şükela:  tümü | bugün
  • büyük ihtimalle prestijli bir mesleği yoktur. bugün de mesela doktorların instagram'a ''dr'' yazmasına takılmış arkadaşlar. hem ak parti'nin cahilleri yüceltme politikasına laf ediyorsunuz, hem de aynı furyaya kendiniz katılıyorsunuz.

meslek kişiliğin ifadesidir. ve bu övünülen mesleklerin çoğu büyük bir çaba istiyor. bunun sonucunda elde edilen şeyle övünmek kadar doğal bir şey yoktur. insanların kendilerini mesleğiyle ifade etmesi kadar doğal bir şey yoktur. hayatınızda boyunca her şeyden daha fazla vakit ayırdığınız bir şey sizi oluşturur.

doktor olsa alnına dr. yazacak tipler de bunu eleştiriyor. yani bunu eleştirmek gizli bir kıskançlık örneğidir arkadaş kimse kusura bakmasın.

edit: meslek ilgi, yetenek ve değerlerin kesişimiyle tercih edilen bir şeydir. bu senin kişiliğin değil de nedir? bu arada ''meslek kişiliğin ifadesidir'' sözü bana ait değil, dünyaca ünlü bi kuramcı ve psikolog olan holland'a ait.

adam ''herhangi bir şeyle övünmek kalitesizliktir'' demiş. herhangi bir şeyle övünmeyi yanlış gören kişilerin kesinlikle hayatta övünülecek bir şeyi yoktur ve olmamıştır. bi yeteneği, kabiliyeti, geldiği bi yer yoktur. siz nerde yaşıyorsunuz amk? öyle bir dünya mı var? hiçbir başarısı olmayan insan bile ''ben falanca filancada doğdum, falanca filancasporluyum'' diye kendini yüceltmek için sebepler uydurur.
  • işini iyi yapar başta kendin olmak üzere diğer insanlara ve içinde yaşadığın topluma pozitif yönde katkı sağlarsın. yeri ve zamanı geldiğinde de hem kendi hakkını vermek hem de diğer insanlara örnek olmak için bunlardan bahsedersin. buna kimsenin lafı olmaz, olamaz.

bir de olduk olmadık yerde, alakalı alakasız durumlarda x mesleğini yaptığını araya sıkıştırma gereği duyan tipler var. hem de çok var bunlardan ve kalitesizlik tam da bu noktada kendisini gösteriyor.

sen olayı biraz yanlış anlamışsın.
  • geçen yine uçak uçuruyorum.
    hostes geldi kabinde biri kalp krizi geçiriyormuş,
    çekilin ben doktorum diyip müdahale ettim.
    yolcunun hayatını kurtardıktan sonra kokpite geçerken,
    firstclassta bir yolcunun halkb hissesi aldığını görüp,
    dur dostum ben brokerım yanlış hissedesin bence petkime bir bak düşeni kırdı ve bolinger daralması var dedim. ytd!!!
    yerime geçerken yarın ki hukuk fakültesi doçentlik ünvanı için yapacağım tezim aklıma geldi.
    sonra alarm çaldı 8:30 da zımbaya tel takıp, çay içmek için, kahverengi takım elbisemle ofise doğru yola çıktım.
  • son derece haklı insandır. sadece meslekle değil, herhangi bir şeyle övünmek kalitesizliktir.
  • meslek kişiliğin ifadesidir diyen birinin kişiliğinden şüphe duyarım. hayatta seni ifade eden tek şey mesleğin ise başka hiçbir vasfın yoktur.
    doktorluk prestijli meslek de diğerleri değil mi? tarladaki çiftçiler tamamen bıraksın bakalım işi gücü ne yiyeceksin merak ediyorum.
    ne kadar bayılıyorsunuz sınıf ayrımı oluşturmaya.
  • kim mesleğini insanlık için, ülkesi için yapıyor? en son ne zaman birisine karşılıksız bir faydamız dokundu? çok çok çok azımızın.

biz herşeyi hayatta kendimiz için yapıyoruz. kendimiz için yaptığımız bir şeyin tantanasını başkasına yapmanın anlamı yok. meslekle övünmek tamamen psikolojik bir problemdir.
  • cahilleri yüceltme politikasına laf eden hiç kimse okumuş olmanın yüceltilmemesi gibi bir şeyi savunmuyor. sadece bununla övünmenin yanlış olduğunu deklare ediyorlar. bunu her yere yazıp, reklamını yapmak ve ağzından düşürmemek de yüceltilmesi demek değil değildir, görgüsüzlük ve bulunduğu konumu sindirememek demektir.

yazar arkadaşın dediği gibi insanların kendilerini mesleğiyle ifade etmesi bambaşka bir olayken sürekli "ben şuyum, ben buyum" demek bambaşka bir olaydır. örnek verecek olursak: başka meslekten arkadaşlarıyla günlük sıradan bir konuşmasında devamlı latince terimler kullanmak ya da cümlelere "ben tıp fakültesinde okurken" şeklinde başlamak kendini mesleğiyle ifade etmeye girmez.

yazar arkadaş aynı zamanda o mesleği elde etmek için çok çaba gösteriliyor ve o çabanın sonucunda elde edilen şeyle övülmek kadar doğal bir şey yoktur da demiş, bu da yanlış. zira bu çabanı insanların görüp takdir etmesi doğal olandır, kendi kendini översen o yine görgüsüzlüğe girer ve biraz tevazu sahibi olmak kimseye zarar vermez.

sonra insanlar arkanızdan tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır demesin diye söylemek istedim bunları, aman dikkat.

tanım: doğru düşüncelere sahip tiptir.
  • babam ingiltere'de yüksek lisans+doktora yapmış şu anda prof.dr olan bir akademisyen. ilk girilen entrye cevap veriyorum kendisi mesleği ve ünvanları ile ilgili en son konuşan hatta konuşmaktan hoşlanmayan bir insan. ee noldu senin tespitin anası ağladı şimdi?
    babam diye söylemiyorum asıl prestijin insanlara faydalı olmak olduğunu ifade eder sürekli. bu gösteriş şeysi de bizim millete has galiba. erkeğinden kadınına bi gösteriş içinde milet. ulan birinizde insanlığa faydalı oluyorum diye sevinin. ünvanın ağırlığı arttıkça ego da şişiyor bunlarda. ondan sonra buralara finlandiya başbakanının mütavaziliğini anlatıp ağlarsınız anca.
    üstelik bu görüşte olan biri, sarayda oturup itibardan tasarruf edilmez diyenlerinde yancısıdır ancak.
  • bununla övünmek görgüsüzlüktür, görgüsüzlük kalitesizliktir.
  • mesleğinle övünmek görgüsüzlüktür. hatta kendini övmek de görgüsüzlüktür.
    ortalama altmış yıl yaşadığı hayat boyunca elde ettiği mesleği dışında hiçbir vasfı olmayan ve bunu bir başarı addeden aciz insanlar her fırsatta kendilerini mesleğiyle öne çıkarır olmuş.
    mesleği kişilik sananlar tdk'yi açarak kişilik/karakter gibi kavramların karşılıklarını okusun lütfen. kişilik denen şey belli bir hayat tecrübesi, çeşitli ilgi alanları gibi birçok etmenden oluşur, bir diplomadan değil. ayrıca sadece övünülen meslekler değil her meslek kendi içinde büyük bir çaba gerektirir. hiçbir duvar ustası ya da demirci mesleğiyle övünmez ama bir doktordan daha fazla çaba ve mesai verdiği su götürmez bir gerçektir.