şükela:  tümü | bugün
 • viyana kuşatması'nda başarısız olmasıyla padişah tarafından idam kararı verilen ve kafası kesilerek istanbul'da padişaha sunulan, vücudunun avrupa'da kaldığı osmanlı sadrazamı.
 • köprülü mehmed paşa tarafından yetiştirilmiştir, ayrıca ona damat da olmuştur. 41 yaşında sadrazam olup, avrupaya seferler düzenlemeye girişmiştir.
  vücudu hala belgrad'da mezarındadır.
 • rivayete gore, viyana'yi alamamasinin esas nedeni suymus: islam hukukuna gore, bir sehir kendiliginden teslim olmazsa, komutan, sehri almadan once, askerlerine 3 gun boyunca (gun sayisini atmis olabilirim, affola) sehri yagmalama yatkisi verirmis. merzifonlu viyana'yi pek bi sevmis olacak ki, yagmalatmak istememis, "bre deyyuslar, geliniz teslim olasiniz" diye israr edip durmus. teslim olmamislar, arada gecen zamanda da maalesef is isten gecmis, yardim gelmis (bkz: jan sobieski). boylece sehir kurtulmus, bizimkiler eli bos donerken, merzifonlu da kelleyi kaybetmis.

  viyana kusatmasiyla ilgili bir diger rivayete gore de, o zamanlar viyana'da firincilarin sadece yer altinda calismasina izin varmis. bizimkiler, tunel kazarak sehre yaklasirken, firincilarin calistigi bolgeye cok yaklasmis olacaklar ki, firincilar suphelenip, turkce'ye benzer bidi bidi bidi birtakim sesler duyuyoruz, bi baksaniz diye orduya haber vermisler. turklerin sehri almak uzere geldikleri boylece aciga cikinca da elimiz bos dunmusuz. guya firincilar sehir kurtulunca oyle sevinmisler ki, hilal seklinde corekler pisirip kutlamislar, croissant da boyle dogmus.
 • viyana bozgunundan sonra ne gariptirki sevinen dönme devsirmelerde vardir sarayda. bunlar merzifonlunun can düsmani olan kizlaragasi zenci yusuf ile ahirlarinbasi bosnak süleymandir. bunlar bozgun haberine sevindikten sonra 4. mehmeti doldola getirip idam fermanini cikartirlar.

  25 aralik 1683'de idam fermani belgrada ulasir. mkmp namazini bitirdikten sonra yagli kemende boynunu uzatir. faciayi seyreden findikli mehmet aga asrimizin devlet adamlarina dünya durdukca ibret olacak su sözleri söyler:

  - kula zafer müyesser ola...yoksa devlet kapisi öyle iki tarafli aynadir ki, bir tarafindan sevket ve ikbal, kil kadar farkla mevt (ölüm) ve idbar (bahtsizlik) bulunur...
 • hareminde 2000 kadın bulunan meşhur osmanlı sadrazamı.
 • viyana kuşatması sırasında yaptığı vahşetle türkler barbar mı değil mi tartışmalarına son vermiş, hrisiyanlardan hakkaten nefret etmiş bir sadrazamımızdır.

  lakabı gibi kara bir adam olduğu rivayet edilir. sarayın gözüne girmek için yaptığı ilk icraat uman'ı alırken ele geçirdiği hristiyanların derisini yüzüp içini doldurarak istanbula göndermek olmuş. viyana kuşatması sırasında düzenli olarak her gün, bastığı köylerden yakaladığı adamların kafasını kazıklara geçirip surlara göstertmiştir.

  özel hayatı, cinsel iştahı korkunçluğu ile doğru orantılı olarak nam yapmış birisidir. viyanayı istediği an alabilecek askeri güce sahip olmasına rağmen herhalde "şunları biraz inleteyim" diye vakit harcayarak başarısız olması osmanlı tarihine büyük fatih olarak yazılmasını engellemiştir.
 • viyana kuşatmasındaki başarısızlığı sonucunda tamda christmas günü padişahın emriyle kellesi alınmış ve kanıt olsun diye onunda içi doldurulmuş. ama her nasılsa savaşlar sırasında bu baş viyana'lıların eline geçmiş.
  çok yakın zamanada kadar da viyana'da historisches museum'da sergilenmiş.
 • son gunlerde kesik basi ile tekrar gundeme gelmis olan bas vezir.
  avusturya muze yetkilileri merzifonlu kara mustafa pasa.ya ait oldugunu iddia ettikleri alt cenesi olmayan kafatasini turkiye.den herhangi bir talep gelmezse gomeceklerini belirtmislerdir.
  turkiye ise boyle bir seyin mumkun olacagina ihtimal vermediginden herhangi bir girisimde bulunmamistir.
 • osmanli sadrazamlarindan merzifonlu kara mustafa pasa, iki kaleyi fethetme bahanesiyle ciktigi seferde, padisah 4. mehmet'in haberi olmadan viyana'yi kusatma karari alir. kirim hani'nin ihaneti yüzünden kusatma hezimetle sonuclaninca padisah, hakkinda idam fermani cikarir ve ferman belgrat'ta infaz edilir. hikaye budur....

  avusturya'nin iddaa ettigi gibi ortada bir kesik bas meselesi oldugunu kabul etmeyen halacoglu der ki; "merzifonlu belgratta cellatlar tarafindan bogularak olduruldu. basi govdesinden ayrilmamistir"

  cagaloglu"ndan beyazit meydani'na giderken sag taraftaki türbede ne var bilmiyoruz. acalim bakalim bu konu da kapansin artik...
 • murat bardakci ise 25 aralik 1683'te pasanin kusakla boguldugunu, kesilen kafasinin bal dolu bir keceye sarilip istanbul'a yollanarak sarayda teshir edildigini ileri suruyor...

hesabın var mı? giriş yap