şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimi tarihçilere göre mimarı mimar davud ağa olan, sultan üçüncü murat'ın sadrazamı olan mesih mehmed paşa adına 1585 -1586 yıllarında fatih'te yaptırdığı, yavuz selim'deki koyunbaba parkına ve türbesine tepeden bakan, hırka-i şerif ilkokulunun hemen önündeki camii. yanlış bilmiyorsam bahçesinde bulunan mesih mehmed paşa'nın türbesinde mimarının mimar sinan olduğu yazmaktadır, dolayısı ile mimar sinan'a ait olması daha muhtemeldir.

  bir ara, bu tarihi caminin mihrabını süsleyen 420 yıllık paha biçilemeyen çinilerinin sökülerek çalındığı haberleri çıkmıştı, beş on sene oluyor. doğru mudur, değil midir? veya doğru ise sonradan bulunmuş mudur, ne oldu bilmiyorum.
 • istanbul'da fatih ilçesi eski ali paşa caddesi üzerinde, 41.02189,28.943532 koordinatlarında bulunan, 1585 yılında, üçüncü murad'ın sadrazamı mesih mehmed paşa tarafından davut ağa'ya yaptırılan cami.

  caminin adında uyumsuzluk vardır zira yaptıran kişi mesih mehmed paşa iken, bir nedenle caminin adı mesih ali paşa'ya dönüşmüş, o şekilde benimsenmiştir. bunun, zamanında o civarlarda bulunan bir ali paşa medresesinin kafa karışıklığı yaratmasından meydana geldiği varsayımı vardır. mesih mehmed paşa'yı muhtemelen mezarında ters döndürmüştü bu o kadar para harcayıp adına yaptırdığı caminin adının başka birine gitmesi.

  bu cami eğimli bir alana inşa edildiğinden, altında bir dizi dükkan ortaya çıkmıştır. caminin çift revaklı avlusu ve iç mekanda oldukça az miktardaki pencereleriyle ilginç derecede karanlık bir cami olmasıyla da ilgi çekicidir. çinilerin çalındığı, mihrabın her iki yanındaki duvarlar bugün hala kel şekilde durmaktadır. hemen yakınındaki hırka-i şerif camiinin es geçilmemesi gerekir.
 • 20 yil camiinin oldugu sokakta oturmus,cami esrafini cok yakindan taniyan, cocuklugu cami ve cevresinde gecmis biri olarak sozlukte gorunce bir an duygulandigim camii.ilk bayram namazi,ilk vakit namazi,ilk teravih namazimi kildigim camiidir.bu arada camiinin eski imami mustafa karatas hocadir.camii ozellikle hirka i serif camii ne yakinligi nedeniyle ramazan ayinda ayri bir kalabalik olur,tesbih namazinda dahi yer bulmak zorlasir.kadir gecesi sabaha kadar suren programlar yapilir ve butun mahalle tekbir sesleriyle inler.kendisine 5 dakikalik mesafede en az 10 tane daha camii vardir.avlusu genistir.yarasalar olur yaz gecelerinde avlunun icinde.bahcesinde meyve agaclari bulunur.hemen karsisinda hırka-ı şerif ilkokulu bulunur.
 • insana ilham veren, velud hayalleri beyne zerk eden bir avluya sahip cami. insanın içi allah ile doluyor bu camide otururken.

  musalla taşının olduğu bölümde top oynayan çocuklar, ön avlusunda bisiklet süren ufaklıklar, banklarında ve camii içinde oturup sohbet eden insanlarla resmen yaşayan bir yer burası. istanbul'un o insanı sıkan yanlarından surları ile kurtulabilirsiniz.

  istanbul'un en güzel camiilerinden biri. bahçesinde oturmadan ölünmemesi gereken bir yer.
 • avlusunun ortasında mesih ali paşa'nın türbesi bulunan ve bu özelliğiyle emsalsiz olan cami. sekiz dayanaklı camiler grubuna girer ve oktay aslanapa'ya göre 1586'da mimar davut ağa tarafından inşa edilmiştir.