şükela:  tümü | bugün
  • "özel mesaj yoluyla küfür edenlerin uçurulması gerekliliği"

sevgili sözlük ahalisi, son zamanlarda, özellikle çaylaklara mesaj fasalitesinin açılmasından sonra böyle bir moda türedi. isteyen kafasına estiği zaman sırf beğenmediği bir entry yüzünden, hiç tanımadığı bir adama özelden lap diye küfür ediyor.

ulan bi selam ver. önce kendini bi izah et, ne istediğini anlat belki yanlış anladın belki anlaşıcaz. nasıl bir kafa lan bu? öyle olmasa bile hiç tanımadığın bir insana direk küfür etme hakkını sana kim veriyor. yolda birini beğenmeyip sövebiliyor musun? aynısını yüzüme söyleyebilir misin? belki küfür ettiğin adam senden büyük. görsen bilsen utanacaksın belki. nasıl bir ahlaksızlık bu? tabi bunların çoğu ergen olmakla beraber içlerinde ağır psikolojik sorunları olan yetişkinlerde var.

ben şahsen mesaj alımını kapatmayı kesinlikle istemiyorum. çünkü sözlükte bazı çaylakların da dahhil olduğu, çok sevdiğim ve iletişim halinde kalmak istediğim insanlar var. ama bu insanların bunu suistimal edebileceği anlamına gelmiyor.

şöyle birşey olabilir mi? :

gelen kutusu » @varlam
    arjantin ligini takip etseydin bilirdin amk cahili.

16.06.2018 17:58

artık bunlardan bıktım. yeni yazar olduğumda, bunlarla ciddi ciddi kavga ediyordum, karşılık veriyordum. sonra boşa kürek çektiğimi farkettim. son zamanlarda direk engelliyorum ve nikaltında ifşa ediyorum. ama böyle olmuyor. engellemek bir çözüm değil. kimsenin durup dururken tanımadığı birine küfür etme hakkı yok. her küfür edenle mahkeme mahkeme uğraşamam. sürüyle varlar.

bir keresinde özelden küfür eden birini sözlük yönetimine şikayet ettikten sonra "özel mesajlar ile ilgili birşey yapamıyoruz" minvalinde bir cevap aldıktan sonra çok şaırmıştım. "ben bir site açtım, paramı kazanıyorum, isterlerse birbirlerini siksinler beni ilgilendirmez.." bu mu lan mantaliteniz?

acilen desteklenmesi ve yönetimin bir çözüm bulması gereken mevzu.
  • desteklediğim fikir. anonim olmak herkese her şeyi söyleyebileceğimiz anlamına gelmez. ailesinin terbiye edemediği sorunlu, alıngan ve karaktersiz insanlarla biz muhattap olmak zorunda değiliz; onların salak triplerini çekmek zorunda hiç değiliz.
  • tek sebebi bu degil ama bu seviyesiz, evrim mahrumu arkadaslar yuzunden tumden mesaj alimini kapattim. cekilecek gibi degil. eyvallah, "takma ya iste gelismemis canli turleri" diyorsun da insanin da bir yerde canina tak ediyor.

destekliyorum. ifsa etmek zorunda kalmadan, nick altina yorum girmeden (ki bu ikisini de hic yapmadim) bunlarin bir sekilde raporlanabilecegi bir arayuz olmasi gerekiyor.
  • nasıl bir ezikliğin ürünüdür anlamak mümkün değil yüzde 90 ıda silik tiplerdir. aynaya bakamayan tipler anonim olmakla, sanal olmakla ayyuka ancak çıkarabiliyor benliklerini. bu konu da bir şeyler yapılsa çok güzel olurdu.
  • küfür edenleri önce seri eksileyip sonra da engelliyorum. her küfür eden için savcılığa gitsek adliyede yatıp kalkmamız lazım.
  • sözlükte yazılımsal olarak yapılacak bir modifikasyon ile bu iş kolaylaşabilir. küfür ile alakalı bir metin filtresi oluşturulur. bununla beraber mesajı şikayet et fonksiyonu küfür konusunda belli bir sınıra ulaşırsa moderatörün önüne düşer. geçici blok yer. moderatör gerek görürse yazarı uçurur.

ayrıca bu işin sonu yok arkadaşlar. sırf yazarlara küfür etmek için çaylak hesabı açanlar var. bu sadece burada değil 1-2 teknoloji forumunda konusunu dahi görmüştüm. temel olarak çaylaklara mesaj alımını kapatır ve size küfür edenleri engellerseniz sorun çözülür. diğer yönden 3-4 farklı hesaptan benzer küfürleri alıyorsanız büyük ihtimalle ya aynı ip den giriyorlardır veya bir arkadaş grubudur. o zaman verin savcılığa o gençleri bir dizsinler adliyede sıraya... böyle olay sürekli de denk gelmez...

her küfür edene dava açsanız mahkeme masrafları sülalenize küfür eder gibi gelir. diğer türlü karşılık verip uğraşsanız ruh hastası olursunuz...

kısaca engelleyip geçin... manyak çok..
  • bana küfür edenleri bezdirene kadar ben de onlara küfür ediyorum. hatta gün içinde bir şeye sinirlenince girip mesajlardan sinirimi onlardan çıkarıyorum.

uyumadan önce de bol bol küfürlü mesajlar atıyorum. adamlar bana küfür ettiklerine pişman olup onlar beni engelliyor.

siz de deneyin.
  • yeniden gündeme gelmesi gereken gerekliliktir.
    mesajı bildirme butonu neden konmuş? uçurmayacaksan ne diye bildiriyoruz? belli bir limit falan mı var? yani on kişiye küfredince mi anca suç sayılıyor? yeni bir hukuk felsefesi mi bu?

uçurun gitsin! adam mı yok piyasada?..