• 25 mart fahrettin koca, ziya selçuk basın toplantısında muhabirin birisi tarafından sorulan soru.o esnada bakanların ya da oradaki muhabirlerin patlamalı kahkaha atmamasını takdir ettim. ama beni komaya soktu yeni kendime geldim. soru yanılmıyorsam tam şu şekildeydi. meslek liseleri maske üretiyor peki solunum cihazı üretiminede geçebilir mi. aynen kardeşim bu arkadaş solunum cihazını kafasında nasıl hayal etti nargile olarak mı kurdu bilinmez. kardeşim oradan bir solunum cihazı yap seri.
  • meslek lisesi memleket meselesi sloganının ne kadar doğru olduğunu bir defa daha öğrenmiş bulunuyoruz.
    eğer zamanında imam hatiplilerin önünün kapatılırken meslek liseleri de arada kaynamasaydı bugün bilim ve sanayi alanında çok daha farklı şeyler konuşan bir türkiye olurduk. meslek liseleri de ülkenin en prestijli liselerinden biri olurdu ki meslek liselerinin ne kadar önemli olduğunu bilen aselsan endüstri meslek lisesi açtı ve 0.46'lık dilimden öğrenci alıyor.

biz lisedeyken pardus'un açık kaynak kodlu işletim sistemini esas alarak kendi işletim sistemimizi kurmuştuk ve bu basit bir dönem ödeviydi. o torbacı diyerek aşağıladığınızı sandığınız çocuklara fırsat verilse türkiye yapay zeka,kimya, elektirik ve elektronik ve makina gibi alanlarda alt yapısı sağlam bir ülke olabilirdi ve hatta üniversitelerimizde deney tüpü görmemiş kimya mühendisliği öğrencileri, tornavida tutmayı bilmeyen makine mühenliği öğrencileri öğrencileri olmazdı.

şimdi nereye baksan imam hatip edebiyatı görüyorsun, işte benim imam hatipli kardeşlerime katsayı zulmünü reva gördüler, benim imam hatipli kardeşlerimi hor gördüler gibisinden bir sürü söylem mevcut.
    peki aynı dönemde aynı zulmü gören meslek liseliler hakkında, tek bir siyasetçinin, sivil toplum kuruluşunun, medya mensubunun ağzından bizimle ilgili tek kelime duydunuz mu ben duymadım. bir halk konuşuyor meslek liselileri onların da çoğu hakaret etmek ve aşağılamak için konuşuyor.
    lafa gelince hepiniz dünyayı takip ediyorsunuz ya o zaman bir bakın bakalım avrupa ve amerikada meslek liseleri ve türevleri olan okullara verilen değere.
  • hem okul kapalı olacak, hem öğrenciler korunacak ama okula gidip maske yada cihaz yapacaklar. nasıl olacak bu iş. o öğrencilerin hayatı söz konusu değil mi?
  • peh bilmem uluslararası standartı varmış üretemezlermiş, yiğido millet ölürken kimse ce sine tse sine bakmaz çalışıyorsa kullanırlar.
  • sonra meslek liseliler şöyle böyle. alın size tokat niteliğinde cevap :d
  • yapmazlarsa da yapanlardan staj alıp öğrenebilirler. bu kadar işsizliğin içinde kendilerine güzel bir iş bulmuş olurlar gelecekte. aşırı pahalı ve çokta kompleks olmayan makinalar açıkçası. birisi yarım saat anlatsa az çok anlarsınız nasıl çalıştığını. sürekli güncellenen, gelişmeye açık makinalar. üretilirse ülke ekonomisine de katkısı büyük olur.
  • arçelik ve aselsan'ın onlarca mühendisine söyleyelimde boşuna uğraşmasınlar o zaman.
  • okullar kapalı, evden mi yapıyorlar acaba.
  • meslek liselerindeki altyapı, pekçok şey yapacak potansiyeli olsa da solunum cihazı için yeterli değil. burada basit bir kompresörden bahsetmiyoruz. herşeyden öte, steril bir üretim hattına ihtiyaç var.
hesabın var mı? giriş yap