• karşı taraftan yarrak gibi yanıtlar gelmesi ya da daha kötüsü hiç yanıt gelmemesi buna sebep vermiştir.
  • çitaları bilir misiniz?

çitaların her av için belirlenmiş bir takip mesafesi vardır. eğer kovalanan av, takip menzilinin dışına çıkmışsa artık ondan sağlayacağı kalori harcadığı enerjiyi karşılamayacağı için avı bırakır.

mesela bir tavşan için bu mesafe 104 metredir. bu menzil içerisinde yakalanmayan tavşanı artık çita takip etmez, bırakır.

erkek bir anda mesajlaşmayı kesmişse, yaşam enerjisini daha faydalı şeyler için saklamak istemiştir.

kaynak: nat.geo documentaries
  • uzun zamandır bu erkek olmaya çalışıyorum. gene de bakıyorum neredeyse tüm mesajlarda en son ben yazmışım.

bir kadından mesaj geldiğinde genelde "gene ne isteyecek acaba" diye bakıyorum mesaja, çünkü bir şey isteyecekleri zaman "balbaloiseeeee nepıyorsun?" diye mesaj geliyor. direkt istese isteyeceğini ne yapabileceğime bakacağım ama yok yazıyor, yazıyor, yazıyor.... bitmiyor allah bitmiyor. yok projede napmışım, yok o da evi topluyormuş, yok ilk kez bi yemeği yapmayı denemiş en son dönüp dolaşıp "ben teknik resim ödevini yapmadım, yarın okula erken gelip yardım etsene diyor." ebesinin amı, en güzel yerinde bok ettin. ben de sohbetin en güzel yerinde bırakmak istiyorum açıkçası. olabildiğince geç cevap veririm genelde.

hatta erkek arkadaşı olanlar bile yapıyor bunu bana, git sevgiline yaz amk. benimle derdin ne senin? onlara hiç yazmamaya çalışıyorum muhabbeti özellikle sündürüyorum en sonunda vazgeçiyorlar. tipsizim diye her istediğinizi hiçbir çıkarım olmadan yapacak halim yok.
  • beklentisi karşılanmamıştır. eskidendi o naz yapınca erkeklerin daha çok yazması filan(yani düzgün erkeklerin). en ufak bi sikkolukta yazmayı keser düzgün adam. strateji olaylarına girmeyin yani. yine gerizekalı gibi tekrar edicem, düzgün adama karşı kendiniz olun. ay biraz geç yazayım, ay şöyle böyle yapayım da çok da şey olduğumu anlamasın vs. bing kacırdınız treni.
  • esas kadın mesaj atmıştır
  • kuvvetle muhtemel belli bir yaşın üzerindeki erkek. mesajlaşmayı kesen erkek için vermeyeceğinizi anlamış erkek falan demiş katılmıyorum. yani sizinle bu amaç için yazışıyorduysa keser tabii; ama bir gönül ilişkisi gibi bir niyeti varsa bu hemcinsimin ve mesajlaşmayı kesiyorsa hemen günah keçisi de ilan etmeyin.

neden mi? öncelikle gayet içten ve bir sohbet açabilme amacıyla atılmış "selam nasılsın? nasıl geçiyor cumartesin?" mesajına 7 saat sonra "iyi, senin?" diye bir cevap atıyorsanız ve adam mesajlaşayı kesiyorsa burada suçlu adam değil belli. e naz yapıyordum ben hemen gitmesi mi lazım? kusura bakmayın da o nazları 20 - 21 yaşında çekiyorduk biz. bu yüzden kuvvetle muhtemel belli bir yaşın üzerindeki erkek dedim ya zaten. 31 - 32 yaşında en kıymetli şey vakit. bir mesaj yazmaya erinip bunu naz gibi gösteren kadınla da vakit öldüremem kusura bakmayın. nazı bu şekilde yapmayın sonra naz yapmak için reddedilen erkeğin geri dönmemesi durumu ortaya çıkıyor. naz yapmak için birine "iyi, sn brlsn, bilmm, bn ytyrm" diye mesaj atılmamalı.

sadece bu da değil, belli bir yaşın üzerindeki erkek yedeklendiğini de hemen anlıyor; salak değiliz. aynı anda 3 kişiyi idare eden çoğu zaman siz olmuyorsunuz. bu durumda siz stepneyi takana kadar o stepne başkasına gittiyse öküz, hayvan, oç demeyi biliyorsunuz ama sevgili hanımlar.

