şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mallar sürüsü fasilitesi bu konuda tam cözüm saglamiyor ne yazik ki. "ulan bu, bu ve bu herifler bana ileride hakaret edebilir" diye muhtesem bir önseziniz yoksa, karsinizdakini ancak o size hakaret ettikten sonra mallar listesine aliyorsunuz, hakaret coktan edilmis, is isten gecmis oluyor.
 • (bkz: masaj yoluyla hakaret)

  turkcell esprilerimi çalıyor.. şikayetçiyim.
 • ekşi sözlük'te göte girmemesi gayet doğaldır.

  az once arkadaşım bana msn'den küfretti.. ee peki ben gidip de microsoft'a mı çemkireceğim, o arkadaşımın cezasını microsoft mu verecek.

  ekşi sözlük'ün işi gücü yok da kavga mı ayıracak.

  ayrıca benim birisine kapalı mektup şeklinde attığım mesajı, neden ekşi sözlük moderatörü de okusun ki? ben hakaret etmiş bir kişi olsam bile, kapalı mektup mesajımın birisi tarafından okunması bana yapılan bir gasp değil mi?

  di mi yani!!

  hangi açıdan düşünürsen düşün, mesaj yolu ile hakaret edildiği zaman ekşi sözlük'ün buna karışmaması gayet normaldir ve olması gerekendir.
 • geçenlerde ilk defa başıma gelen olay. hemen modlardan birine durumu ilettim ama uzun zaman önce karar aldıklarını, sözlük içi yaptırım uygulamadıklarını söyledi. iyi günümdeydim iplemedim, cevap bile vermedim.

  bu tip durumlarda kişilerin seçeneklerinden biri savcılığa şikayette bulunup ceza davası açılmasını sağlamak. küfreden kişi, yargılama sonunda suçlu bulunursa hakaret suçunu işlemekten bahisle tck madde 125 uyarınca 3 ay-2 yıl arasında bir ceza alır. eğer hakim şartları varsa ya hükmün açıklanmasını geri bırakır(hüküm sonuç doğurmaz, belirli şartları var) ya da hapis cezası verip paraya çevirir. bu para sizin cebinize girmez.

  diğer seçenek hukuk mahkemelerinde tazminat davası açmak olacaktır. kazanırsanız karşı taraftan alacağınız parayla sebil yaptırabilir, üstüne de küfreden şahsın adını kazıtabilirsiniz. küfredene yönelik cezai bir yaptırımı olmaz, siciline işlenmez.

  küfreden hıyar da tatmin ettiği egosu karşılığı adli sicil belgesine giren kol gibi kayıtla karşı karşıya oturur evinde.

  not: oldukça basite indirgedim ama anlamayan mesaj yoluyla ulaşabilir.
 • herhangi bir internet mecrasında kolaylıkla karşılaşabileceğiniz durum.bu tip mesaj atan insanların sabırsızlıkla karşı tarafın cevabını beklemeye geçtiğini düşünüyorum açıkçası. böyle sinsice, sayfayı sürekli yenilerken sabırsızlanarak. yüz yüzeyken karşısındakinin kıçını yalayıp arkasından dedikodusunu yapan tipler olarak hayal ediyorum bunlar. insan hiç mi üşenmez diye de meraktayım açıkçası.

  ekşi yönetiminden gelen mesajın yanında bu tip mesajları şikayet edebileceğimiz bir buton olmasını talep ediyorum. tek tek mesajları okumak elbette zahmetli bir iş ama belirli bir kotada şikayet alan yazarların mesaj atmaları bir süre engellenebilir.

  çaylaklar için ek bilgi: girdiğiniz yazıların okunuyor olması elbette çok güzel bir şey bu tartışılamaz ama girdiğiniz herhangi bir eleştiriden hemen sonra mesaj kutunuza hakaret dolu bir mesaj düşmesi an meselesi oluyor. kadın yazarların cinsiyetini belirten herhangi bir başlığa yazı yazması da taciz mesajlarına kapıyı aralıyor. benim gibi fikir paylaşımı güzeldir, belki birinden bir şey öğrenirim düşüncesiyle mesaj alımını kapatmıyorsanız sinirlerinizin her daim bozulmasına da hazır olmalısınız.
 • tamam öpüşün de barışın hadi.
 • yüze karşı hakaretle aynı sonucu doğurur. mesaj da yazılı belgedir -ki oh mis. ilkinde belki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilirse de sonrakilerde kimsenin takdirinde olmayacağından bu iş, kişinin gerçekten (bak buraya dikkat, gerçekten) cezalandırılmasına sebep olacaktır. hani bunu alışkanlık haline getirenler bunu da bilirse diye söylüyorum.

  bu suçun maduru olan kimse de hoşgörmek zorunda değildir. alın çıktılarınızı, yazın dilekçelerinizi; klavye kahramanlarını bir de yargı önünde görelim.