şükela:  tümü | bugün
 • mese yolu, osmanlı döneminde divanyolu olarak adlandırılan eski istanbul'un bel kemiği olan yol. bu antik cadde ayasofya müzesi'nin önünden geçen yoldur. bir ucu bayezid'e (beyazıt) kadar uzanır. yolun her iki yanında yontularla süslü revaklar var imiş. vandallar ve zaman yok etmiş bu revakları ve yolu. sırtınızı milion taşına verip bayezid yönünde yürürseniz peşiniz sıra bu toprakların kadim ruhları da yürür.
 • bizans döneminden beri güzergahı değişmemiş olan anıtsal yoldur. yerebaten sarayı nın girişinin hemen yanındaki million taşı'ndan başlartramvayın izlediği rotayı takip ederek çemberlitaş'a ya da zamanının forum constantinus'una ulaşır burdan tramvay yolunu takip ederek günümüz beyazıt meydanına ya da forum theodisius'a ulaşırdı. bu forumdan sonra tekrar tramvay yolu izlenerek sahile doğru kıvrılan yol, surlara kadar devam eder orada altın kapı* de sonlanır ve viaegnetia ile birleşerek roma ya uzanırdı.

  mese yolu'nun bizans günlük hayatındaki önemi üzerinde bulunan forumlar ve de sosyal alanların çokluğu ile sosyal hayatın geçtiği ve de imparatorların seferlerden döndükten sonra altın kapı'da arındıktan sonra bu yolu izleyerek ayasofya'ya kutsama ayinleri için bu yol üzerinden gitmeleri sonucundadır.

  ek olarak 29 mayıs günü şehre giren türk ordusu ile, ayasofya'da yapılan son büyük ayinden çıkan kent halkı, inançları gereği çemberlitaş'a gelerek gökten gelecek meryem ana'yı beklerken; iki taraf burada mese yolu üzerinde karşılaşmış ve kısa süren bir şok ve şaşkınlığın atılmasından sonra türkler ilerlemeye devam etmiştir
 • konstantinopolis'in anacaddesi. altınkapı'dan şehre giren imparator, sarayına anıt ve heykellerle donatılmış bu caddeden geçerek ulaşırdı.
 • millingen'in haritasında net bir şekilde görülebilen "y" harfi şeklinde çatallaşan yoldur. alt mese yolu, cerrahpaşa'da bugün yerinde sadece kaidesi kalmış güzeller güzeli arcadius sütunu yanından geçmektedir.

  http://images.wikia.com/…zantine_constantinople.png
 • bizans döneminde istanbul'un önemli meydanlarını birbirine bağlayan yoldur.(aksaray meydanını, beyazıt meydanını, çemberli taş meydanını ve son olarak at meydanı olarak bilinen sultan ahmet meydanlarını birbirine bağlar.) bugün bu yolu halen kullanmaktayız. tramvayın geçtiği ordu caddesi, bizans'taki mese yoludur.
 • "mese odos" olarak isimlendirilen yol. rumca'da mese: orta, odos: yol demektir. yani "ortadan geçen yol".