şükela:  tümü | bugün
 • defalarca oscar almaktan ve aday gosterilmekten bikmamis, biktirmamis aktris..oyunculuk gucu tartismasiz en ust seviyede..saygi ve hayranlik uyandiran sanatci
 • the river wild isimli filmde oynamiş, cine5 sayesinde bi dönem evimize milyonlarca kez konuk olmustur...
 • her nevi role burunebilen,
  bugunlerde her oyuncada bulunamiyan anlamli surat ifadesine sahip hanfendi
 • ben ilk oscar aldığı kramer kramere karşı da seyrettim kendisini..
  hayranlık duydum, sevdim ve gönülden onun bir leydi olduğuna inandım. kesinliklede anneme benziyo.
 • buyrun size iddia: 1949 doğumlu meryl streep yaşayan amerikan aktrislerin en önemlisi ve yeteneklisidir. bir bu, iki dianne wiest. bir üçüncü yok. (bulamayacam şimdi)

  oyunculuğa lise yıllarında başlamış, tiyatro eğitimi almış ve iki-üç tv filminden sonra michael cimino'nun opus magnum'u deer hunter'la oskara aday olmuştur. (oskar ödülünün o zamanlar daha anlamlı olduğunu hatırlayalım.) bir sene sonra kramer vs kramer ile oskarını almış, sophies choice ile oskarlarını ikilemiştir. oskar git başımdan istemiyorum... neyse.
  küçük, biçimli, gavurların "sensual" tabir ettiği ağzı, kocaman, ıslak gözleriyle yapar her şeyi, genelde saç modelini bile değiştirmemesi ve çok az makyaj yapmasına karşılık, oynadığı her filmde bambaşka görünür, özellikle sesi tanınmayacak kadar değişiktir. hanımefendinin streep specials denilen bu ses ve aksan çalışmaları oyunculuğunun en ilginç özelliklerinden biridir. sophies choice'da polonya, french lieutenants woman'da ingiliz, out of africa'da danimarka (hatta doğrudan karen blixen), a cry in the dark'ta avustralya, the bridges of madison county'de italyan aksanlı ingilizce nasıl konuşulur ve karakter oyunculuğu nasıl yapılır dersleri vermiş, music of the heart fimi için 8 hafta boyunca her gün 6 saat çalışarak keman çalmayı öğrenmiş, metot oyunculuğunun suyunu çıkarmıştır (ne var bunda deme lütfen, iki ayda keman öğrenmeyi hiç denedin mi?). erken dönem mike nichols bombası silkwood'daki güneyli fabrika işçisi rolü izlenmeye değer.
  senaryo seçimlerinde genelde edebiyat uyarlamalarını tercih etmiş, sürekli karakter oyunculuğu ağırlıklı filmlerde oynadığı için eleştirmenlerden fırça yeyince (niyeyse artık) the river wild isimli bir aksiyon filminde dalgalarla boğuşmuş, she devil'de komedi oyunculuğundaki başarısıyla herkesi şaşırtmıştır. sadece angels in america'yı bile izlemek, kendisinin oyunculuk yelpazesi hakkında fikir edinmeye olanak sağlar.

  çok değerlidir, kıymetlidir, medya kameraları karşısında alçakgönüllü, sakıngan bir tavrı, müstehzi gülümsemesi vardır.
 • gercek ismi "mary louise streep " olan aşmış hatun kişi.
 • dünyanın fazla uzakları göremeyeceğimiz kadar yuvarlak olması güzel.
  -meryl streep (benim afrikam filminde söylemiştir)
 • (bkz: adaptation) (bkz: the hours)
 • 2003'de 13’üncü kez oscar adayı olarak katharine hepburn’ün rekorunu kıran 1 aktris.
 • columbia üniversitesi julliard drama school'dan kabul alamayınca, harvard law school'a gitmiştir.
hesabın var mı? giriş yap