şükela:  tümü | bugün
 • iran'in kuzey dogusunda sehir.
 • "mashad" ya da "mashhad" olarak da gecer. nufusu 2 milyonu askindir.
  "sehidin gomulme yeri" anlamina gelir. ipek ve haliciklik ekonomisinin temel kaynaklaridir. afganistan'dan kacanlar iran'da bu sehire gelir cogunlukla
 • (bkz: meshedi)
 • derisiyle ünlü bir sehirdir.
 • bir kimsenin şehid düştüğü yer, şehadet yeri. ayni zamanda hz. hüseyin(r.a)'in kerbela'da şehit düştüğü yer..
 • şii imamların sekizincisi olan imam rıza'nın türbesinin burada olması sebebiyle iran'ın en kutsal şehridir ve imam rızaya atfen ismi şehadet yeri anlamına gelen meşheddir. inanılmaz güzellikte bir türbeye sahiptir. özellikle iranlı şiiler hacı olmak için buraya akın ederler.
  ayrıca meşhed şehri iran - ırak savaşı sırasında ülkenin kuzeydoğusunda yer alıp savaş bölgesine uzak olmasından dolayı yoğun bir göç almış nüfusu 500 bin civarlarındayken 3 milyona kadar ulaşarak ülkenin tahran'dan sonra ikinci büyük kenti olmuştur.
 • son derece kıymetli yazmalara sahip kütüphanelerin bulunduğu iran'ın bir şehri. bu şehrin adının anlamı şehitlik şeklindedir. zira; imam rızâ, islam inancına göre şehittir ve bulunduğu yer şehitliktir. buradaki bir kütüphanede, ortaçağ türk tarihinin/kültürünün en önemli kaynaklarından ibn fadlan seyahatnamesi ele geçmiştir ve zeki velidi togan tarafından almanca, ramazan şeşen tarafından birkaç defa türkçe yayınlanmıştır.

  (bkz: ibn fadlan seyahatnamesi)
 • iran'ın kuzeydoğusunda türkmenistan sınırına yakın, rezavi horsan eyaletinin başkenti. 8.imam rıza a.s' nin şehit edildiği yerdir ve mezarı burada bulunmaktadır. bu yüzden bütün dünyadaki şiiler için kutsal sayılır. türkiyeden de ığdır başta olmak üzere bütün kentlerden meşhed'e imam rıza'nın haremine ziyaret maksadıyla gidilir.

  imam rıza haremi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. sadece çinileri görmek için bile gidilmeye değer. yılın her günü, her saati kalabalıktır. ulaşım karayoluyla tahran üzerinden, trenle yine tebriz-tahran-meşhed şeklinde olur. uçakla türk hava yolları ve iran havayollarının tarifeli seferleriyle yapılabilir.

  haremin etrafında yüzlerce otel vardır. ayrıca çadırınızı yanınıza alıp sadece sırt çantasıyla gidilebilir. iran ülke olarak buna çok müsait bir ülke, her yerde yol kenarlarında, parklarda çadırlarda kalan aileler görebilirsiniz.

  çarşı kesinlikle gezilmeye değer, özellikle imam rıza çarşısı bizim kapalı çarşıya benzer ancak çarşaf, başörtüsü, şal ve tabi en güzeli muhteşem gümüş takılar satan dükkanlar vardır.
 • havaalanı kodu mhd dir
hesabın var mı? giriş yap