şükela:  tümü | bugün
 • mescid-i dirar: zarar meclisi

  münafıklar kendileri dışındaki islâm düşmanlarının yardımı ve teşviki ile bir mescid yapmışlardı. kuba mescidi yakınında yapılan ve buradaki cemaati bölmek istedikleri mescid, sadece adıyla ibadet yerini andırıyordu. aslında ise, müminlere karşı dış düşmanlarla yapılacak bir savaş için hazırlanmış, içi silâh deposu haline getirilmişti. münafıklar tebük savaşına giderken, peygamberimiz aleyhisselâmı mescidlerinde namaz kılmaya davet etmişler, söz de almışlardı.
  peygamberimiz aleyhisselâm tebük'ten dönünce, buraya uğramak istedi. ancak ilâhî vahiy ile işin hakikati bildirildi.
  çünkü peygamberimize suikast yapmayı bile düşünüyorlardı. bunun üzerine efendimiz mescidin yıkılması için emir verdi. yerle bir edilerek, gizli emelleri ortaya çıkarılan bu yere, "mescid-i dırar = zarar mescidi" adı verildi. iki ay sonra münafıkların reisi abdullah b. ubey b. selül ölünce, adamları da dağıldı.

  kaynak: http://mitglied.lycos.de/…ebi/0000009239007f235.htm
 • ismet özel'in türklüğün başlangıcı olarak ele aldığı fakat bilinenin aksine hz muhammed'in bu mescidde namaz kılmamasını; kendisi için düzenlenen suikast girişimine değil,cihada katılmak yerine mescid inşası ile uğraşan sahabelere tepki olarak yorumladığı hadise
 • vip girişi olur.
 • siyasi zafer kazanmak için kuran-ı kerim'i ellerine oyuncak edenlerin, konuşmasını engellemesi gerekendir. o dilleriniz kopsun.
 • yeryüzürü iftarı ile tekrardan hatırlanan mekandır.

  dini yalan sayanların dincilik oyunu.
 • başta türkiye olmak üzere kerameti kendinden menkul "müslüman" ülkelerin cami ve mescitleri.****
 • zarar, fitne fesat mescidi demektir. kur'an-ı kerim'de şöyle değinilmiştir bu mescit türüne;

  rahman ve rahim olan allah'ın adıyla;

  bir de zararlı faaliyetlerde bulunmak, küfre yardım etmek, mü’minler arasına ayrılık sokarak onları bölmek için ve öteden beri allah ve resûlüne karşı savaşanlara üs olsun diye bir mescit yapanlar vardır. bunlar, “bizim iyilikten başka hiçbir kasdımız yok” diye de mutlaka yemin ederler. ama allah şâhitlik eder ki bunlar mutlaka yalancıdırlar.

  böyle bir mescitte sakın namaza durma! daha ilk gününde takva üzerine kurulan bir mescit, içinde namaz kılman için çok daha uygundur. temizlenmek arzusu taşıyan erler vardır o mescitte. allah, temizlenenleri sever.

  tevbe suresi, 107. ve 108. ayet.

  günümüzde cemaat, tarikat ve özellikle siyasete karışmış imamların bulunduğu ne kadar cami varsa hepsi birer mecid-i dırardır.