şükela:  tümü | bugün
 • hz. muhammed'in (s.a.v.) bir ikindi namazı sırasında, ilk kıble ayetinin inmesiyle, yönünü mescid-i aksa'dan mescid-i haram'a çevirdiği mescittir. hac esnasında medine'de ziyaret edilen önemli yerlerden biridir.
 • medine'nin kuzeybatısında vebere harresi denilen mevkide bulunan mescid. *
 • medine'ye 5 km. uzaklıktaki vebere mevkiinde bulunan, ilk kıblesi kudüs'teki mescid-i aksa'ya bakan ve kuran-ı kerim'deki 2. sure olan bakara'nın 144. ayetinin inmesiyle 2. bir kıblenin yapıldığı mesciddir.

  şöyle yazar 2. sure 144. ayette: elbette ilahi buyruğu bekleyerek, yüzünün semada aranıp durduğunu görüyoruz. artık müsterih ol. işte memnun olacağın kıbleye seni yöneltiyoruz. haydi yüzünü mescid-i haram'a çevir. sizde, ey müminler, nerede olursanız olunuz, yüzünüzü oraya, mescid-i haram'a çevriniz...........

  dikkat: 2. sure 144. ayet.
  2 kıble arası 144 derece.
  2. sure 144. ayet......
 • mescid-i nebevi'nin 5 km kuzeybatısında, orta halli bir cami.
  önemi, ilk kez bu camide hz. muhammed imamlığında kudüs' e doğru ibadet ederken, ilgili ayetle mekke'deki kabe'ye dönülmesidir.
  hep anlatılır, yahudi cemaati, müslümanlarla kıblelerinin kudüs olmasından dolayı alay ediyormuş. peygamber' e gelen ayet sonrasında, müslümanların da kendine özgü bir kıblesi olmuştur.

hesabın var mı? giriş yap