı 3 tane çeşme vardır avlusunda meryem ananın evinin... millet bu sudan içmek için sıraya girer... sırada canı sıkılan maykıl ceksın kimsesi "3 çeşmeden ayrı ayrı su içmek çok sevapmış" diye bir kıtır atar... kalabalıkta önce bir kaynaşma olur sonra da aynı borudan gelmesi muhtemel 3 çeşmeden ayrı ayrı su içmeye başlar millet... "sürü psikolojisi" der, toşşağını geçer maykıl ceksın kimsesi için için... 2. ve 3. çeşmeden su içmeyi ise nedense ihmal etmez bi şekilde neme lazım...

  bu da böyle bir anımdı işte...
 • well..*

  dinine çok bağlı bir hristiyan değilseniz bu eve gitmek için, taa bülbül dağı'na kadar gitmek için sarf edilen çabaya gerçekten değmez..
  buyrun resimleri var mis gibi.. http://www.meryemana.net/merye/tr/maria/anaevi.php
  http://www.selcuk.gov.tr/default.asp?l=tr&mid=238

  ama efes/yedi uyurlar yakınındaysanız "hadi gelmi$ken gidelim" diye gidilebilir..
  bir kere gelenlerin %99'u, turla gelen (yerli/yabancı) turistler ve özel arabaya topla$an 4-5'er ki$iden mütevellit gruplar..
  yabancı bir $ehirden gelip turla gitmediyseniz (önceden de belirtildiği gibi*) taksiciyle pazarlık ederek gitmenizi tavsiye ederim ki o da 25-40 ytl arası bir $ey olacaktır. "ba$ka gelen olur mu acaba" diye beklemeyin bo$una, zamanında saymı$tık üç saat, bizden ba$ka manyak yoktu.
  biz a$ağı inerken, efes'in a$ağı kapısından birkaç kilometre ileride, yürüyerek bülbül dağı'na doğru çıkan birini görmü$tük. ba$ında havlusu sırtında su $i$eleriyle rambo'ya benziyordu.

  küçücük bir alan.
  giri$. ev'in tarihçesi. ev. cafe/restoran. hediyelik e$yacılar. su kaynağı. dilek ağacımsı yer. bitti.

  hristiyan dinine ait bütün $irk unsurları mevcut tabii ki..
  a) dilek mumu. (nedir yani mum yakmayınca yakarı$ımız duyulmuyor mu, amplifikatör mü bu)
  b) kutsal su/$ifalı su. içince insana para/a$k/sağlık veren meryem ana'dan kalma su kaynağı.
  c) dilek kağıdı/vs.si asma bölümü. dua ederek istediklerimizin gerçekle$me ihtimalini arttırmak için kullandığımız torba/mendil vs. gibi aksesuvarlar. ne kadar çok asın $ansınız o kadar artsın.
  yalnız para/ev/araba almak için satılan $irk metallerini ise hediyelik e$yacıların orda satıyorlardı.

  not: suyun tadı çok kötü.
 • rahibe anna katharina emmerick tarafından hasta yatağında tarif edilmiştir.
 • selçuk'ta çıkan (çıkan değil çıkarılan tabi) yangın yüzünden alevler bu evin 50 metre yakınına kadar gelmi$tir.
  http://www.milliyet.com.tr/…/08/21/son/sontur03.asp

  taa bülbül dağı'nın tepesine kadar nasıl ula$mı$tır o da ayrı bir mesela tabi..