bir de ruh hastası kadınlar var bunlar efsane. yazılan mesaja hiç cevap vermeyip mesaj gelmesini bekliyorlar. bunlara denecek söz zaten hiç yok. vaktiyle bir kadın ben msd ile görüşürüm ya beni eklese ya facebooktan diye bir haber yollayıp arkadaşlık isteğini engelleyip mesajı açık bırakmıştı. bastım ignore'u geçtim senle mi uğraşıcam. bakın altı ay sonra mesaj attı arkadaşım "e o mesajı açık bıraktım azıcık uğraşmadı bile" yazdı. onu da engelledim. manyak mısınız ya siz? biri reddedildiği halde mesaj atıyorsa bunun tanımı taciz sevgili kadınlar. kurban olayım birini istiyorsanız istiyorum deyin, istediğiniz adamları reddedip peşinizde koşturmayın sonra hemcinsleriniz sokak ortasında bıçaklanıyor, öldürülüyor, yakılıyor ya da tecavüze uğruyor bunun gönlü var nasılsa diye.

uzun lafın kısası, 30+ vakit değerli. kimse kimsenin vaktini çalmamalı. zaten dünya kadar işle uğraşıyoruz bir de saçma sapan stratejilerinizi çekmez kimse. bu sözüm sadece kadınlara değil hemcinslerime de.
  • toplanın gençler, bütün nedenlerin sıralı tam listesini veriyorum:

1)sizden hoşlandığını sanıyorsunuz ama aslında hoşlanmıyordur. hatta size hiç o gözle bakmamış bile olabilir.

2)başlangıçta sizden hoşlanır gibi olmuştur ama sonradan ilgisini kaybetmiştir.

3)onun için "eli yüzü düzgün kız" klasmanına giriyorsunuzdur, hoşlansa da sırılsıklam aşık falan değildir. sabah akşam sizi düşünmüyordur.

4)o bir paragraf mesaj yazıyordur, siz "tmm" "hmm" ":)" şeklinde kısa cevaplar veriyorsunuzdur, sinir olur bir daha yazmaz...

5)o kibar kibar yazıyordur, siz burnu havada cevaplar veriyorsunuzdur, canı sıkılır yazmaz.

6)o hemen yazıyordur, siz 5 saat sonra cevap veriyorsunuzdur, bununla mı uğraşıcam der, yazmaz.

7)kaba-saba ve ters bir şey yazmışsınızdır, alınır, bir daha yazmaz, henüz bir hukukunuz olmadığı için size bir açıklama yapma gereği de duymaz.

8)hoşuna gitmeyecek şeyler yazıyorsunuzdur, "içtik sıçtık kustuk, sonra gece berke'lerde kaldık" türevi şeyler... daha bir ilişki de yaşamıyorsunuz, sizden hesap soracak hali de yok, haydi selametle der, ama bunu içinden der...

9)muhabbetinizden sıkılmıştır. kadınlar kendi aralarında bazen nedeni olmayan, bir yere gitmeyen bomboş konuşmalar yapmaktan hoşlanıyorlar. bunu erkek ile yapınca erkek sıkılır. misal, geçen gün bir kızla konuşuyorum, kız nedensizce ablasının çocuğunu anlatmaya başladı, yok üç yaşındaymış, yok aslında kız bekliyorlarmış erkek olmuş, yok geçen gün parka gitmişler de orda köpek varmış başta köpekten korkmuş ama korkma demişler sonra alışmış köpeği sevmiş, yok dondurma istemiş de kış günü nerden bulucaz demişler de ağlamış, neyse sonunda bir yerden bulmuşlar ama onun da yarısını yemiş yarısını yememiş. ondan sonra bilmem nereye gitmişler de bordo renkli bir atkı almış kendine, aslında atkısı varmış ama onu çok beğenmiş, hem de indirimde imiş... ben de "hımm evet" "eee sonra?" yazıp duruyorum ama konunun nereye gittiği ile ilgili en ufak bir fikrim yok. işin kötü tarafı kıza sorsam cevabı o da bilmez. bir erkeğe bunları yazdığınız zaman aklında tek bir soru oluşacaktır: "ee ne cevap yazılır ki buna?.." senden sıkılmıyoruz kızım, muhabbetinden sıkılıyoruz.

10)geyik muhabbeti dönüyordur, konunun bir yere gitmeyeceğini, bir ilişkinin başlamayacağını, sizin ona karşı bir şeyler hissetmediğinizi düşünmüştür. siz yazmazsanız, bir daha yazmaz. siz yazarsanız çok sevinir...

11)konu bir yere bağlanacak gibi oluyor ama bir türlü bağlanmıyordur, buluşalım görüşelim deniyor ama bir türlü buluşulmuyordur. sadece arada iki iltifat duymak ve egonuzun okşanması için onu yedeklediğinizi anlar, bir daha yazmaz, bazı durumlarda ayda yılda bir yazar, anlayın ki o da sizi yedekledi...

