şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit: birkaç kişi uyardı, bu olay donanımhaber forumundaki öğrenciler tarafından araştırılıp basına iletilmiş. belirtmiş olayım.

  yine ösym, yine üniversite sınavları ve yine skandal. başlık karakter sınırı nedeniyle abuk subuk oldu affola.

  olay şu ki geçtiğimiz günlerde meslek lisesinden hacettepe tıp fakültesi kazandığı iddiasıyla milli eğitim bakanı tarafından makamında ağırlanıp tebrik edilen, gazetelere sayfa sayfa haberi yapılan nuriye kalkmaz'ın başarı hikayesi sahte çıktı. matematik sorularının 80 değil de 78 üzerinden değerlendirilmesine rağmen radyo televizyon ve grafik animasyon bölümü mezunu olan nuriye'nin okul sitesinde yayınlanan sonuç belgesinde matematiğin 80 soru olarak görünmesi, puan sıralama uyumsuzluğu, hacettepe'nin kayıt listesinde isminin olmamasından şüphelenilerek araştırma yapılmış ve sahtecilik yaptığı ortaya çıkmış.

  sahte sonuç belgesi

  haberin linki: http://www.sozcu.com.tr/…dan-skandal-cikti-2003751/

  linke bakamayanlar için haber metni:

  "meslek lisesi mezunu olan ve hacettepe tıp fakültesi’ni kazandığını açıklayan öğrencinin tıp fakültesini kazanmadığı ortaya çıktı. radyo televizyon grafik animasyon bölümü mezunu olan öğrencinin sınav sonuç kağıdında oynama yaptığı, ancak sonuçlarda çelişki olmasına rağmen bu durumu kimsenin incelemediği anlaşıldı. öğrenciyi milli eğitim bakanı ismet yılmaz da makamında kabul ederken, il milli eğitim müdürü ve çok sayıda milletvekili de tebrik etmişti.

  listede böyle bir isim yok

  gazetelere sayfa sayfa haber olan n.k sosyal medya hesaplarından da tebrikleri kabul etti. facebook ve instagram hesaplarından hayalinin beyin cerrahı olmak istediğini yazdı. dahası n.k.’nin üzerinde oynama yaptığı sonuç belgesiyle hacettepe tıp fakültesi’ne kaydını yaptırdığı iddia edilirken, hacettepe üniversitesi bu öğrenciye ait herhangi bir kayıt olmadığını belirtti.
  bakanlik ankara’da öğrenci evi de tuttuğu öne sürülen n.k’nın sonuçlarla oynadığının ortaya çıkmasının ardından başarı twitleri atan milletvekileri birer birer twitlerini sildi. bakanlık ise resmi sayfasından paylaştığı başarı hikayesini erişime kapattı.

  bakanlık “soruşturma açıldı”

  öğrenci hakkında soruşturma başlatıldığı öne sürülürken, skandal hakkında bilgi almak için aradığımız n.k’nın okuduğu lisede ise hiçbir yetkili bilgi vermek istemedi. n.k’yı tebrik edenler arasında bulunan kütahya il milli eğitim müdürlüğü’nde ise bir çalışanın yakınının cenaze töreni olduğu gerekçesiyle olay hakkında bilgi verecek kimsenin binada bulunmadığı açıklandı.

  skandal başarı hikayesinen giden süreç nasıl işledi?

  kütahya’da meslek lisesi mezunu olan bir öğrenci, tıp fakültesini kazandığını açıklamıştı. öğrencinin başarısını milli eğitim bakanı ismet yılmaz makamında kabul ederek tebrik ederken, il milli eğitim müdürü, mezun olduğu okul, milletvekilleri, gittiği özel öğretim kursu da sosyal medya ve sitelerinde paylaşarak duyurmuştu.
  ancak geçen yıl meslek lisesinden mezun olan n.k.’nin tıp fakültesini kazanmadığı ortaya çıktı. kütahya’daki bir mesleki ve teknik anadolu lisesi’nin radyo televizyon grafik animasyon bölümü’nü bitiren n.k.’nin sınav sonuç kağıdında oynama yaptığı ancak bu durumu kimsenin fark etmediği anlaşıldı.

