şükela:  tümü | bugün
 • kudüs'ün doğusunda yer alan, kudüs'ün müslümanlarca da kutsal sayılmasının sebebi olan cami, mirac'ın gerçekleştiği yer, kabe'den evvel müslümanlar'ın ilk kıblesi. gerçi muhammed zamanında bugünkü mescid-i aksa yok, beyti makdis denilen bir mabed* (daha doğrusu kalıntıları) var, ağlama duvarı da o kalıntılardan biri. sonra ömer tarafından 638 yılında bu kalıntıların üzerine inşa ediliyor mescid-i aksa.
 • fotografi ve kendisi kubbetu s sahra ile habire karistirilan cami.
 • bir tanesi de hollandadadir.

  (bkz: isim benzerligi)
 • (bkz: temple mount)
 • şu anda israil tarafından yapılan arkeoloji çalışmaları yüzünden olası bir depremde yıkılma ihtimali bulunmaktadır.
 • kapisinda isgalci israil askerleri'nin bekledigi, isgalcilerin icerde kafalarina gore gezindikleri insanin bu asagilik isleri gordugunde midesini bulanmasina ragmen herseyiyle mukemmel ve muhtesem bir cami. ayrica isgalci israil askerleri bu goruntulerin yayinlanmamasi icin iceriye kesinlikle kamerali ve fotograf makineli insan almamaktadirlar. bir kac gun once mescid-i aksa'nin kapisinda ikisiyle kapisip en sonunda esyalarimi arkadasima birakarak gezdigim yer.
 • icinde bulunan tasin adi hacer i muallak yani muallak tasi idi.
 • el aksa camii'nin bulunduğu alan müslümanlar için mekke ve medine'nin ardından en kutsal 3. bölge. hz. muhammed'in miraç gecesi'nde buradan gökyüzüne yükseldiğine ve cennete yolculuk ettiğine inanılıyor. museviler ise aynı bölgenin altında hz. süleyman tarafından inşa edilen bir kutsal tapınak yer aldığını savunuyor. el aksa'nın bir tarafında cami, diğer tarafında ağlama duvarı'nın bulunması da bu bölgeyi her iki din açısından kutsal hale getiriyor. 2000 yılında israil başbakanı ariel şaron'un el aksa'nın müslümanlar tarafından yönetilen bölgesi haremüşşerif'e girmesi nedeniyle ikinci filistin intifadası başlamıştı.

  entry'nin yazıldığı tarihten, bir gün önce yaşanan gelişmeler ise 3. intifadanın habercisi.

  gazze'den çekilme planını protesto eden sağcı yahudiler, haremüşşerif'e yürümek istedi. filistinliler ise yahudileri durdurmak için küdüs'e akın etti. israil polisi, filistinliler ve göstericiler birbirine girdi.
 • çevresi mübarek kılınan.*

  *uzaktır bütün noksanlıklardan o ki, kulunu bir gece mescidi haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız mescidi aksa'ya götürdü; ona ayetlerimizden gösterelim diye. gerçek şu ki, o'dur işiten gören! (isrâ, 17/1)
 • "yapımına davud tarafından başlandığı ve oğlu süleyman tarafından devam edildiği rivayet edilir." (1)

  "davud yahudi krallığının ikinci kralı ve kudüs kentinin kurucusudur. musevi kutsal kitabı'nın mezmurlar (zebur, ing: psalms) bölümünü oluşturan 150 şiir davut tarafından yazılmış kabul edilir. bu şiirler gerek museviliğin gerek hıristiyanlığın en sevilen dini metinleri arasındadır. kuran, zebur'un davut peygamber'e kitap olarak indirildiğini kabul eder.

  müslümanlıkta mescid-i aksa hicretin 16.ayına kadar müslümanların kıblesi olarak kabul edilmişti." (2)

  bu sebeplerden mescid-i aksa hem yahudiler hem de müslümanlar için çok tarihi bir öneme sahip. tüm samiler için bir iktidar sembolü adeta. bu da yakın tarihte de bir çok olay yaşanmasına yol açıyor:

  "- 21 ağustos 1969: denis ruhan adlı yahudi mescid-i aksa'yı kundaklama girişiminde bulundu.
  - nisan 1980'de meir kahane, mescid-i aksa'nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.
  - 8 nisan 1982'de bir kez daha mescid-i aksa'nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.
  - 10 nisan 1982'de meir kahane taraftarlarından bir grup yahudi militan zorla mescid-i aksa'ya girmek istedi.
  - 21 mart 1983'te mescid-i aksa'ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.
  - 14 ocak 1986'da knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında mescid-i aksa'ya girmek istediler.
  - 8 ekim 1990 tarihinde mescid-i aksa'ya yönelik saldırıda 30 filistinli hayatını kaybetti, 800'e yakını yaralandı." (1)

  kaynak:
  (1) http://tr.wikipedia.org/wiki/mescid-i_aksa
  (2) http://tr.wikipedia.org/wiki/davud