12)aradığı/beklediği şeyi sizde bulamayacağını anlamış olabilir. bazı kızlar "vermeyeceğimi anlayınca peşimi bıraktı tabii" şeklinde düşünüyorlar. bu kadar tek taraflı bakmamak lazım. adamın aradığı şey seks olabilir evet, ama bir ilişki ya da evlilik de olabilir. siz o hayali paylaşacağı kişi olmayabilirsiniz.

13)sizin beklentileriniz ile onun beklentileri uyuşmuyordur, daha bir kez buluşmadan siz hemen evlilikten bahsetmeye başlamışsınızdır, onun o kadar da acelesi yoktur ya da konu 3-5 mesajda cinselliğe gelmiştir ama o daha ağırdan almak istiyor da olabilir.

14)aynı anda başka kızlarla da yazışıyordur, sizinle ilgilenememiştir. (bu aslında düşük bir ihtimal, yetişkin bir erkek aynı anda 5 kızla yazışabilir. tıpkı bir kızın aynı anda 10 erkek ile yazışabilmesi gibi...)

15)başka bir kızla çıkmaya başlamıştır, yazmaz.

16)eğer onunla internette tanıştı iseniz, bundan önceki iki maddenin olma olasılığını dörtle çarpın.

17)eğer onunla sözlük ya da benzeri anonim bir mecradan tanışıyor iseniz, karşılıklı fotoğraf gönderiminden sonra sizi beğenmeyip ilgisini kaybedebilir.

18)bir önceki madde sizin için de geçerli, yani siz de onu beğenmemiş olabilirsiniz ya da fotoğrafını görünce "hımmm" gibi bir tepki vermişsinizdir. o da "kız beni beğenmedi yaa" diye düşünür, yazmaz.

19)sürekli emojilerle konuşuyorsunuzdur, bazıları bunu çocukça bulur, yazmaz.

20)yemek siparişi gelmiştir, oturur yemeğini yer, yazmaz.

21)sinemaya gidip filme girmiştir, yazmaz.

22)ev arkadaşı "gel de bi pes oynayalım" demiştir, yazmaz.

23)dışarıda arkadaşları ile oturuyordur, yanındakiler "bir saattir ne yazıyosun, biz de burda laf konuşuyoruz, alooooo" demiştir, yazmaz. buna hiç alınmayın, "abi kız bana bunları yazdı, ben de şunu yazdım, şimdi ne yazayım, bak resimleri de burda" falan dese daha mı iyi? gerçi siz kadınlar seviyorsunuz ilişkinin başlarında adamı arkadaşlarınızla çekiştirmeyi...

24)şarjı bitmiştir, yazmaz.

25)internet paketi bitmiştir, yazmaz. (gerçi bu yazmasa daha iyi)

26)sevgiliniz olduğunu öğrenmiştir, yazmaz.

27)başkası var sanmıştır, yazmaz.

28)bir erkekten büyük övgü ile bahsetmişsinizdir, sinirine dokunur, yazmaz. evet, kıvanç tatlıtuğ dahil...

29)daha ortada fol yok, yumurta yokken kıskançlık yapmaya, nerdesin, kimlesin muhabbetine başlamışsınızdır, sıkılır. yazmaz.

30)saçma sapan hareketlerinizi, garip takıntılarınızı görmüştür, yazmaz.

31)eski sevgilinizden bahsedersiniz, bu kız daha o çocuğu unutamamış der, yazmaz.

32)eski sevgilisi ile barışmıştır, yazmaz.

33)karısı odaya girmiştir, yazmaz.

34)araba kullanıyordur, yazmaz.

35)araba kullanırken yazıyordur, kaza yapınca yazamaz.

36)bir kere buluşmuşsunuzdur, elektriğiniz uyuşmamıştır, yazmaz.

37)çok uzaktasınızdır, uzak mesafe ilişkisi istemiyordur, yazmaz.

38)yazışmaktan hoşlanmıyordur, yazmaz.

39)her gün sözlüğe/facebooka/twittera/instagrama girmiyordur, yazdığınızı görmemiştir, yazmaz.

40)derdinizin para yemek, bedavadan gezmek tozmak, kendinizi arabayla evden aldırıp eve bıraktırmak olduğunu anlamıştır, yazmaz.

41)sadece işiniz düşünce arıyorsunuzdur, uyanırsa yazmaz. (işin komik tarafı erkekler de sadece işi düşünce yazabilir, ama kendi çevremde bakıyorum, bir erkek üçüncü mesajda esas istediği şeyi belirtirken, kızlar bir saat laklak yaptıktan sonra konuya ancak girebiliyor, bana falanca hastanede tanıdığın bir doktor var mı diye soracaksın, ben de var ya da yok diyeceğim, niye benim bir saat vaktimi alıyorsun?)

