şükela:  tümü | bugün
 • biz oraya dağ derdik..
 • "kara mustafa paşa*" burdan olsa gerek
  (bkz: lise tarih bilgilerinden arta kalanlar)
 • hayatımın 1 senesinin heba olduğu yer.
  ayrıca eşşek falan yok merzifonda :)
  (bkz: merzifon anadolu lisesi) vardır bi de..
 • dağla bir alakası olmayan hatta dağın eteklerinde düz bir vadide bulunan ayrıca eşşeklerin kesinlikle olmadığı şirin ve amasyanın yerine il olması gerken yer.
 • keşkeğinin ve dışardan gelen! eşşeğinin meşhur olduğu ilçe de diyebiliriz.
 • iki amcam ve babaannemin bir köyünde (aksungur) ailemin ise merkezinde ikamet ettigi soguk,puslu ve tatillerde filan gittigimde iki günde bunalimin doruklarina vasil oldugum kohne bir ilçe. ama ne yaparsin memleket iste.
 • evliya çelebi’nin merzifon’la ilgili anlattıkları (seyahatname’den):

  “altı gün gör köyünde konaklayıp yedinci günü kalkarak merzifon kalesine geldik. kale danişmentlilerin yapısıdır. yıldırım beyazıt devrinde ele geçirilmiştir. sivas eyaletinin amasya sancağına bağlı, kerpiçten yapılmış güzel bir kaledir. içinde ev yoktur. cephane ve askeri malzemeleri koruyan koruyucuları vardır. kent, pir dede sultan'’n vakfıdır. kentin yöneticisi kızlar ağasıdır. üç yüz akçelik kutsal bir ilçedir. kadısının yıllık altı kese altın geliri vardır. türk ilidir. halkı kusursuz, sağlam, yumuşak huylu insanlardır. ucuzluk ve bolluk içinde, düzenli yapıları olan bir kenttir. taşan dağı’nın güney eteğinde olup dörtbin kadar kiremit ve toprak damla örtülü evi vardır. kırkdört mahalle, yetmişdört camiidir. eski camii ile medrese önü camii en ünlüleridir. medreselerinden, sultan murat’ın (çelebi sultan mehmet) onarttığı medrese dershanesi çok, bir fil yılı eğitim yapılan bir yerdir. hadis bilimi bile okunmaktadır. havası güzel bir kent olduğundan halkı sağlıklı, sağlam insanlardır. antep pekmezi gibi güzel pekmezi, leziz ve sulu üzümü olur. pir dede tekkesinin çevresinde ve diğer yerlerde altı yüz dükkan vardır. boyacı dükkanları çoktur. iran boyasından daha iyi boya yaparlar. mavi boyası ünlüdür. kırım ülkesine buradan tüccarlar, her yıl binlerce top pembe bez götürüp tutsaklar ile değiştirirler. kırım halkının ferace (uzun,siyah çarşaf) ve iç çamaşırları hep merzifon bezidir. pembe ipliği de ünlüdür. kentlilerin döşekleri alaca, yastıkları çizgili, hoş yorgan yüzleri, çarşaf ve perdeleri çok ünlüdür." *
 • ankara-samsun yolu üzerinde yer alan tipik anadolu kasabası. merzifonlu kara mustafa paşası ünlüdür. ankara yönünden gelirken önce çorumdan geçilir. merzifonda takılmak yerine samsuna doğru devam edip denizi göresi gelir insanın. burası da asker ocağıdır. bi tane olan ana caddesinde eskerler bi aşağı bi yukarı dolanırlar haftasonları.