şükela:  tümü | bugün
 • tekirdağ'ın en iyi köftesi bence onda. vedat milor da sanırım şu yazısında benle aynı fikirde.
  çarşı içinde, kolordu caddesinde.
 • meşhur köfteci özcanlar'ın sahibinin kardeşidir apti özcan.
  baba mesleği köftecilik olunca iki kardeşte köftecilik mesleğinde devam etmektedir. özcanlar alıp başını büyüme yolunda koşarken apti özcan mütevazi olarak tek dükkan özelliğini korumaktadır.
  bana kalırsa en güzel köftedir tekirdağ'daki...
  babamın eski arkadaşıdır o ayrı ama lezzetlidir, keyiflidir, samimidir, özelliğini koruyandır.

  acıktım la sabah sabah.
 • tekirdağ'da en iyi köfteyi yapan mekan. özcanlar köftecisi fabrikasyon köfte yapıp, şubeleşmeye başlayınca ayrılıp eski usul tekirdağ köftesi yapmaya devam etmiştir. kanaatimce en lezzetli ve gerçek tekirdağ köftesini burası yapmaktadır.
 • nefis tat köftecisi apti özcan olarak bilinen köfteci. nitekim bu şekilde yazılıdır lokantanın ismi.
 • 40 yıllık bir tekirdağlı olarak (abartı yok, 40 yıl önce tekirdağ'da doğdum) yukarıdaki "tekirdağ'ın en iyi köftesi" yorumlarına ufak bir şerhle katılıyorum: özcanlar'ın (fabrikasyon/tröst haline gelen işletme) köftesi de aynı kalitede; özellikle restoranlarda yerseniz. ben istanbul'da yaşadığım için her gelişimde yarım kiloluk çiğ köfte paketlerinden götürüyorum, onlar restoranlardaki gibi klas olmuyor. fakat hem "zincir" özcanlar'ın hem de apti özcan'ın çiğ köfte paketlerini sürekli servis ettiğim bir arkadaş ikisi arasında fark olmadığnı söylüyor. her iki işletmenin de restoranlarında kendi pişirdikleri köfte bir derece daha iyi sanırım.

  ancak şöyle bir bilgi eksiği var: apti özcan diğer kardeşlerden (şu veya bu nedenle) kopup doğrudan kendi köfteci dükkânını açmış değildir. seksenlerde ve doksanların başında özcanlar'ın hüseyin pehlivan caddesindeki en eski dükkânında kasada genellikle o dururdu zaten (bazen de ağabeyi ismail özcan); doksanların geri kalanını ekseriyetle ankara'da geçirdiğim için bizzat şahit olmadım, ama rahmetli pederin dediğine göre o aralar apti ağabey köfteciliği bırakıp (köfteciliğe ilk başladıkları dükkânda dükkânı h.pehlivan caddesine taşıdıktan sonra yerine kurdukları) bakkal dükkânının başına geçmişti. zamanını hatırlamıyorum, lise yıllarıydı sanırım, oradan yaptığım alışverişlerde kendisiyle sık sık muhatap olmuşumdur, bir de halen orada olan yeğeni vardı. sonradan bir sebeple bakkalı da bırakıp köfteciliğe geri döndü ve başlığın konusu olan işletmeyi kurdu. tam olarak ne zamandı hatırlamıyorum, bir sekiz-on sene olmuştur, kesin bilgisi olan entari yazsın, editleriz burayı... tükânda (kasada) çoğunlukla apti ağabey'in akranım olan oğlu tarık durmaktadır, son 5-6 yıldır her ay alıp istanbul'da buzluğa tıktığım ve ara sıra patlatıp keyfini yaptığımız çiğ köfteleri kendisinden almaktayım. kırk yılın başı da apti ağabeyi görürüm orada.

