• konuşmaktan zevk aldığınız biriyse zahmetli ve bunaltıcı değil; aksine eğlencelidir.
  • eskilerden beri (pre-whatsapp period) savunduğum şey. mesajlaşma olayını oldum olası çok sevemedim. ama yavaş yavaş alıştım. yine de yüz yüzeyken 5 saniyede söyleyeceğin şeyleri yazıya dakikalarca uğraşıp dökmek ve bunun anlaşılma tarzının karşıdakinin okuduğu ruh hali (veya iç ses tonu) olması canımı hala sıkıyor.
    whatsapp'la birlikte bu sıkıntılar biraz daha azaldı, artık dikte ederek mesaj yazdırmak mümkün, ses kaydetmek mümkün, hele whatsapp web çok büyük kolaylık. buna rağmen benim gibi mesajlaşma fobiniz varsa en azından ciddi konuları yazı üzerinden yapmamanızı salık veririm.
  • nereye imza atıyoruz diyerek katıldığım tespit. konuşma paketleri bu kadar bolken daha kolay ve samimi geliyor.
  • telefonla konuşurken mahsur kalma ve kendinizi tamamen konuşmaya adama gerekliliği yüzünden mesajlaşmayı daha insanı sıkmayan ve rahat bir iletişim aracı olduğundan dolayı kullanmayı büyük ölçüde tercih eden biri olarak tamamen katılmadığım tespit.

o an meşgulseniz vakit bulduğunuzda cevap yazabilir, telefonla konuşulduğunda unutulması muhtemel unsurları mesajlardan tekrar kontrol edebilirsiniz.

(bkz: telefonda konuşmayı sevmemek)
    (bkz: telefonla konuşmayı sevmemek)
    (bkz: canı istemiyorsa telefona yanıt vermeyen insan)
  • katılıyor ve ekliyorum. bu soktuğum emojilerinden de nefret ediyorum lan. bana emoji ile cevap verilince ne yapacağımı şaşırıyorum. ben espri yaptigimda espriye gulunmesinden daha çok nasıl gulundugunü inceleyen adamım olmuyor böyle sessiz ve robotik mimikimsi yaratıklar. insanların gözünün içine bakmak ve sesini duymak gibisi var mı ya ?
  • yaşla ilgili olabilir. bundan şikayetçi olanlar parantez içinde yaş aralığı belirtseler keşke.

30 yaş üstüyüm ve mesajlaşmaktan nefret ediyporum. telefonla konuşmaktan tiksiniyorum.

flört, sevişmek, sosyalleşmekle ilgili sıkıntılarım yok. onları yaparım ama telefon üzerinden olan her şey beni sıkıyor.

şu ara tek katlanabildiğim instagram üzerinden yeni birileri ile mesajlaşmak. ama onda da iş telefon numaralarını verip whatsappa geçtiğinde olay bitiyor benim için. whatsapp artık benim için muhabbetin bitme noktası oluyor. o kadar sıkıcı ve keyfsiz. instagram üzerinden ise daha uzun müdden konuşup buluşmalar ayarlayabilirim.

sanırım bu instant mesaj ve konuşma işi bunaltıcı. mektuplu günlere geri dönmek istiyorum ben.
  • biri sizden anında ve rutin iletişim beklemediği, yani bunu kurallara koymadığı sürece sıklıkla enerjiyi yükselten, zaman zaman süprizli ve eğlenceli bir eylem. iletişim güzel şey.
  • bunun içindir ki ses kaydı atarım
  • karşınızdakine göre değişir, yazışılan insanın enerjisi ve sürükleyiciliği önemli. zaten sesli mesaj ya da sesle yazdırma falan var malum o yüzden üşeniyorsanız hala bir zahmet ölün. karşınızda hoşunuza giden biri olunca bülbül olursunuz ama amk.
  • ilerisi için arşiv amaçlı işinize yarayacaksa yazışın gerisi geyik muhabbeti ise zaman kaybı. gereksiz eneji israfı
hesabın var mı? giriş yap