şükela:  tümü | bugün
 • 30-100 cm yukseklikte, govdesi koseli, seyrek tuylu sifali bir bitkidir. yaprakları soluk yesil renkli, beyaz damarli, kenarları derin disli ve dikenlidir. cicekleri bas seklinde bir arada, mor (nadiren beyaz) renkli, meyveleri 7 mm kadar uzunlukta, esmer renkli, uc kisimlarinda 15 mm kadar uzunlukta beyaz renkli bir tuy demeti bulunur. ozellikle almanya' da sik sik meryem ana' yi cagristiran bir dinsel sembol olarak resmedildigi için bu isim verilmistir. eskiden beri yaprak, sap ve cicekleri tedavi amacli kullanilmaktaysa da, modern kullanimi tohumları ile sinirlidir.. cok eski caglardan beri ozellikle karaciger koruyucu olarak kullanilmaktadir. latincesi 'silybum marianum' dur.

  karacigerde toksik maddelerin parcalanip, atilacak hale gelmesine yardimci olur. ayrica karacigerin calismasini destekler ve yeni karaciger hucrelerinin olusmasına katkida bulunur. hepatit, sarilik ve karaciger iltihabi problemlerinde faydalı oldugu bilinmekle beraber asiri sigara icen kisiler icin de kullanimi onerilen sifali bitkilerdendir.

  bu da resmi:
  http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=sima3
 • ing. milk thistle
  bir diğer adı da deve dikeni'dir.
  normalde %4-6 oranında silimarin içermesine rağmen, günümüzde amerika’ da üretilen konsantre meryemana dikeni ekstreleri %80 oranında silimarin içermektedirler.
  karaciğer dostudur.
 • (bkz: silybum marianum)

  tablet formuna başlamaya karar verdim. sebebi ise silimarinden dolayı hepatoprotektif etkisi ve alkolün toksik etkilerini azaltması. ayrıca bazı yazarların bunu kullanmaya başladıktan sonra daha rahat uyanabildiklerini söylemeleri.
  bazı endikasyonları şunlar:
  - karaciğer koruyucu
  - karaciğer düzensizlikleri
  - alkolün, çeşitli kimyasalların toksik etkilerine karşı
  - sedef hastalığı (psoryasiz)
  - detoksikasyon
  - güçlü antioksidan
  - serbest radikallerin etkisini azaltır
  - doku koruyucu
  - iltihap önleyici
  - hepatit
  - siroz
  - hücre içi ve hücre arası yağların yol almasında fazlalaşmaktadır. (choline, inositol ve methionin gibi)
 • "şimdi listeye bakınca bana hepsi abuk sabuk geliyor, ölü bir dilden rasgele alınmış bir seçki; belki de bir zamanlar mars'ta kullanılan bir dildi bu:
  frenkmaydanozu*. köpekzehiri. asclepias labriformis. ambrosia. karayavşan. pıtrak. devedikeni. peygamber çiçeği*. crepis setosa. sarı kırçiçeği. yakupotu. meryemanadikeni*. gengel. orman sarmaşığı. tetradymia glabrata. dikenli sıraca. sukeneviri. ketencik. çivit otu. kerdeme. nakılçiçeği. sirken. küsküt. sütleğen. geven. koşkoz. oxytropis sericea. hasırotu*. ballıbaba. tatlıbaba. gaura parviflora. ayrıkotu. leptochloa uninervia. arnavutdarısı. aslanağzı. nevruzotu. boruçiçeği*." paul auster - the book of illusions