şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün reklam panosunda gördüğüm ibare. insan ve medeniyet hareketi diye bir vakıfımsı her okula mescit yaptırmak istiyormuş, bununla ilgili de albaraka türk gibi markalarla anlaşarak bağışçı topluyormuş.

link

betonları nereye dökeceklerini iyice şaşırmış olmaları lazım ki biraz da okullara çökelim demişler. bugüne kadar 30 tane okula çökmüşler daha 70 tanesine çökeriz diyolar. tam bir;
    topla paraları
    dök betonu
    erit beyinleri kampanyası.
  • "okulsuz mescit kalmasın" olması gereken kampanya. ibadet her yerde yapılır yavrukuşlar, eğitim daha önemli. inandığınız dinin bile ilk emri "oku".
  • talep varsa ve gerekliyse okullarda mescit olsun, is yerlerinde de. sam amcanin türkiye subesinde calisirken, sam amcanin cocuklari gelmisti. 3 hafta bir odaya kapanip calistik ve böylece baya ense tokat muhabbetlere geldik. bir gün ezan okunurken sordular, burada mescit var mi? dedim burasi plaza, neyin mesciti aga? dedi bizde var, demek ki biz inanclara baya saygiliyiz. baya baya saygilisiniz dedim tabi. gercekten de hindulari bindilerinden, müslümanlari esarplarindan ayirabilirdiniz merkezde ancak türkiyede teklif bile edilemezdi bu tür seyler. yani bir ortamda bulunan insanlar, ne sartlarda verimli olacaklarsa, ne sartlarda kendilerini iyi hissedecekse buna izin verilmeli. diger insanlarda da biraz tolerans olmali. yani ille de mescit olsun gibi bir yobazligin, ille de mescit olmasin gibi bir yobazliktan hicbir farki yok.

edit: köylerinden hic cikmamis yazarlar, herseyin bir arada olabilecegini düsünemiyorlar bile. o kadar alismissiniz ki "ve" yerine "veya"larin size sunulmasina.
  • ben de çocuklarım için şapel istiyorum, iş arkadaşlarım mini cem evi, budist tapınağı, şintois mabedi istiyorlar. bunlar ve fazlası yapılacaksa destekliyoruz. gerçi hiçbirisi olmasa da olur aslında ama madem yapılcak bunlarda olsun.
  • ne alaka diyerek okuduğum başlık.

gerçekten iş zıvanadan çıkıyor gibi, çocuklara genç yaşlarda dini eğitim vermek yerine beyinlerini bilim ve mantıkla dolduracak projeler yapalım, var mısınız ? tabii ki yoksunuz çünkü işinize gelmez.

eğitim adı altında kurduğunuz imam hatipler ve türevlerine istediğinizi yapın, yeri gelecek oralarda yıkılacak zaten... 5 yaşındaki bir çocuğa seçim şansı bırakmadan sadece dini öğreterek sorgulama yetisini köreltmenin, 5 yaşında eline tablet vermekten ne farkı var ki ?

kötüsünüz hem de çok kötü, içiniz de allah sevgisini geçiyorum, sevgi adına hiçbir şey yok.
  • tabii lan manyak mısın ! müthiş tespit. yurdun dört bir yanındaki tüm okulların son teknoloji laboratuvarları, elektronik alt yapıları(internet,akıllı tahta, pc,tablet,vb.) ile pırıl pırıl pırıldadığı günümüzde mescitsiz okul kalmamalı çünkü okulların şu an tek eksiği bu. tebrik ediyorum . yine yeni türkiyeye yakışan müthiş bir fikir. ayrıca üstün zekalı arkadaşları da görmemize vesile olan başlık. hemen gelmiş demiş ki her okulda mescit olsun diyenler ile hiç mescit olmasın diyenler aynı kafa aynı yobazlık falan filan. sözde demokratik ya. yersen ! madem demokratiğiz dediğin gibi her şeye açık olmalıyız o zaman okullara kilise, sinagog benzeri şeyler de yapılmalı. tüm çocuklar müslümanlığı mı seçti. belki aralarında farklı inanışlara mensup olanlar var. çocuklara neden direk belli bir inanış dikta ediliyor. tüm inançlar anlatılsın, eğrisi ile doğrusu ile. hepsinin ibadethaneleri de olsun kim artık neyi seçerse. madem ki dediğiniz gibi yobaz olup da herşeye karşı çıkmayacağız o zaman tüm seçenekleri sunacaksınız çocuklara. seçimi çocuklar ya da işte öğrenciler yapacak.
  • okullara kütüphane lazım laboratuvar lazım mescit değil, zaten görselleri görmem günümün kötü geçmesi için yeterli.
  • kütüphanesi, kitabı, kırtasiye malzemeleri, laboratuvarı, bilim öğretecek araç gereçleri, öğrenciler ve aileleri için dayanışma kurulları ve bütün bunlar için gram bütçesi bulunmayan memleketim okullarına atılmış bir kazıktan fazlası değildir. daha kötüsü, milli eğitim bakanlığı tarafından onaylanmış bir projedir. diyanetin anormal bütçesinin yanında eğitim bakanlığı'nın yetersizliği öyle komik bir tablo yaratıyor ki böyle bir "projenin" onaylanmış olması bile bakanlığın ve türkiye cumhuriyeti yönetiminin keyfilik ve ideolojik açılarına ilişkin güzel örnekler teşkil ediyor.

ve, ha siktir oradan, üç odanın varlığı batıyormuş millete. üçkağıtçılar. üç tane oda yetse, bir kampanyaya dönüşmesi gerekmese öğle namazına zaten camiye koşmazdın; kaldı ki niyetin cemaatle namaz kılmaksa zaten her biçimde koşacaktın camiye, hiçbir sikim değişmeyecekti. götünüzden argüman uyduruyorsunuz, çünkü dininizin dünyanın ilerleyişiyle alakasız vektörler olduğunu kabul edemiyor, dünyaya haykırıp gösteriş yapmak ve kendi kafa yapınızda çocuklar yetiştirmek, onlara baskı uygulamak için şans kolluyorsunuz. öyle götünüz başınız ayrı oynuyor ki artık kimse sikine takmıyor ne zırvalıklarınızı ne yaptıklarınızı; ne haliniz varsa görün demiş vaziyette aklı başında insanlar.

din ve eğitimi birbirinden ayırmak gerektiğini seve seve öğrenmeyeceği belli muhafazakarların. o yüzden koca dünyada yalnız ve fantezi dünyalarına terk edilmiş vaziyetteler, gram ilerlemiyorlar.
  • heyt be... önceden (bkz: rko) çekmek için cemaat dersanesinin mescidini kullanıyorduk... yeni nesil de amma şanslı, direk okulda (bkz: wrestlemania) yapacaklar.
  • okulda mescit olsa ne olacak?
    -1, 2 oda ve iki uc tane hali

zarari ne?
    -bazilarina girip cikiyor sadece.

kutuphane olmasin demiyorum, ama sizin amaciniz sadece baskalarinin hayatini kisitlamak oldugu surece hicbir halt olmaz sizden de ulkeden de.

onden gelen edit: lisede namaz kilan arkadaslar ogle namazina yetismek icin cikista camiye kosuyorduk bazen. bazi gunler namazi kaciriyorduk, boyle basit bir imkan olmasi, sizi neden gocunduruyor, anlayamiyorum!