şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "abla yürüyüver beah" şeklinde açıkça tepki verebilen modellerin de bulunduğu küme.
 • bazı denyolar da mesafenin kısa olmasınından hazzetmez. hatta;
  (bkz: kisa mesafeye goturmeyen yarrak taksiler)
 • hava şartlarından dolayı, taksicilere muhtaç kalındığı durumda, bi tarafı tavana vurmuş, ukala, kendini beğenmiş triplerine giren taksici modeli.

  bugün şahit olduğum olay ise şöyle gelişmiştir;
  ne dolmuş ne de taksi geçmezken, taksicinin biri gelip taksi-dolmuş yapmıştır. yani dolmuş tarifesine göre doluşup gitmek yerine, adam belli bir hat boyunca herkesin ineceği yere denk gelen taksi tarifesini talep etmiştir.
  sözlükte küfürlü entry girmekten hazzetmesemde böyle bir durumda bkz vermek istiyorum.
  (bkz: bi siktir git)
 • -sayin şöför bey, beni şu şu adrese bırakırsanız, bahtiyar eylersiniz nacizane bünyemi
  -benle bu kadar mesafeli konuşmanıza gerek yok asilay hanım, kaç yıllık şöförünüzüm....

  (bkz: en kötü esprimiz böyle olsun)
 • beyinlerine verilesi insan modellerinin* en onde gidenlerinden biridir bunlar

  baska zaman olsa, zirt pirt korna calar, selektor yaparlar, asil ihtiyac duydugumuzda ise bi taraflari coktaaaan kalkmis da musteri begenmez olmustur bile..
 • yağmurlu bi havada çok kısa bi mesafe için bi taksi çevirdiğimde adama kusra bakma abi böyle 1-2 milyon içinde seni uğraştırıyoruz falan gibisinden bi laf ettikten sonra, adam "ne 1-2 milyonu abisi, aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz" gibi bi laf etmişti. binde bir de olsa böyleleri de çıkıyo. ama malesef genelde bütün taksi şoförleri bu modele giriyorlar.
 • adam gibi kanunlarımız olsa ve gerçekten uygulansa gitmek istediğiniz yere sizi ulaştırmak istemediği takdirde meslek ilkelerine aykırılıktan ceza alabilecek, alması gereken kişi.
 • yunanistanda cok bulunan bir taksici modeli iken, "hükümet hükümet duy sesimizi" naralarina kulak veren yönetim tarafindan, bu sorunlari bir nebze olsun hafifletilmistir. ne demek istiyorum? sunu demek istiyorum ki, artik yunanistanda bir taksiye binildiginde acilan taksimetre yolcunun inecegi yere kadar 50 cent de yazsa 1 euro da yazsa el mahkum 1.5 euroyu pasa pasa ödemek durumundadir. bu sekilde taksicilerin "kisa mesafelse gitmem" deme lüksleri elinden alinmis, bütün kalelerine girilmis, ön ve arka koltuklari bilfiil isgal edilmistir.
 • özellikle aşti'de sabah otobüsten inip bahçeliye gitmek istediğinizde illa ki bir kaç tanesine raslayabileceğiniz, yol yorgunluğunuzu delirmeye çeviren, dönmekte olduğunuz tatilinizde elde ettiğiniz huzurunuzu bir dakika içinde yok edebilen taksi sürücüleri modeli.

  iyice terbiyesizleri hiç birşey olmasa en azından "abla sabah 5te girdim kuyruğa, şu kadar mesafe için mi bekledik yaaane" diye sizi delirttiğinde, "aman allaahından bul" diye taksiden inmenize neden olurlar. sırtınızda koca çantalarınız, suratınızda çatık ifadenizle bağırıp çağırmaya başladığınızda ise başka bir uyanık, abla sen ona bakma diye size yardımcı oluverir. ama bu replik asla ve asla sona ermez.
 • -şu ilerdeki bankaya gidebilir miyiz?
  -gidemem oraya abla bırak ya..
  -hımm peki ordan para çekip havalimanına gidecektik ama oraya hiçten gidemezsin heralde, neyse hadi kolay gelsin..