şükela:  tümü | bugün
  • çok görülen bir sosyal fenomenin az bilinen ismi; bir dizi dedikodunun, bir dizi edebi eserin, bir dizi türk filminin ve - anmadan geçecek değilim- zenginler de ağlar’ın özüdür.
    fransızcadaki “mes” préfixe’i ve “alliance” parole’unun (pardon, havaya girdim, baştan alıyorum), fransızcadaki “mes” öneki ve “alliance” sözcüğünün bir araya gelmiş halidir mesalliance.
    “mes”, tıpkı ingilizcedeki “mis” öneki gibi olumsuzluk, kötülük anlamı vermektedir (bkz: misunderstanding) (bkz: misanthrope) (bkz: miscarriage). “alliance”, ya da türkçe bir imla ve telaffuzla alyans ise “ittifak”, “birleşme” demektir (benim küçükken sandığım gibi altın, gümüş benzeri bir soy metalin adı değildir yani) ve alyans yüzüğü de elbet bununla ilgilidir.
    “mesalliance”, yani “kötü birleşme” ise kısaca “alt sosyal sınıftan biriyle yapılan evlilik” demektir. buna bir örnek olarak benim kölemiz tom amca’yla yaptığım evliliği verebiliriz. aramızdaki yaş, renk, din ve dil farkları ona delice aşık olup tutkuyla bağlanmama, ilkbaharımı yaşarken kendimi sonbaharındaki bu adamın kollarına atmama engel olmamıştır (çünkü o benim bu tarz iğrenç esprilerime katlanabilmiş, hatta bazen gülmüştür bile).
  • fransa'nın son beş on yılda çıkardığı - ırkçı olmayan - black metal cemaatinden çıkmış, solefald, age of silence, vulture industries geleneğine bağlı topluluk.

zengin kız-fakir oğlan evliliği mealinde olan isimleri ve "kokuşmuş çağ" albümüyle - olmayan fransızcayla - kendi çaplarında bir toplumsal eleştiri getirdikleri düşünülen adam ve kadınlar.

albümü dinlemek için, bkz: https://www.youtube.com/watch?v=pr80ttmkc2g
  • (bkz: hipogami)