şükela:  tümü | bugün
 • 41 çeşit baharat barındırır içinde, manisa'da "mesir macunu şenlikleri" vardır, önce macun, sonra prezervatif dağıtırlar halka... adamın biri çıkar bir güzel yüksek yere [muhtemelen manisa kalesi'dir; kötü sağlama alır böylece], sonra halk aşağıya dizilir, hatta antartikadan bile gelen var, foklar bile hastası bunun, arada bazen puyink puyink puyink diye sesler falan duyuluyor çünkü, neyse adam "kulak çekmece" tabir edilen hareketle savurur bu "nası imal edildiği belli olmayan" macunları ortalığa, kimi poşet getirir, kimi şemsiyeyi ters tutar, kimi anlaşıp itfaiyeci havuzu gerer, hani maksat daha fazla kapmak...

  sonra kaptıklarını satarlar tabi; bir de, o geceden 9 ay 10 gün sonra, manisa'nın nüfusu ikiye katlanır, fekat o gece de bu tempoya dayanamayıp manisa'nın nüfusunun yarısı ölmüştür, manisa'nın nüfusu böylece hep dengede kalır, halk kutludur...
 • 1. mesir macunu manisanın ünlü şifalı macunudur.
  2. bir kaleden değil manisa sultan camiinden dağıtılır.
  3. ayrıca mesir macunun cinsel güçle olan ilgisi aslında safsatadır. ancak okunmuş mesir macunun (ki okunması o kadar önemli değildir.) sağlığa çok faydalıdır. bu safsatanın sebebi içinde şeker olan her şey halkımızca afrodizyak etkili diye bilinir.

  4.mesir macunun yapımı hiçte belli olmayan birşey değildir. mesir şenlikleri başlamadan önce sultan camiinde kazanlar içinde kaynatılır. görmek isteyen biri isterse gidip kaynatılmasını ve okunmasını izleyebilir (bundan emin değilim ama görebilirmiyim diye sorarsanız eminim izin verirler).
 • genellikle cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu söylenen padisah macunu ile karistirilan, icindeki cesitli baharatlar sayesinde yararli bir besin oldugunu dusundugum, lezzetli, uygun teknikle yenilmediginde dislere feci sekilde yapisan bir macun.
 • 41 çeşit baharat olsa da yenildiğinde dominant tadlar olarak tarçın ve bal tadı hissedilir. malzeme kıtlığında sırf tadı için bu ikili kullanılabilir.
 • kucuk seker ambalajlari gibi parlak seylere sarilan kati macunlar da mevcut iken ki bunlar sultan camiinden galeyan gelen halka atilir, badem yagi tupu seklindeki tupte bulunan modern mesir macunlarida vardir. kavanozda satilanlari da vardir ancak bu kavanozlar iki uc acilistan sonra vicik vicik bir duruma gelir...
  icindeki baharatlarin azdiratif* etkisi olduguna inaniyorum, nitekim binlerce yillik doga hekimligi bu sonuca varmistir... yani ben inaniyorum sizi bilemem... ama oyle bir ise yarar diye de yemiyorum*
 • kanuni sultan süleyman ın annesi hafsa sultan ın manisa da hastalanıp bir türlü iyileştirilemezken hafsa sultan ın yaptırdığı sultan camii medresesinin başındaki merkez efendi 41 çeşit baharat karışıp bu macunu hazırlayarak sultana yedirir ve onu sağlığına kavuşturur bunun üzerine hafsa sultan da bu ilacın bütün hastalara dağıtılmasını ister. ama günümüzde daha çok turk viagrasi olarak bilinir.
 • "...geniş halk kitleleri arasında rağbet gören mesir macununun halkın inançlarına göre şu faydaları olduğu söylenir; macundan yiyen bir kimseyi bir yil boyunca zehirli hayvanların sokmayacağına inanılır. nevruz günü en ağır hastalar bile yese iyi olurlar. macunu yiyen gelinlik çağındaki kızların, o yıl evleneceklerine inanılır. çocuğu olmayanların, bu macundan yedikleri taktirde çocukları olacaklarına inanılır. çocuk hastalıklarına da faydalı olduğu söylenir."

  http://www.manisamesirmacunu.com/manisamesir.html
 • disinde dolgu olanlarin yemesi sakincalidir, cok pis yapisir, ayrica icine sarildiklari parlak jelatinlerin simleri de ellere yapisir, her yil sadece bahar ayinda yapildigi icin yazdan sonra bayatlar, sonbahar ve kis aylarinda satin alinmamalidir.
 • mesir macununda bir dünya markası.