42)erkek dediğin şöyle olmalı tarzında büyük büyük laflar ediyorsunuzdur, sinir olur yazmaz. erkekliği sizden mi öğrenecek? kadın dediğin şöyle olacak tarzı laflar duyunca tepeniz atmıyor mu? e işte aynı şey...

43)bencilsinizdir, mevzu hep sizin üzerinizde dönsün istiyor, adamın derdini sıkıntısını umursamıyorsunuzdur, sinir olur yazmaz.

44)sürekli negatifsinizdir, sürekli bir şeylerden yakınıp enerjisini emiyorsunuzdur, yazmaz.

45)sürekli tavsiye isteyip sonra söylediği şeyin tam tersini yapıyorsunuzdur, ayar olur, yazmaz.

46)utangaçtır, konuya giremiyordur, yazmaz.

47)vizeleri başlamıştır, yazmaz.

48)hayatta sizden daha öncelikli meseleleri, sıkıntıları vardır yazmaz.

49)askere gidecektir, yurtdışına gidecektir, ayrılık yaşayıp üzülmek istemiyordur, yazmaz.

50)alıngan bir tipsinizdir, şakaya gelmiyorsunuzdur, sıkılır yazmaz.

51)belki de öldü adam, olamaz mı?

daha bin tane neden sayabilirim, ama en önemli neden şu:

sizden hoşlanmıyor ya da en azından sizin zannettiğiniz gibi sırılsıklam aşık değildir. bunu bir düşünün bence...

onu da geçtim, eğer bu durumu bir değil, iki değil 9-10 tane erkekle yaşadıysanız, bilin ki sorun sizde, artık sinirli misiniz, boşboğaz mısınız, geyikçi misiniz, kıskanç mısınız onu da bi zahmet kendiniz çözün.
  • ruhsuzsundur keser.
    "hayırlısı ya", "olur öyle", "sağol." diye cevap vermişsindir keser.
    o kadar ilişki ilerlemeli konuşmalardan sonra "sevgilim var" dersin keser.
    sürekli kendini övüyosundur keser.
    mustafa keser. keser döner sap döner. vs.
  • iktisadi anlamda yatırımcıların davranışları incelendiğinde kayıptan kaçınma* diye bir tutumla karşılaşılıyor.
    kısaca, bir şeyi kazandığınızda duyduğunuz mutluluk, kaybettiğinizdeki mutsuzluktan daha az değerli. kazandığımızdaki mutluluğu bir süre sonra unutma eğilimizdeyiz ama kaybettiğimizde ciğerimizin yangını sönmüyor. hatta bunu satış stratejilerinde de uyguluyorlar ama bu başka zamanın konusu.

dikkatinizi kazançta olduğunuz tarafa çekmeye geldim. çünkü balık gibi unutuyorsunuz. cinsiyetini boşverelim, gerekçesiz veya haber vermeksizin iletişimi kesen kim olursa olsun yaptığı şey ayıptır. kişiyi mutsuz eder, haliyle aklınızda yer eder, etmesin, salak mısınız? unutamadığınız o kişi değil, size yaşattığı kaybetme hissi. mesajınıza geri dönenleri hatırlayın, azıcık insan olun.

mizahına, dünyaya bakışına hayran olduğum, tarzını, gözünü sevdiğimin oscar wilde'ı "size sıradan biriymişsiniz gibi davranan hiç kimseyi sevmeyin." demiş. ben de bu durum için küçük bir revizyonla diyorum ki "mesajınıza dönmeyen, zart diye kesen salağı sallamayın, o kim köpek ya"
    (lanet olsun ki, bu dünyaya asla oscar wilde gibi biri daha gelmeyecek. kopya çekmeme rağmen yazdığım özlü söze bak. yaşasaydı kesin benimle mesajlaşmasını anında keserdi.)
  • benim için bunun en temel nedeni karşıdaki kişinin seni adam yerine koymadığını hissetmesidir. kızın birine "nasılsın?" diye sordum, tamı tamına beş gün sonra cevap verdi. bu süre zarfında da defalarca whatsapp'a girmişti üstelik. üşenmeden girip bakıyordum arada bir. verdiği cevaba anında yanıt verdim, cevabı yine birkaç saat sonra oldu. sonra da bir şey yazmadım. bir hafta sonra utanmadan gelip de bana "küstün mü, hiç yazmıyorsun." gibi abuk bir soru sordu. bana böyle davranan biri ile neden konuşayım ki?

kadın kısmının biz erkekleri odun olarak gördüğü bilinen bir gerçek, ancak bizim de hislerimiz var be. ağaç gövdesi değiliz, hissediyoruz. size, sizin bize davrandığınız gibi davranınca bizi kötülüyorsunuz.

kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yaparsan, gün gelir karşındaki kişi senin tarafından kendisine yapılmasını istemediği şeyi, sen daha ona yapmadan önce sana yapar.
hesabın var mı? giriş yap