• out of africa filmini izledim. kadın o zaman 35 yaşındaymış.
    ancak gözüme daha daha yaşlı geldi.

ne var ki bu kadın artık yaşlanmıyor sanki son yıllarda.
    sanırım bug buldu hep aynı yaşta
  • (#102385535)
    kendini kime siktirmesi gerektiğini bilmediği için ekşi'de 'belki bi kısmet çıkar' diye dolaşan angutlarca laf söylenme hadsizliğine girilmiş yaşayan en büyük kadın oyuncu.
  • sadece bana mı böyle geliyor bilemem ama ister 18 ister bilmemkaç yaşında ve çıplak olsun, sanırım seksüel olarak bana en itici gelen kadın tiplemelerinden biri . ince dudaklar, kuzey köylüsü suratı, neredeyse 3 kemerli, uzun ve aşağı doğru inik bir burun, incecik bir çene, hiç geriye doğru tangent açısı yapmamış tipik dümdüz duvar gibi germen (belki töton) kalçası.
    yüz elemanları öyle ki orantısız bir şekilde kötü yerleşmiş ki uzun surat bile kurtaramıyor, her yaşta yaşlı ve hastalıklı duruyor. rahmetli john cazale ile olan fiziksel benzerliği (cranial frontal bölgeleri ve mandibuler yapıları) ve ikisinin sevgili olmaları da bu açından daha da ilginç.
    ancak o nasıl oyunculuktur, o nasıl doğal ve akıcı aktrisliktir, önünde eğilirim ablanın. meryl ablayı bulsa "nefessiz sevecek" arkadaşlardan özür diler, (bkz: meg ryan)'a hatta meryl ablanın üst muadili faye dunaway'e selam ederim.
  • 30 yillik kankasi harvey weinstein amerikan'in ve dunyanin en cok bilinen tecavuzcusu.

kendisi de kesin bu islere girmis ama klasik hollywood pazarlamasiyla dunyaya efendi, duyarli imajiyla milyar dolarlarin sahibi olmustur.

harvey icin allah diyordu kendisi (bkz: https://www.bing.com/…9e336fd&view=detail&form=vire)
  • zamanında harvey weinstein'e "god" demiş oyuncu. eminim #metoo, time's up hareketlerinde en öndeydi. ne kadar iki yüzlüsünüz.
  • “gerçek özgürlük; üzerimizde kimin ve neyin güce sahip olmasına izin verdiğimiz konusunda, bir seçeneğimiz olduğunu anlamaktır.” cümlesinin sahibi.
  • 21 defa oscar'a aday olup 3 defa alan, 32 defa golden globe'ye aday olup 8 defa alan gelmiş geçmiş en iyi aktrist.

bugün doğum günü. 71 yaşına girdi, iyi ki onun insan üstü performanslarına şahit olduk. nice yıllara, umarım o eşsiz performanslarını uzun yıllar izleriz.

şu güzelliğe bak ya
  • - ‘septum deviasyonu’ndan muzdarip .. burun kemiğindeki hafif ‘s’ şeklindeki eğrilik onu hiç rahatsız etmemiş olmalı ki cerrahi müdahaleye gerek görmemiş .. görsel

- gerçek adı ‘mary louise streep’, doğum tarihi, 22 haziran 1949 .. bugün tam 71 yaşında .. babası harry william, ona hiçbir zaman ismiyle seslenmeyip kendi uydurduğu isim olan ‘meryl’ olarak hitap etmiş ve adı bu haliyle kalmış .. görsel

- meryl streep, annesi mary wilkinson’ı gerek davranış biçimiyle gerekse dış görünüşü itibariyle ‘judi dench’e benzettiğini söylüyor çoğu söyleşisinde .. annesinin, kendisine sürekli özgüven aşılayarak yol göstermiş bir akıl hocası olduğundan bahsetmeyi ihmal etmiyor .. görsel

- lisede bir ponpon kızmış ama hanım hanımcık bir ponpon kız .. görsel

- bir ara hukuk okumayı düşünüyor ama üniversite mülakatına, çalar saatin azizliğine uğrayarak uyuyakaldığı için gidemiyor .. bunu bir işaret kabul edip ‘hukuk’ rotasını, yale üniversitesi’nin ‘tiyatro ve oyunculuk’ bölümüne kırarak hayat akışını bir anlamda değiştiriyor ..

- 1976 yılında, yapımcılığını ‘dino de laurentiis’in üstlendiği ‘king kong’ filminin oyuncu seçmelerine katılır .. ünlü yapımcının karşısına geçtiğinde dino de laurentiis, oğlu federico’ya döner ve italyanca olarak “bu kadın çok çirkin, neden getirdin bunu buraya” minvalinde çıkışır .. streep italyanca söylenilenleri anlar ve “yeteri kadar güzel olmadığımı biliyorum ama işte ben buyum” diye yanıtlar yapımcıyı .. sonuçta ‘dwan’ rolünü ‘jessica lange’ alır .. görsel

- the godfather 1 ve 2 (baba) filmlerinde canlandırdığı ‘fredo corleone’ karakteriyle hafızalarımızda yer etmiş olan ünlü aktör ‘john cazale’ ile 1976 yılında başlayan birlikteliği, oyuncunun yakalandığı akciğer kanseri sebebiyle 12 mart 1978 tarihinde ölümüne dek sürüyor .. hastalığı sürecinde ve son günlerinde ‘cazale’in tüm bakımıyla ‘streep’ bizzat ilgileniyor .. görsel

- 1979 yılı yapımı ‘alien’ (yaratık) filminin seçmelerinde finale kalıyor ama sonuçta ‘ripley’ rolünü ‘sigourney weaver alıyor .. ‘weaver’, ‘streep’in üniversiteden yakın sınıf arkadaşı .. görsel

- hayranları, kendilerini ‘streeper’ olarak adlandırıyorlar ..

- eşi ‘don gummer’ bir heykeltraş, john cazale’ın ölümünden 6 ay sonra evleniyorlar .. 1 oğlu ve 3 kızı var .. son çocuğunu 41 yaşındayken dünyaya getiriyor .. görsel

- 1979 yılında kramer kramer’e karşı filmindeki rolüyle oscar ödülüne layık görülüyor ama ödül heykelciğini, ödül törenini takiben düzenlenen partide gittiği tuvalette unutuyor .. görsel

- 1999 yılı yapımı ’50 cesur kemancı’ filmi için 8 hafta boyunca her gün 6 saat keman dersi alıyor .. filmdeki ‘roberta guaspari’ rolü için yarışmış olan diğer isim ise ‘madonna’ .. ama rolü hak eden ‘streep’ oluyor .. görsel

kaynak : imdb, en.wikipedia, businessinsider, streepers (instagram ve twitter hesapları) .. görsellerle alakalı olarak telif hakkından doğan bir engel görmedim ancak engel teşkil eden varsa derhal kaldırabilirim, kastı aşan amaç yoktur ..
  • the deer hunter 'ı izledikten sonra aşık olduğum efsane güzelliği olan hanımefendi.
  • "what makes you different or weird—that’s your strength."
hesabın var mı? giriş yap