şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1997 yılından beri hasta, liseler zorunlu hale getirildiği 2013 yılından beri yoğun bakımda olan mesleki liselerin, 2018 -19 yılı itibari anadolu lisesi kontenjanları yüzde 30 artırılarak fişinin çekilmesi durumu.

  meslek liselerinin harap edilme kronolojisi:

  -28 şubat süreciyle bu okulları okuyanların önü üniversite sınavında kapatıldı. bu okullardan mezun olanlar sadece okudukları bölümlerin öğretmeni olabildi.

  -her yere üniversite açılması ve dört işlem dahi yapamayan öğrencilerin üniversite mezunu yapılmasıyla, gençler ne olsa üniversite okurum, sonra da allah kerim mantığıyla liselere pompalandı.

  -2006 yılında meslek liselerinde "modüler sistem"le meslek lisesi müfredatları tahrip edildi. çocuklar bu sistemle detaya gömülüp, özden uzaklaştırıldı.

  -2013'te bütün düz liseler anadolu lisesi yapıldı, buralarda okuyan çocukların bir çoğunun dört işlem dahi yapamadığını bilmeyen aileler, çocuklarını eski anadolu lisesi başarısına aldanıp buralara gönderdi.

  -2013'te liseler zorunlu yapılarak normalde minibüs şöförü olması gereken serseriler meslek liselerine dolduruldu ve öğrenciler ilahlaştırılarak, serseri öğrencilerin at koşturabileceği ortamlar oluşturuldu. meslek lisesi öğrencileri eğitimi öğretmenden değil, serseri arkadaşlarından almaya başladı.

  -2018 yılında anadolu liselerine sınırsıza yakın kontenjan açılarak meslek liselerinin öğrenci havzası tamamen kurutuldu.

  sonuç olarak büyük illerdeki yüksek mevcutlu meslek liselerinin öğrenci sayıları yarıya düştü. ilçelerdeki meslek liselerinin hemen hepsi kapanma durumuna geldi. meslek liseleri, çok programlı liseler ve sağlık meslek liseleri öğrenci bulamaz hale geldi.

  şu anda nerdeyse ülkedeki bütün ilçe milli eğitim müdürlükleri meslek liselerini kapatma ya da birleştirme planları yapıyor.

  işin açığı ben yukardaki darbelere rağmen şimdiye kadar hala ayakta kalmasına şaşırıyorum.

  peki milli eğitimi yönetirken uymamız gereken kanun olan milli eğitim temel kanunu bu duruma ne diyor.

  --- milli eğitim temel kanunu ---

  madde 14 – milli eğitimin gelişmesi iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınma hedeflerine uygun olarak eğitim -insangücü - istihdam ilişkileri dikkate alınmak suretiyle, sanayileşme ve tarımda modernleşmede gerekli teknolojik gelişmeyi sağlayacak mesleki ve teknik eğitime ağırlık verecek biçimde planlanır ve gerçekleştirilir.

  madde 5 – milli eğitim hizmeti, türk vatandaşlarının istek ve kabiliyetleri ile türk toplumunun ihtiyaçlarına göre düzenlenir.
  --- milli eğitim temel kanunu ---

  bir bakanlık düşünün ki uyması gereken en temel kanun maddelerini kendisi çiğniyor. evlatlarını ve geleceğini ufak hesaplar için heba ediyor. mesleki ve teknik eğitime ağırlık vermek zorundayken, imam hatip ve düz liselere ağırlık veriyor.

  istek ve kabiliyet göz önünde bulundurulmadan her öğrenci imam hatip ya da üniversite mezunu yapılmaya çalışılıyor.

  bu ülkenin 23 yaşında özyeğin üniversitesinde hayatının 4 yılını heba etmiş insanlara değil, 18 yaşında sevdiği işleri yapan teknik elemanlara, girişimcilere ihtiyacı var.
 • bir meslek liseli olarak üzücü durum diyorum.

  eskiden meslek liselerine sınavla öğrenci geçişi yapılırdı.bu okullarda okuyan öğrencileri sanayiciler yakından takip eder ve kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılarlardı. eskiden dediğim 90 lar. bu okuldan mezun olan öğrenciler hemen sanayide iş bulurdu, asla boş kalmazlardı.

  şimdi ise, sanayiciler harıl harıl eleman arıyor. kafası çalışanlar ucuz işgücünün her şey demek olmadığının farkındalar. yetişmiş kalifiye elemanın değerini biliyorlar. sıkıntı eğitimden zerre kadar anlamayan ve eğitimi millileştiremeyen hükümette. her yere üniversite doldurmakla iş bitti sanıyorlar. liseleri 4 yıla çıkar, heryere antin kuntin bölümler aç, böylece gençler dandik bölümlerde okudukları için işsizlik istatistiklerinin dışında kalsın diye yıllarca eğitim sistemini kurcaladılar kurcaladılar ve olan meslek liselerine oldu.

  meslek liseleri türk ekonomisinin can damarıdır beyler! ülkenin yetişmiş insan gücünü, altyapısını meslek liseleri sağlar. dış güçlerle savaşıp ekonomiyi şahlandırmak mı istiyor hükümet! öncelik meslek liselerinde olmalı! sanayicilere de meslek lisesi çıkışlı kalifiye personel çalıştırma koşulu getirmeli, hem sanayici hem gençler hem türk ekonomisi kazanır bu sayede.
 • popüler ama yanlış olduğunu düşündüğüm bir iddia.

  meslek liseleri hiç bir zaman sistematik olarak iyi olmadı. bazı okullardaki idarecilerin ya da öğretmenlerin katkısı sayesinde, başarılı bazı işler yapıldı.