  n.k.’nin hem ygs hem de lys sonuçlarında oynama yaptığı, buna karşın bu sonucu ne mezun olduğu okulun ne de gittiği özel öğretim kursunun incelemediği ortaya çıktı.
  n.k.’nin sosyal medya üzerinden paylaştığı sonuçları değerlendiren eğitimciler, şu hataları buldular: “matematikte iki soru değerlendirmeye alınmadı. bu nedenle 80 yerine 78 soru üzerinden değerlendirme yapıldı. ancak sonuç kağıdında 75 doğru 5 yanlış görünüyor. yani 80 soru… ayrıca ygs-1’de 483.2 puan alan aday sıralamada 270. olması gerekiyor. ancak sonuç belgesinde 757. görünüyor. hacettepe tıp mf-3 ile öğrenci alıyor. mf-3’te 1001. olan bir adayın 4621 puan alması gerekiyor. ancak sonuç belgesinde bu puan 478.269. bu arada orijinal sonuç kağıdında puanlar virgülden sonra 5 haneli olmasına karşın, öğrencinin açıkladığı belgede üç haneli.”

  diğer yandan, n.k.’nin tıp fakültesini kazanmadığı ortaya çıkınca milli eğitim bakanlığı, kütahya il milli eğitim müdürlüğü de öğrenciyle ilgili internet sitelerine koydukları haberi kaldırdı. öğrencinin başarısını tweet atan milletvekilleri de attıkları tweet’i sildi."
  sahte sonuç belgesi
 • boşuna boşuna ah boşu boşuna fen liselerinde sabah 6 etütlerine kalkmışız.
  en dürzü meslek tabularını yıkan ablamız.
 • 18 yaşında bakan kandırdığına göre büyüyünce selçuk parsadan abisi gibi başbakan kandırabilecek ablamızdır..
  (bkz: sülün nuriye) (bkz: nuriye parsadan)
 • daşşak konusudur.
 • neden peki?
 • (bkz: kütahya)
 • yıllarca söylenir artık meslek lisesinden tıp kazanan var diye ama kimse sahtekarlığı hatırlamaz.
 • bu hükümet de devlet yönetiyor işte.

  18 yaşındaki kız kandırınca gazetelere çıkıyor, kimler neler yapıyor bunlara allah bilir.

  fetöden, pkk ya, suriyeden mısıra herkes kanına girmedi mi? kandırmadı mı bunları?

  acınacak adamlarla aynı gemide yol alıyoruz.
 • acaba neden böyle bir sey yapma ihtiyaci hissetti diye düsündüren yalan. sonucta elindeki belgelerle hacettepe tip'a giremeyecegini biliyordur. bakanla falan görüsünce basi arsa mi degdi, anlamadim ki. belki ailesinden tirstigi icin böyle bir sey yapmistir, ama onu bile uzun süre yediremeyecegini bilir insan sonucta.
  sonuc itibariyle, ciddi psikolojik sorunlari varmis gibi görünen hanim kizimizin boyunu asmis yalandir.
 • 1999 senesinde bir meslek lisesi mezunu olarak ham puan yüzdesi ile yapabileceğim (sayısal da ilk 5000 e girdim) ancak okul puanları eklenince yapamadığım, hatta tıbbı geçtim inşaat mühendisliğini bile kazanamadığım durum.

  meslekliseleri eskiden insanlara hem meslek öğretiyor hemde eğitiyordu. sonra sistemin içine edildi. meslek lisesi denilince bastılar imamhatibi, bu sefer düz lise mezunları için mecburen meslek edinsinler diye 2 yıllık üniversiteleri ve bol miktarda anadolu üniversitelerini açmak zorunda kaldılar. oysa ki 20 yaşından sonra öğrenilen meslek pek tutmuyor a dostlar.