  tanım: "tekirdağ köftesi" denince akla gelen "özcanlar" adının geleneğini "başka yerde şubesi omadan" sürdüren işletme. bu fakire göre yalnızca tekirdağ'ın değil, memleketin en iyi köftesini yapmaktadır (isteyen inegöl, akçaabat vs. köfteleri beğensin! tekirdağ köftesini tek geçerim).
 • tekirdağ'da yerel halkın da özellikle tavsiye ettiği güzel mekan. köfte, piyaz, ayran ve hayrabolu tatlısından oluşan dörtlü için gidilir.
 • kendine ait otoparkını göremediğim mekan. ben motosikletle takıldığım için kapının önüne koydum, burayı okuyup arabasıyla gidenler nasılsa otoparkı varmış diye düşünüp sonra uğraşmasınlar. bir de o yolda çok fazla trafik var.
  köftesi denediğim birkaç yerden daha güzeldi ama sonuçta tekirdağ köftesi. pek de bir şey beklemeyin derim. daha iyilerini de yedim.
  burayı bana tavsiye eden kişiler peynir helvasını çok övmüştü. denedim ve bana göre olmadığına karar verdim.
  personeli son derece kibardı, istanbul'daki suratsızlardan sonra ilaç gibi geldi.
  karnım doydu, vedat amcaya döndüm.*
 • haftada bir giderim, bir tam bir beş ilave ile kendime huzur dolu bir ödül veririm.
  sabah gidince de insana ulan hangisini içeceğim diye kaos yaşatır öyle lezzetli çorbaları vardır, hatta tekirdağ'daki en iyi çorbaları yaparlar.
 • rahmetli dedem lokantaciymis. ben o günleri goremedim ama babamdan dinledim hep, cocukken de hep dedemin lokantasinin onunden gecerken kendimi sabah ona yardim ederken hayal ederdim.
  1970'te kaybetmisiz onu. o donem günlük satislari yazidigi defterini bulmustum evde, 1970 tekirdag'inda sabah 300-350 kap corba satiyormus, oglen de 100 kadar...
  muthis bir rakam, babam dukkan dolup tasardi diyordu o defterdeki notlarla hayal ederdim.

  derken benim hayalimi tarik abi gerceklestirdi.
  universiteden donunce dede meslegi olan kofteciligi devraldi. güzel basladi hala da ayni guzellikle devam ediyor.
  bunu simdilerde butik isletme diye tabir etseler de aslinda gayet geleneksel kofteci burasi...
  oldugu gibi duran ve bu sekilde hizmet veren.

  sabahlari cesitli corba cikaran ve acik ara en iyi lokanta burasi.
  sabahin erken saatinde buradaki hareketliligi gordukce aklima dedemin dukkani gelir.
  once gececi polisler ugrar, akabinde vardiyaya giden calisanlar.
  saat 7.30 gibi memurlar baslar gelmeye derken esnafin da gelisleriyle yavas yavas corbalar bitmeye yakinlasir.
  sabah corbasi icmeye gittiginde buldugun ilk bos yere oturursun, afiyet olsun der corbani soylersin ya da artik taniyolarsa corban gelir masaya.
  surahide soguk su vardir, kasede bahceden aci biber...
  iskembe sarimsaksiz olmaz tabi ama ise gidiceksen kasik ucu kadar koyup kendini kandirirsin.
  tabii benim gibi issizsen abanirsin o ayri*
  sohbet olur masada, tanidiklar tanimadiklar sabah haberlerini orada dinlerler ilk.
  yorumlar gelir, elestri yapılır. (burasi trakya kimse birbirine gorusunu soyledigi icin kotu gozle gorulmez hala, herkes herkesi bilir)
  corbasini icen son bi su içer afiyet olsun der kalkar.

  tasra burasi... bakma adi buyuksehir ama hala corbacida samimi diyalog var. tanimadigin biri de olsa goz asinaligi varsa sohbet doner mutlaka.
  bu yuzden sanirim bu sehri seviyorum.
  samimi olabilmek icin bir caba sarf etmiyorsun. zaten samimi herkes ya da her sey.

  tekirdag'a erken saatte gelirseniz ugrayin mutlaka.
  corba iyi gelecektir.
 • harika köfteler, güzel ayran, güzel piyaz, güzel tatlı, güzel mekan.

  normalin bir tık üstü fiyatları ile hatırladığım köfteci. bir tür gürme ziyareti olarak köfte tecrübesi şahaneydi, imkan varsa, benim gibi köfteseverseniz, mutlaka deneyiniz. ben sözlükten adreslenip(hangi tekirdağ köftesi iyidir, nerede yenmeli kararını sözlük yardımı ile aldım, burayı seçtim), çanakkale'ye giderken sırf bunun için şehre girdim, yolüstü yemeye göre belki >2 saat kaybettim ama kesinlikle değer. tek problem otopark.