şükela:  tümü | bugün
  • beyoğlu'nda balık pazarının olduğu sahne sokak'ın en sonunda kamer hatun caddesi ile kesiştiği noktada asmaaltı cafe & bar'ın hemen yanında küçük bir arabada hizmet veren kelleci. karşı köşesinde de cumhuriyet meyhanesi var tam anlayamayanlar için.

vedat milor başgan sayesinde öğrendiğim bu lezzet noktasının önünden defalarca geçip de farketmediğim için o kadar üzüldüm ki anlatamam. zira yıllarca fırın kelle hastası olan bir insan olarak söğüş kelle hiç yememiştim ama gerçekten burdaki abi bu işi güzel yapıyor. haşlanmış kelleyi bol kimyon, diğer baharatlar, soğan ve maydanozla söğüşleyip servis ediyor. abinin kendisi de dünya tatlısı bir insan. fiyatlar ise bu kadar doğal, sağlıklı ve güzel bir yiyecek için gerçekten çok uygun. sandviç arası 5tl tabakta 8tl. benim gibi taksim'e gittiğinde doğru dürüst yiyecek bir şey bulamayanlar için birebir. tabi kelle sevmiyorsanız yapacak bir şey yok. afiyet olsun.
  • beyoğlu balık sokağın hemen girişinde, şimşek manavın karşında duran söğüş kelle arabası. an itibariyle entariyi oradan giriyorum. ciğer harici sakatata mesafeli biriyim ve ikinci kez ısrara binaen kelle yiyorum. maksat değişiklik olsun. fena değil ama biraz tuzlu (hesap değil ya kelle tuzlu).
  • gitmeyenlerimiz gitsin derim, her an tahliye edilip, yıkılıp, kapanarak arbys şubesi falan olabilir.
  • tam adı "kelle söğüş", hatta niğde ve izmir kökenli üstatlarının deyimiyle sadece "söğüş" olan enfes şeyi istanbul'da yapan ender yerlerden biridir. ancak çevredeki fırınlara söğüşe uygun pide/lavaş yaptıramadığı için malzemeleri ekmeğin içine koymak zorunda kalmaktan pek rahatsız olduğunu söylemiştir.

hasını yemek için izmir'deki tarihi hisarönü söğüşçüsü ya da alsancak'taki meşhur söğüşçü hüseyin usta tavsiye edilir.
  • bahsedildiği gibi küçük bir arabada hizmet vermiyor, kasabının önüne kurulmuş bir standda etleri söğüş olarak ayırıp paketliyor. veya bizim gibi orada yemek isteyenlere bi yer ayarlayıp yemeğinizi önünüze koyuyor. sahibi düzgün iyi bi adama benziyor, içten ve yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor.

bi de ilk entry'de bahsedildiği gibi kimyon soğan vs atılmıyor, kimyon istediğimde haşlamalarda kimyon kullanıldığını, fırın olanında sadece kekik ve pul biber konulması gerektiğini söyledi. ben de üstelemedim, dediği gibi yedik. adam işi biliyor...
  • bunca yılımı şampiyonun mercanın yağlı kokorecine, midyesine gömdüğümü bana göstermiş leziz mekan. balık pazarının sokağından inince hemen karşınıza çıkıyor sağda köşebaşında. boyutuna göre ucuz, malzemesi bol. maydonoz ve soganın uyumu kelleyi dengeliyor. yanında birayla çok iyi gidiyor. kelleci abi çok sempatik. bundan sonra oralarda yiceksem kesinlikle buradan yerim.
  • son derece lezzetli bulduğum yiyecek. aynı zamanda da sağlıklı. nevizade'de içtikten sonra saçma sapan kokoreç yiyip midenizi bulandıracağınıza bunu yiyin pişman olmazsınız.
  • yalnız içtikten sonra geç saatlerde yerinde bulamayacağınız meşhur kelleci.amca artık yaşlanmış geçen gittiğimde dert yanıyordu oğluna öğretmek istemiş ama oğlu da fazla durmayınca erkenden kapatmak zorunda kalıyormuş..
  • muammer usta çok kral adamdır.
    biz artık senelerdir takıldığımız için, evine misafir gelmişiz gibi ağırlar ve uğurlar.
    önce asmaaltı'na oturup biranızı söyleyin.
    kellenin tadına varmak istiyorsanız, ekmek arası değil porsiyon isteyin, acısını ve soğanını çok az koydurun.
    bu tip lezzetlere sempatiniz varsa bir asla yetmez, en güzeli bir buçuk.
  • yarım ekmeği 23 lira yaparak rekora koşan insandır. kelle bu amk ya kelle daha ötesi değil. koyunun en sikindirik yerlerinden biri. sen bu 5-10 lira arası satacağına 23 lira gibi bi rakama satıyorsun. lezzetlimi derseniz, kelle işte. tadı nasıl derseniz kelle işte derim daha ötesi değil.