şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesa boogie mark serisinin efsane amfisi. ilk olarak 1990 yılında üretilmeye başlanmıştır. 3 kanallıdır ve her kanal bas ve mid hariç bağımsız kontrollere sahiptir. 1993 sonlarına kadar üretilenler version a; 93'ten 2008'e kadar olan süreçte üretilenler ise version b olarak tanınır. farklarına gelince; version a serilerinde reverb ve stereo effect loop için footswitch ile kontrol olanağı yoktur. ayrıca lead kanalı daha çok mark iic+ serilerine benzer. version b serilerinde ise rever ve stereo effect loop için footswitch üzerinde kontroller vardır. isteğe göre açılıp kapatılmasına imkan verir. ayrıca diğer bir power amfiye de ses gönderilebilir. sesleri biraz farklı olmakla birlikte iki model de oldukça saygı görür. üretimi 2008 yılında durmuştur. devam filmi için,

  (bkz: mesa boogie mark v)
 • yaklaşık on senedir keyifle çaldığım lambalı amplidir.

  mesa boogie çoğunlukla high gain ampli üretmesi ile bilinen bir şirket olmakla beraber enteresan şekilde amplilerin hepsinden farklı müzik tarzları için gayet iyi not alabilecek soundlar yakalanabilir. mark iv bu duruma en iyi uyan ürünlerinden birisidir.

  clean kanalı nefistir. ne marshall gibi tıkız ve renksiz ne de fender gibi (her ikisinin de bazı modellerinin hastasıyım ama o başka hikaye) parlak ve cıngıl cıngıldır. ampliyi arkadan a class ve triode seçimleriyle (çünkü mesa mark iv böyle fantazilere açıktır) ön tarafından tweed olarak çalıştırırsanız 30 watt’a düşer. bu sayede elinizde alt frekansları akıl sınırları içerisinde olan ve her türlü drive pedalı ile müthiş anlaşan bir kanvas olacaktır. tek başına da son derece dinamik ve keyifli bir soundu vardır ama ben neredeyse hiç o şekilde kullanmam.

  ikinci kanalından nefret edenler birleşip bir aday destekleseler kesin amerikan senatosuna girerler. mesa mark iv firma tarafından zamanında sert müzik tarzları ile özdeşleşeceği şekilde konumlandırıldığı için blues rock’a çok daha yakın, bazen jtm 45’lere göz kırpan bu kanal elbette birim metalciyi mutlu etmemiştir. ancak eğer blues kökenli bir müzikle uğraşıyorsanız ve amplinin sesini açabiliyorsanız gayet şık bir drive kanalı ile tanışırsınız. kötü tarafı bu kanal maalesef pedal sevmez. piyasadaki en doğru düzgün boostlara bile burun kıvırdı namussuz. yine de seviyorum ulan!

  lead kanalı ise bu amplinin senelerce mesa boogie bayrak gemisi olmasının sebebidir. hiç şakası yoktur ve 6l6’dan beklenmeyecek kadar dinamik bir drive kanalıdır. elbette bu zevki ancak sesi açarak tadabilirsiniz. attenuator ile yapabileceğinizi düşünebilirsiniz, yanılıyorsunuz. hava itmeden (sadece ciddi volume’la olur o iş) o drive soundunu elde edemezsiniz. üzgünüm.

  son tahlilde, pedallarla clean kanaldan giderek ev ortamında, diğer şekillerde her türlü canlı performansta bir yığın müzik tarzı için oldukça yüksek bir performans alabileceğiniz nadir orta fiyatlı amplilerdendir.