  kısıtlı başarılar elde edildi. ama hiç bir zaman sistemli bir eğitim sağlayamadı. ülkede meslek, mesleki eğitim, mesleğe yönlendirme, iş piyasası, nitelikli esnek becerilere sahip işgücü, mesleki itibarsızlaştırma, eksik istihdam gibi kavramları içeren bir eğitim ve istihdam politikası olmadığı sürece başarılı da olamayacak okullardır meslek liseleri. hem çok maliyetli hem de verimsizdir. hali hazırda devlet meslek liselerini tobb’a bağlı odalara veya diğer işveren örgütlerine devretmeyi planlamaktadır. (not: ben eğitim devlet eliyle yapılmalıdır diye düşünenlerdenim)

  bir gün *kurulur da ülke sistemsel adımlar atarsa, belki bir şeyler değişir. meslek liseleri de istihdamla bütün olarak ele alınır.
 • sosyal medya ve televizyon kanallarının katkılarını da unutmayalım. çocuklara rol modeli olabilecek, en son nusret usta vardı. artık diziler mafya, ceo'lar ve işsiz güçsüz tayfasından geçilmiyor.
 • ben de endüstri meslek lisesi mezunuyum katsayı zulmünün son mağduruyum bu zulüm bitmedi aslında muhteşem bir mühendis olma hayalim vardı katsayı kalkınca 1.bölümü yaparak mühendis olabiliyorduk ygs ye girdim marmara makine mühendisliği için yeterli puanı aldım sonra tak bir düzenleme 2. bölümden de sınava gireceksin dediler
  2.bölüm ?? işte yok mu mat 2 geo 2 organik kimya iyi güzel de siz bana bunun dersini vermediniz lisede üniversiteye girerken nasıl sorusunu soruyorsunuz neyse başlarım ünisine dedim bıraktım çalışmadım.sonra baktım öyle de olmuyor gidip burslu olarak hukuk kazandım sonraki sene şimdi avukatım ama içimde hala bir uktedir mühendislik hayallerimizi çaldılar zalimler
  bir de şu hususa gıcık oluyorum imam hatip mağdurları siyasilerin stk ların dilinden düşmüyor yahu biz daha mağduruz ama biri hakkımızda tek kelime etmedi neden ??
  çünkü işin ucu dine dayanmadığı için prim yapmıyor
 • bakanlık tarafından , milli eğitim temel kanunu çiğnenerek yapılmıştır.

  gelişmiş ülkeler bizim çiğnediğimiz milli eğitim temel kanunu maddesini uygulamaktadır.

  ülkelere göre meslek lisesi düz lise grafiği

  grafik 2 yıl önceki verileri yansıtmaktadır. durum şu anda ne yazık ki çok daha vahimdir. meslek lisesine giden öğrenci sayısı şu anda en fazla % 25'tir.

  uygulanan bir sistem varsa ki ben olduğuna inanıyorum. amacını da merak ediyorum.
 • eğitim sistemini ve dolayısı ile genclerimizi bilinçli ve planlı olarak bitirmeye çalışan hainlerin planlarından biri!
  eğitim seviyesini dunyada ki en kötü düzeye getirene kadar duracaklarını sanmıyorum. paranın tadını aldılar artık.
 • niceliğin nitelikten önde olduğu olay.
 • turizm meslek liseleri eskiden, bu ulkenin en faydali girdisini saglayan turizm sektorune insan kaynagi sagliyordu. ve bu piril piril cocuklar iyi bir sistemle hem yabanci dil egitimi aliyor, hem de is hayatina erken atilarak olgunluga cabuk erisiyorlardi. turizm meslek liseleri neredeyse tum universitelerdeki turizm bolumlerinden cok daha etkili ve yararli egitim vermekteydi.

  tabii ki ulkedeki iyi giden herseyi bozma misyonuna sahip iktidar bu egitim kurumlarini ihmal etmedi.

  turizm iletisim uzerine kuruludur. iletisim kurabilmenin en onemli kismi ise yabanci dil bilgisi. peki iktidar ne yapti? hazirlik sinifini kaldirdi. yerine ikinci dil ekleyerek ders saati sayilarini azaltarak goruntude bir degil iki dil ogretecegiz safsatasi ile hepsini berbat etti. oysa ilkogretim suresince en fazla adini soyleyebilen cocuklar, gayet de iyi iletisim kuracak duzeyde ingilizce bilgisi ile hazirlik sinifini ve sonrasinda liseyi tamamliyorlardi. simdi iki dilde kendilerini tanitabiliyorlar, o kadar.

  hikayenin devaminda baslik altinda anlatilan ne varsa zaten oldu. elimizde de posasi bile kalmamis meslek liseleri var simdi.

  baska basliklarda da yazdim, ozellikle saglikla ilgili olanlarda... bu politikalari sadece rant ile aciklayamazsiniz, zira bu tayfa zaten karun kadar zengin, ayrica meslek liselerini yok etmek herhangi bir rant getirmez. tum bu politikalarin tek amaci ulkeyi yikmak olabilir. planli bicimde, tum kurumlarini yok ederek, isleyenleri islevsiz hale getirerek. yapilanlar bu plan dahilindedir. artik inaniyorum ki 2023 diye pesinde kostuklari hedef, o tarihte ulkenin fisini cekmek icin. coktan makineye bagli yasar duruma gelmistik, sadece fisi cekmeye birakiyorlar.
 • endüstri 4.0 için en büyük gereksimini de bitirmek anlamına geliyor. ama üniversite mezunu enflasyonu arttıkça, insanlar seve seve "boşu boşuna niye 4 yıl okutalım, meslek öğrensin daha iyi olur." düşüncesine gelecek.