şükela:  tümü | bugün
 • kudüs'ün doğusunda yer alan, kudüs'ün müslümanlarca da kutsal sayılmasının sebebi olan cami, mirac'ın gerçekleştiği yer, kabe'den evvel müslümanlar'ın ilk kıblesi. gerçi muhammed zamanında bugünkü mescid-i aksa yok, beyti makdis denilen bir mabed* (daha doğrusu kalıntıları) var, ağlama duvarı da o kalıntılardan biri. sonra ömer tarafından 638 yılında bu kalıntıların üzerine inşa ediliyor mescid-i aksa.
 • fotografi ve kendisi kubbetu s sahra ile habire karistirilan cami.
 • bir tanesi de hollandadadir.

  (bkz: isim benzerligi)
 • (bkz: temple mount)
 • şu anda israil tarafından yapılan arkeoloji çalışmaları yüzünden olası bir depremde yıkılma ihtimali bulunmaktadır.
 • kapisinda isgalci israil askerleri'nin bekledigi, isgalcilerin icerde kafalarina gore gezindikleri insanin bu asagilik isleri gordugunde midesini bulanmasina ragmen herseyiyle mukemmel ve muhtesem bir cami. ayrica isgalci israil askerleri bu goruntulerin yayinlanmamasi icin iceriye kesinlikle kamerali ve fotograf makineli insan almamaktadirlar. bir kac gun once mescid-i aksa'nin kapisinda ikisiyle kapisip en sonunda esyalarimi arkadasima birakarak gezdigim yer.
 • mescid'in tam olarak bilemediğim bir yerinde (muhtemelen kubbesinde), şimdiki hali içine sindiremeyip kahrolan birinin, umumi duruma tercüman olan şu dokunaklı sözü asılıdır:

  ''fetehahe ömer, harrarahe selahüddin ve men leha el'ân?''

  yani:''onu ömer fethetti, selahaddin* hürriyetine kavuşturdu, şimdi ona kim sahip çıkacak?''
 • icinde bulunan tasin adi hacer i muallak yani muallak tasi idi.
 • el aksa camii'nin bulunduğu alan müslümanlar için mekke ve medine'nin ardından en kutsal 3. bölge. hz. muhammed'in miraç gecesi'nde buradan gökyüzüne yükseldiğine ve cennete yolculuk ettiğine inanılıyor. museviler ise aynı bölgenin altında hz. süleyman tarafından inşa edilen bir kutsal tapınak yer aldığını savunuyor. el aksa'nın bir tarafında cami, diğer tarafında ağlama duvarı'nın bulunması da bu bölgeyi her iki din açısından kutsal hale getiriyor. 2000 yılında israil başbakanı ariel şaron'un el aksa'nın müslümanlar tarafından yönetilen bölgesi haremüşşerif'e girmesi nedeniyle ikinci filistin intifadası başlamıştı.

  entry'nin yazıldığı tarihten, bir gün önce yaşanan gelişmeler ise 3. intifadanın habercisi.

  gazze'den çekilme planını protesto eden sağcı yahudiler, haremüşşerif'e yürümek istedi. filistinliler ise yahudileri durdurmak için küdüs'e akın etti. israil polisi, filistinliler ve göstericiler birbirine girdi.
 • çevresi mübarek kılınan.*

  *uzaktır bütün noksanlıklardan o ki, kulunu bir gece mescidi haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız mescidi aksa'ya götürdü; ona ayetlerimizden gösterelim diye. gerçek şu ki, o'dur işiten gören! (isrâ, 17/1)

hesabın var mı? giriş yap