şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın pek çok ülkesinde yürürlükte olan bir uygulama.

  mimarın, mühendisin asgari ücreti farklı, vasıfsız bir işçinin asgari ücreti ayrı, şoförün asgari ücreti farklı, öğretmenin asgari ücreti farklı olmalı ama ne yazık ki bizim ülkemizde yeni mezun mimara, mühendise de asgari ücret veriyorlar, vasıfsız bir işçiye de, garsona da...

  bu durum bir an önce değiştirilmeli.
 • meslek odalarının insiyatif alarak düzenleme yapması gereken ücrettir. halen bilgisayar mühendisleri odası sgk ile anlaşarak bilgisayar mühendisleri için min. brüt alt taban ücret belirlemişlerdir. yani bilgisayar mühendisi sıfatıyla çalışan bir özel sektör çalışanının maaşı odanın belirlediği ücretin altında sgk girişi yapılamaz ekran hata verir. ancak burda bahse konu olan durumu es geçmek için şirketler çalışanlarını sgk'ya bilgisayar mühendisi olarak değil programcı sıfatıyla bildirdikleri için odanın belirlediği alt taban brüt filtresine takılmamaktadır.
 • yıllardır türkiyede gündemde olan konudur. yapılmamasının tek nedeni, işadamları ve devlet arasında olan örtülü anlaşmadır.
  devlet iş adamlarının bu yolla sermaye birikimi yapıp, yeni yatırımlara gireceğini düşünür, iş adamları ise işçilik maliyetleri yüksek rekabet edemiyoruz diye şikayet eder.

  bu da alçakça bir tecavüzü ortaya çıkarır, bu tecavüzün adı işsizlik maaşınızın düşük olması, bu tecavüzün adı emekli primlerinizin düşük ödenmesidir. eh emekli olduğunuzda da kuş kadar maaş öder sosyal güvenlik kurumu.

  yani devlet bile isteye, göz yumar bu duruma.
  mesleğe göre asgari ücretin önündeki tek engel de yukarıda anlattığım örtülü iş birliğidir.
  bugğn sosyal güvenlik kurumu bir mühendisin asgari ücretle çalışmayacağını bilmez mi? elbette bilir. madem işçi bunu kabul etti, işverenin üzerine gitmeyim kafası kuruma hakimdir.
  ne zaman dava açarsınız o zaman tüm haklarınızın geriye doğru işletilir ve işverenden eksik primler için tahsilata gidilir.

  bu bir sömürü sitemi yaratmıştır. 90 yılda amına koduğumun sermayesi bir türlü birikip yeni yatırımlar yapamamıştır. biriken sermayede işçinin, çalışanın emeklilik primleridir.

  bunca meslek odası var, sorsanız siyasal baskı unsurudur. hiç bir işe yaramayan bu meslek odaları, üyelerinden çılgın aidatlar isterler, bana ne hizmet veriyorsun desen bu adamlara, faaliyet belgesi verir, başka? yok...
  neden haklarımı korumuyorsun, neden bu konuda bir mücadelen yok dersen, ardı ardına bir dünya bahane sıralarlar.

  bunlardan birisi de ama biz asgari ücreti oda olarak belirledik der.
  sen parlamentoda bunu yasalaştıramıyorsan, o meslek odasının yönetimine talip olma kardeşim. yapma bu işi.
  iktidar karşısında meslek odaları baskı unsuru olamıyorsa bıraksınlar işlerini.
  burada sanırım bir istisnası tabipler odası. adam gibi asgari ücret uygulamasını yapıyorlar.