• eskiden şarkı adı soruyorum hemen silicem dendiğinde millet aylarca dalga geçerdi, sözlük efsanesi olurdu. şimdi adamlar sözlüğü bildiğin warez forumu haline dönüştürdüler, üstüne tüy dikiyorlar. "bilenler yeşillendirsin", çok merak ettiysen google et ayı. bildiğini yazıyorsun buraya bilmediğini değil. "ben şunu bilmiyorum bilenler mesaj atsın" diye bi şey olur mu lan?
    hayır bir de azalmıyor bu bildiğin katlanarak artıyor. ekşi forum mk.
  • insanları internet üzerinden tokatlama isteği yaratan cümle. son zamanlarda sözlükte özellikle teknoloji ile başlıklarda binlercesi var.

örneğin bir kişini telefon/ tablet / pc/ işletim sistemi / veya herhangi bir şey hakkında soruları var, bunu "xyz sini çok merak ettiğim şey, bilen suserler mesaj kutumu yeşillendirsin" diye entry girerek soruyor. sözlüğün format dahilinde içine sıçarak ta akıllılık ettiğini sanıyor.

amın evladı, şu girdiğin sikik entry'de tanım veya örneğe dair ne var? google'da aratsan kolun mu yorulur? senin sorduğun soruyu senden önce 1000 kişinin sorduğunun farkında değil misin? elinin altında internet diye bir şey var, bilgiye erişimin 15 yıl önceye göre kat kat artmış, hala kolaycılık peşindesin.
  • entry'lerin sonuna iliştirilen "tanım: völövölövölövölö" (ki bu -tanım;- yarraklığına ayrı bir zaman değinecem. siktimin denyosu kütle halinde entry yazıp 150 tane tanım koyup hala sonuna -tanım;- ibaresi ekliyor) ve "edit: imla" sikkoluğu kadar iğrenç. bunu kullanan adamları rail gun'la vurup, yeşil yeşil patlatmak istiyorum. zevkini siktiklerim. oh be.
  • sözlükte soru sorma amaçlı entry girerken kullanılan bir kalıp.

bu kalıbı içeren entry genellikle 2 cümleden oluşur.

ilk cümle tanım cümlesidir ve girilen entrynin sözlük formatına uygun olduğunu garantiler. başlıkta defalarca dile getirilmiş olan entryler, farklı kelimeler kullanılarak yeniden yazılır.
    ikinci cümle ise sorunun sorulduğu cümledir; entry'nin aslında ne amaçla girildiğini belli eder. örnek;

başlık: x++
    entry: eğlenceli bir programlama dili. güzel bir tutorial bilenler mesaj kutumu yeşillendirsin.

bazen ise, ilk cümle, entry'i biraz sonra sorulacak olan soruya hazırlar. doğrudan sorunun sorulma sebebini içerir. örnek;

başlık: super soaker x85 triple shot
    entry: su doldurma haznesinin kapağını kaybettiğim güzel su tabancası. kapağı nerden temin edebileceğimi bilenler, lütfen mesaj kutumu yeşillendirin.

kısacası, rahatlıkla forumlarda ya da ekşi duyuru'da sorulabilecek bir soruyu tutup da ekşi sözlük'te sorarken kullanılan bir kalıptır mesaj kutumu yeşillendirin. soru sormak için entry girmek demektir.
  • ifadedeki yavşaklık ve "bana bilgi verin köleler" tavrı bir yana bu işler için orada eşşek ekşi duyuru denen yer yapılmış böyle şeyler için ve gayet de aktif bir ortam. sikik insan tavrı özetle.
  • sikkolar sikkosu, itici cümle.
  • yazılanı negatif yönde oylama etiketi.

(bkz: ekşi duyuru) diye güzide bir aparat var. merak edilen her türlü soru, akıl danışma, iç dökme, merak ettim bulamadım, çok yalnızım arkadaşım olun kabilinden her iş için biçilmiş kaftan.

benden önce zaten hemen herkes bu başlığı gizli/görünüz bkz. olarak göstermiş zaten ama... bir kere de yazması benden, tıklaması mesaj kutusu yeşillendirilmeyi beklerken ağaç olanlardan: (bkz: ekşi duyuru)
  • çok kötü butonunu kullanma sebebi söz. ekşi duyuru'yu sözlük yazarı olmayanlar bile kullanırken, yazar olanların haberdar olmaması ya da kullanmaması saçmalık örneği.

ek: yeşillendirilmek isteyen ne çokmuş. olur yeşillendirin. burası soru panosu çünkü. kullanma amaçımız da soru sormak. tam da amacına uygun. aferin devam.
hesabın var mı? giriş yap