şükela:  tümü | bugün
 • bugün merzifon fen lisesi adını almış olan tarihi bina 2011 de egitim ve öğretime açılmıştır.
 • ...zamanında ermeni ihtilal beyannamelerinin amerikalıların yönettiği protestan mektebinde basıldığından, mahkeme sırasında takip edilecek usul amerikan sefarretine bildirildi. aynı devletin merzifon'da bulunan konsolosu mahkemede kendi şahitlerinin de dinlenmesini istedi. zaten kapitülasyonlarda bu hakkı olduğu bildirilince bu sefer konsolos osmanlı yetkililerinin amerikan mektebini arayamayacağını ileri sürdü. halbuki hükümnet de ihtilal beyannamelerinin okuldaki matbaa makinasında basıldığını biliyordu. anadoludaki en modern baskı baskı makinası o mektepte bulunuyordu ve baskı tekniği gerçeği meydana çıkaracaktı. sonunda konsolos istanbul'a dönmek üzere yola çıktı. samsun'a gelince yolda oyalandı. amacı mektepteki suç delillerini yok etmek ve mektebin bitişiğinde binanın yanması olayının batıda daha fazla yayılmasıydı. komitacılarla birlik olan konsolos isteklerinde başarı sağladı...
 • 1. dünya savaşı sonrası anadoludaki rum isyanlarının temeli burada atılmıştır. yıllardır merzifonluyum diye ortalarda dolaşmama rağmen böyle bir okulun varlığını ilk kez bir hafta önce 2. abdülhamit han hakkında yazılanları okurken gördüm. kendisi hakkında yaptığım ufak çapta bir araştırmayla ne olduğu ortaya çıktı zaten. misyonerlik faliyetleri yürüten bir amerikan okulu.

  daha fazla ayrıntı için
 • senin yurdunda merzifon amerikan koleji adı altında adamlar bir rum okulu kursun, sonunda "yaşa yunan" yazan provokatif mektuplarla yazışsınlar, bunun yanında misyonerlik faaliyetleri olmazsa olmazı zaten ve bu okulda türk öğretmenler de olsun, yine de sen 1876'dan 1921'e kadar buna şehir halkı olarak ses çıkarma!

  herşeyden önce bir merzifon'lu olarak buna pes diyorum! tabii o yıllarda yurtçuluk, milliyetçilik duygusu ne boyutlarda yaşanılıyordu tam olarak bilmiyoruz! elbet araştırılacak. (tabii bahsettiğim olması gerektiği kadar ki milliyetçilik duygusu.. fazlası değil!) ama yine de bu topraklarda doğmak, ötesi memleketin olması ve buna oranla yarım asıra yakın(45 yıl) böyle bir okulun varlığı insanı üzüyor be..
 • pontusçuluğun karadeniz bölgesindeki düşünsel ve eylem merkezlerinden birisiydi. bu kolejden müdafaa-i meşrute cemiyeti ve mukaddes rum anadolu cemiyeti gibi samsun'da önemli faaliyetler gösteren iki cemiyet çıkmıştır.
 • yeni kurulan kemalist yönetimin sert tepkisine uğramış okuldur.

  yabancı ülke vatandaşı olan öğretmenler sınır dışı edilmiş.
  osmanlı vatandaşı olan 3 ermeni öğretmen ve birkaç öğrenci ise idam edilmiştir.

  dahası..kemalistlerin bölgede yaptığı idamlar bunlarla da sınırlı kalmamıştır.
  -----
  ın 1921 the turkish nationalists under mustafa kemal hanged in amaseia
  three teachers and several students of the college.

  the latter were charged with plotting armed rebellion.[2] wiki

  ---------
  ın 1921 large part of the orthodox christian males of pontus were deported and sent to labour battalions at erzerum.
  during this time an "ad hoc court of turkish ındependence" in amasya, which was controlled by the turkish nationalists of mustafa kemal (later atatürk), sentenced several notable figures to death by hanging.

  among them was the former member of the ottoman parliament, matthaios kofidis.
  they were charged of supporting the independence movement of pontus. [9]
 • eğitim adı altında başta pontus rum cemiyeti ile birlikte trabzon da pontus rum imparatorluğunu canlandırmak için zararlı çalışmalar yapan misyonerlik okulu.yapılan idamlar durduk yere yapılmamıştır adamlar ülkenin parçalanması ve yeni ülkeler kurmak için aktif olarak çalışmışlardır napıcaklardı çikolatamı ikram ediceklerdi kendilerine.ama sen üzüldüysen tabi orası ayrı oda senin kansızlığın.,

  kaynak olarakta wikipedia vermek çok güvenilir olmuş gerçekten.tanım şekline bak hele kolejin:"the college was essentially destroyed by the armenian genocide in 1915, followed by world war ı."bunu birde kaynak gösteriyorsun ya ne diyim ben sana...