şükela:  tümü | bugün
  • olsaydı insana yaşama hakkı sunan bir düzenlemeye geçiş olurdu dediğim uygulama.

düşünsenize saat 14.00 dan sonra gün sizin. gün ışığından faydalanarak gezilir eğlenilir. akşamda 22.00 da uyku.
  • insan ömrü 300 yıl olacak . ..
    ama emeklilik 285 . ..
  • almanya'da birçok üretim tesisinde zaten öyle. o yüzden çalışanlar gayet mutlu.
  • şu anki 8-5'den daha iyi yanını anlayamadığım mesai, hayır bu sistemde zaman bükülüp daha hızlı geçtiğinden süre kısalıyor mu?

akşam 8-9 gibi yatmak zorunda olmak beni hiç mutlu etmezdi açıkçası.
  • uykumun en tatlı yerinde beni damat çükü misali erkenden kaldırarak tüm günümü uykusuz devam ettirmemi sağlayacak mesai saati.
    bunu başarabilenlere vallahi tebrikler.
  • bu iş saatlerini daha çok tercih ederdim, hatta 8-5 çalıştığım dönem bunu çok düşünmüştüm. saat ikide işten çıksam, üçte evde olurum, bir iki saat dinlenir sinemaya/gezmeye/sergiye/alışverişe giderim, gece de gelir uyurum. sadece iki ay 8-5 çalıştım ama her işimi haftasonuna ertelemek, haftaiçi olan tüm etkinlikleri kaçırmak ve yolda geçen zaman yüzünden saksıya dönmek korkunçtu.
  • ben bu "gün ışığından faydalanarak gezme" zımbırtısını hiç anlamış değilim. saatleri ileri/geri almayalım mevzusunda da vardı bu "ayyy işten aydınlık havada çıkıyorum çok mutluyum" olayı.
    n'apıyorsunuz arkadaşlar işten aydınlıkta çıkıp? el ele tutuşup gün batımı izlemeye tepelere mi koşuyorsunuz, teletabiler gibi güneşle mi konuşuyorsunuz?
    yine gidiyorsunuz göt göte oturulan bi cafeye. swarm'dan etiket, instagram'dan "mutluyuz" pozu, yan masalarda yakışıklı/güzel var mı kesmesi, aysel'in aldığı yeni kıyafeti gömmece, istiklal marşı ve kapanış. bunu karanlıkta yapsanız ne fark eder?

sabah sabahtır, akşam akşamdır. işe aydınlıkta gidilir, karanlıkta dönülür. dets dı futbol iz dı futbol. sabah ezanı için müezzin uyanmadan işe gidiyoruz zaten.
  • 3 yıl 5.30 kalkp 7-1 çalışmış bir insan olarak şunu söyliyim, iğrenç bişey.

sabah 5 te kalkmanın korkusundan gece bişey yapamıyorsun. eve geldiğinde en az 2 saat uyuyorsun. ne kaldı ki sana?
  • öğretmen olun daha yaşlanmadan. huzur öğretmenlikte.
  • yol durumuna göre muhtemelen 3:30-4:0 gibi kalkman gerekli..etrafındaki insanlar bu mesai de çalışmıyorsa geceyi kaçırmamak için 00:00'dan önce yatmadığını farz edersek ve mesaiden sonra eve gelip 1-2 saat uyuyup uykuyu böldüğünü de eklesek kısa süreli belki ama uzun vade de çekilecek çile değil sanki..